Dom Polsko-Słowacki

Gorlice, Małopolskie 38-300 Polska

WOLNOMULARSTWO CZYLI MASONERIA BEZ TAJEMNIC

WYKŁAD PROF. TADEUSZA CEGIELSKIEGO

Tadeusz Cegielski (ur. 1948 w Krakowie) – historyk, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Warszawskiego, specjalista w dziedzinie historii nowożytnej oraz historii idei, wolnomularz, Wielki Mistrz Wielkiej Loży Narodowej Polski w latach 2000-2003, obecnie Wielki Mistrz Honorowy WLNP oraz Wielki Namiestnik (zastępca) Wielkiego Komandora Rady Najwyższej Polski 33. stopnia Rytu Szkockiego Dawnego Uznanego.

Był sekretarzem gen. Polskiego Towarzystwa Historycznego, przewodniczącym Rady Muzealnej Muzeum: Zespołu Pałacowo-Parkowego w Dobrzycy, współzałożycielem i sekretarzem fundacji „Historia pro Futuro” oraz prezesem wolnomularskiej fundacji „Sztuka Królewska w Polsce”, od 1992 pełni funkcję redaktora naczelnego czasopisma Ars Regia, którego jest również wydawcą; współautor książki „Rozbiory Polski 1772-1793-1795”, prac o wolnomularstwie „Ordo ex Chao” (1994), „Sekrety Masonów” (1990), „Polubić Masonerię” (2008), a także programów i podręczników szkolnych w zakresie historii – ostatnio „Człowiek i Historia”, 2003.

Wielki Mistrz Kapituły Orderu Świętego Stanisława, samozwańczy prezydent RP na uchodźstwie Juliusz Nowina Sokolnicki nadał mu zaocznie krzyż komandorski z koroną (II klasy), jednak odmówił jego przyjęcia.

źródło:  http://pl.wikipedia.org

Data: