12 maja 2017 19:00 — 8 czerwca 2017 16:00

WYSTAWA JÓZEFA STECA

Wernisaż 12 maja 2017 (piątek), godz. 19.00

Gorlicki rynek od dzisiaj jest charakterystyczny nie tylko dzięki ławeczce Ignacego Łukasiewicza, ale również dzięki ogromnej rzeźbie ludzkiej dłoni, która już z daleka zaprasza do galerii Domu Polsko-Słowackiego. Tuż za ratuszem natkniemy się na kolejny drogowskaz kierujący na wystawę Józefa Steca. „Debata” to widoczne z daleka głowy zatopionych w rozmowie mężczyzn.

Wystawa „wSTECz”, jak wyjaśnił sam autor, powstała z kilku powodów. Józef Stec jest konserwatorem, który od wielu lat odnawia cmentarze zaprojektowane przez patrona Domu Polsko-Słowackiego, architekta Dušana Jurkoviča. Miejsce było więc idealne na zaprezentowanie własnej twórczości. Kolejną, równie ważną przyczyną była okrągła rocznica 10-lecia powstania firmy konserwatorskiej ARStec, którą prowadzi artysta. Wśród wystawionych prac, oprócz rzeźb, zobaczymy także obrazy olejne. Klamrą spinającą całość jest 19 plansz, na których podziwiać możemy kunsztowne prace renowatorskie wielu zabytkowych obiektów. Na wernisażu obecny był Kierownik Delegatury w Nowym Sączu Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków Witold Król. Pomimo ulewnego deszczu i późnej pory pojawili się także przyjaciele artysty z Krakowa.

Do obejrzenia wystawy zapraszamy do dnia 8 czerwca 2017 roku.

JÓZEF STANISŁAW STEC – urodzony 25.02.1961 roku w Grybowie. Absolwent Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie. W latach 1983-89 studiował na Wydziale Konserwacji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W roku 1997 ukończył Podyplomowe Studia Konserwacji Architektury i Urbanistyki na Politechnice Krakowskiej. Od 1989 roku należy do Związku Polskich Artystów Plastyków. Od 1992 roku mieszka i pracuje twórczo w Nowym Sączu. Miał kilka wystaw indywidualnych /Bardejov, Gorlice, Nowy Sącz, Nowy Targ, Kraków, Prešov/. W 1999 roku był inicjatorem i komisarzem Międzynarodowego Pleneru malarskiego poświęconego bł. Kindze w Starym Sączu. Uprawia malarstwo sztalugowe i sakralne, projektuje witraże, konserwuje dzieła sztuki i obiekty zabytkowe. W życiu i sztuce wyznaje PRAWO DOBREJ KONTYNUACJI. www.arstec.pl

12 maja 2017 / 19:00
8 czerwca 2017 / 16:00