14 marca 2017 08:00 — 23 marca 2017 17:00
Dom Polsko-Słowacki im. Dušana Jurkoviča w Gorlicach

Gorlice, Małopolska 38-300 Polska

Trudno zebrać myśli, które nie pozwalają uwierzyć w to, że uśmiechniętej, pełnej energii Halinki nie ma już między nami. zapamiętamy JĄ radosną, życzliwą, zawsze gotową do pomocy, z głową pełną pomysłów konsekwentnie realizowanych.

Do zobaczenia nasza Halinko, Koleżanko, Przyjacielu!

Halina Czeluśniak – liderka działań społecznych, ukierunkowana na rozwój tożsamości regionalnej, edukację artystyczną i popularyzację folkloru Małej Ojczyzny. Jej praca i zaangażowanie przyczyniły się w sposób bezpośredni do zachowania dziedzictwa narodowego i rozwoju kultury regionalnej.

Pracę zawodową w Gorlickim Centrum Kultury rozpoczęła w 1985 roku. Równocześnie podjęła naukę w 3-letnim Studium Folklorystycznym w Nowym Sączu i rozpoczęła współpracę z Regionalnym Zespołem Tanecznym „Pogórzanie”. W roku 1987 uczestniczyła w warsztatach dla instruktorów tańca prowadzonych przez Centralną Poradnię Amatorskiego Ruchu Artystycznego w Warszawie. W roku 1988 złożyła egzamin przed Państwową Komisją i uzyskała dyplom Ministra Kultury i Sztuki, który pozwala w instytucjach i placówkach kultury na prowadzenie zajęć wymagających kwalifikacji na poziomie wyższym zawodowym. Otrzymała także II kategorię instruktorską w dziedzinie tańca ludowego.

W latach 90-tych Halina Czeluśniak została kierownikiem administracyjno-organizacyjnym RZT „Pogórzanie”. Była pomysłodawczynią i realizatorem edukacyjnych programów dla szkół pn. „Spotkanie z folklorem”, podczas których prezentowane były: strój, taniec i muzyka regionu Pogórza. W roku 1997 brała udział w warsztatach pod nazwą „Gry i zabawy ludowe jako widowisko” prowadzonych przez Centrum Animacji i Kultury w Warszawie. Przez wiele lat była organizatorem i koordynatorem kolejnych edycji Przeglądu Folkloru Pogórza oraz inicjatorem Seminarium Folklorystycznego dla nauczycieli i instruktorów zespołów regionalnych.

W 2002 roku założyła Młodzieżowy Zespół Taneczny „Pogórzanie Bis”, który w roku 2003 i 2005 zdobył I miejsce podczas Festiwalu Młodzieży Szkolnej „SULIEXPO” na Węgrzech. Po przejściu na emeryturę pana Henryka Kusia – założyciela Regionalnego Zespołu Tanecznego „Pogórzanie” objęła jego kierownictwo artystyczne. Od trzydziestu lat jako tancerka i solistka koncertowała z Zespołem w kraju i zagranicą. Dzięki swojemu udziałowi i zaangażowaniu przyczyniła się do zdobycia przez „Pogórzan” wielu cennych i prestiżowych nagród.

Halina Czeluśniak prowadziła równocześnie pracę związaną z popularyzacją folkloru oraz edukacją regionalną. W roku szkolnym 2007/2008 współpracowała ze Szkołą Podstawowa Nr 1 w Gorlicach podczas realizacji projektów „Bliższe ojczyzny – Małopolska” oraz  z Miejskim Zespołem Szkół nr 6 „Bogactwo regionu w ujęciu multimedialnym” w ramach projektu Multimedi@lna szkoła. Corocznie organizowała także Konkurs Plastyki Obrzędowej na Pisankę Wielkanocną oraz we współpracy ze Skansenem Wsi Pogórzańskiej im. Prof. Romana Reinfussa w Szymbarku Gorlicki Konkursu Szopek Bożonarodzeniowych.

Halina Czeluśniak w latach 2013 – 2014 prowadziła warsztaty tańców narodowych dla grupy dzieci i młodzieży z Ukrainy oraz warsztaty tańca regionalnego dla uczestników Taboru Rodzinnego w Zawadce Rymanowskiej. Ponadto była pomysłodawcą i realizatorem projektu współpracy młodzieży z Gorlic i ukraińskiego Kałusza „Tak wiele nas łączy. Gorlice – Kałusz” dofinansowanego z Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Polsko-Ukraińska Wymiana Młodzieży.

Halina Czeluśniak była również członkinią jury wielu przeglądów i konkursów folklorystycznych. W 2005 roku z okazji 40-lecia działalności RZT „Pogórzanie” otrzymała Medal Okolicznościowy z okazji 650-lecia lokacji miasta Gorlice. W styczniu 2017 roku uhonorowana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

HALINA CZLUŚNIAK

14 marca 2017 / 08:00