26 marca 2013 08:00 — 18 kwietnia 2013 17:00
Dom Polsko-Słowacki

Gorlice, Małopolskie 38-300 Polska

WIELKANOC Z „TURKAMI”

WYSTAWA FOTOGRAFII JERZEGO WYGODY POŁĄCZONA Z PREZENTACJĄ KATARZYNY IGNAS – ETNOGRAFA Z MUZEUM W PRZEWORSKU

9 kwietnia 2013 r. odbył się finisaż wystawy fotografii Jerzego Wygody „Wielkanoc z „turkami”. Ze względu na sprawy osobiste nie mógł w nim jednak uczestniczyć sam autor. W jego zastępstwie prelekcję na temat zwyczaju straży grobowych zwanych „turkami” wygłosiła pracowniczka Muzeum w Przeworsku etnograf Katarzyna Ignas. Swój wykład wzbogaciła prezentacją multimedialną, która wraz z fotografiami dała pełny obraz tego barwnego i oryginalnego obrzędu.

Jerzy Wygoda – artysta fotograf. Urodził się w 1936 roku w Warszawie. Absolwent Politechniki Warszawskiej, od 1962 roku pracą i miejscem zamieszkania związany z Rzeszowem. Laureat wielu nagród i wyróżnień, brał udział w licznych wystawach, salonach i konkursach fotograficznych w kraju i za granicą. Członek założyciel Fotoklubu RP Stowarzyszenia Twórców, odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony dla Fotografii Polskiej”, Medalem 150-lecia Fotografii oraz odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

„Turki” to wywodzący się z regionu przeworskiego członkowie straży grobowej. Tradycja zaciągania wart przy zainscenizowanym w kościele Grobie Chrystusa przez parawojskowe oddziały mężczyzn sięga XVIII wieku. Straż pełnią przez cały dzień, a czasami i noc z Wielkiej Soboty na Niedzielę Wielkanocną. W czasie świąt wielkanocnych „turki” odbywają triumfalne przemarsze, defilady i pokazy musztry paradnej. W 15 parafiach na terenie powiatu przeworskiego istnieje 16 oddziałów straży grobowej zwanych „turkami”.

26 marca 2013 / 08:00
18 kwietnia 2013 / 17:00