Dom Polsko-Słowacki

Gorlice, Małopolskie 38-300 Polska

WERNISAŻ MALARKI ZE SŁOWACJI DANY TŮMOVEJ-REICHNEROVEJ

W dniu 22 kwietnia 2008 r.  odbył się wernisaż malarki ze Słowacji Dany Tůmovej – Reichnerovej.

Artystka  dotychczas zaprezentowała swoje prace na 40 wystawach grupowych w Bardejovie, Dubnicy nad Váhem, Trenčínie, Komárnie, Bratislavie, Starej Ľubovni, Humennem, Svidníku, a w roku 1998 także w Gorlicach. Dzisiejsza wystawa  jest jej  drugą wystawą indywidualną.  W jej twórczości dominuje przede wszystkim kobieta i wszystko, co z nią związane.

Dana Tůmová-Reichnerová  ukończyła Szkołę Średnią Artystyczno-Przemysłową w Koszycach, kierunek konserwacja zabytków. Zajmuje się malarstwem i konserwacją dzieł sztuki. Jest pracownikiem muzeum  w Bardejovie gdzie odrestaurowała kilka znaczących dzieł z okresu gotyku i baroku, a także malarstwa tablicowego, rzeźby, malarstwa ikonowego, twórczości ludowej i druków.

Dzieła, które wyszły spod jej rąk znajdują się w ekspozycji „Wolne Miasto Królewskie Bardejov” w zabytkowym bardejovskim ratuszu i w ekspozycji „Ikony w Bardejovie”.

Data:
22 kwietnia 2008