26 września 2014 18:00 — 22 października 2014 17:00

wstęp wolny

METAMORFOZY

WYSTAWA MALARSTWA ANAXAZISA

Sztuka innych kultur zawsze wzbudza duże zainteresowanie, im jest bardziej odległa, tym wydaje się bardziej tajemnicza i fascynująca. Dzięki wystawie Anaxazisa pt. „Metamorfozy” w Gorlicach można zobaczyć cząstkę sztuki meksykańskiej.

Artysta w swoich obrazach nawiązuje do tradycji sztuki indiańskiej. W jego dziełach można odnaleźć m.in. motyw słońca oraz kolibra symbolizującego boga wojny.

Seria prac wystawionych w Domu Polsko-Słowackim odzwierciedla sposób postrzegania świata przez artystę. Sztuczność i regresja umniejszające godności człowieka jako istoty inteligentnej, duchowej i biologicznej, zmieniają człowieka w konsumpcyjną maszynę pozbawioną świadomości.

Prace Anaxazisa zawierają swoiste przesłanie w artystycznej oprawie, które malarz kieruje do odbiorcy swojej sztuki.

Uroczyste otwarcie wystawy odbyło się 26 września 2014 r. Na wernisaż przybyli nie tylko krewni i przyjaciele mieszkający w Polsce, ale również rodzina artysty z Włoch.

Anaxazi – ur. w 1965 w Guadalajara w Meksyku jako Francisco Javier Garcia. Dzieciństwo i wczesne lata młodości spędził w Stanach Zjednoczonych. W wieku 17 lat odkrywszy swój Indiański rodowód, odnajduje swoją tożsamość i przyjmuje imię swoich przodków Anaxazi, które oznacza pierwsi lub najstarsi. Od tego momentu rozpoczynają się jego poszukiwania jako artysty malarza. Większość swojego życia spędził podróżując miedzy dwoma światami: Meksykiem i Stanami Zjednoczonymi. Przez okres 10 lat prowadził studio-galerię w Chicago, gdzie pracował i wystawiał z wieloma artystami. Obecnie mieszka i pracuje w Meksyku i w Polsce. Jego nowy projekt artystyczny „La Semilla de los Injenios” ma na celu stworzenie alternatywnego centrum kulturalnego, w którym twórcy różnych sztuk i narodowości mogliby razem pracować i wystawiać. Jego przepełniona mistycyzmem twórczość jest manifestacją jego radykalnej ścieżki życiowej i Indiańskiego rodowodu, jak również surrealistyczną metaforą mającą na celu obudzenie świadomości i przypomnieniem jak blisko samozagłady znajduje się ludzkość i nasza planeta (Pachamama według Indian). Jego wizje i obrazy podświadomości ukazane są w ekspresjonistyczno-abstrakcyjnych i surrealistycznych formach pełnych harmonijnych barw i wrażliwości.

Serdecznie zapraszamy!

26 września 2014 / 18:00
22 października 2014 / 17:00
Cena:
wstęp wolny
|Powtarzające się Wydarzenie (Zobacz wszystkie)

Wydarzenie co 1 dni, które rozpoczynają się o 18:00, powtarzające się do 26 grudnia 2014