Sierpień

21 sierpnia 2016
Godzina:

UDZIAŁ „POGÓRZAN” W ŚWIĘCIE MAZIARZY ŁOSIAŃSKICH

21 sierpnia br. w Zagrodzie Maziarskiej w Łosiu, placówce terenowej Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach po raz kolejny odbył się festyn pn. „Święto Maziarzy Łosiańskich”. Impreza z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem zarówno społeczności lokalnej jak i turystów z różnych regionów kraju.

Tegoroczna edycja poświęcona była łosiankom – żonom maziarzy, które słynęły z zaradności. Na licznie ustawionych stoiskach można było popróbować sił w drukowaniu tkanin, haftowaniu, malowaniu na desce, wiciu wianków, przędzeniu na kołowrotku, wiejskim praniu i maglowaniu, mieleniu w żarnach, a także nabyć napary i kremy ziołowe. Dużym powodzeniem cieszył się konkurs ubijania masła.

Imprezie towarzyszył pokaz wypalania dziegciu oraz wystawa pt. „Łosianki idą”. Entuzjastycznie przyjęty został również występ Regionalnego Zespołu Tanecznego „Pogórzanie” z Gorlickiego Centrum Kultury, który zaprezentował tradycyjne tańce i melodie z regionu Pogórza oraz regionu krakowskiego.

Fotorelacja – autor zdjęć: Halina Czeluśniak

Fotorelacja – autor zdjęć : Zdzisław Niezgoda