Muzeum Lalek w Pilźnie

Gorlickie Centrum Kultury
Telefon:

WYCIECZKA DO BAJKOWEGO ŚWIATA LALEK

Wakacje 2017, w świetlicach Gorlickiego Centrum Kultury, obfitują w wiele atrakcyjnych form wypoczynku. Dbamy o to, by nasi wychowankowie kreatywnie i ciekawie spędzili wakacyjny czas.

6 lipca zaprosiliśmy naszych podopiecznych na wycieczkę do Muzeum Lalek w Pilźnie. Na miejscu dzieci podziwiały piękne eksponaty oraz wystawy lalek w strojach z różnych epok i krajów. Zwiedziły pracownię ceramiki i krawiectwa, a także domek czarownicy. Poznały również etapy powstawania lalki. Jednak największą radość widać było podczas warsztatów ceramicznych, kiedy każde dziecko mogło samodzielnie wykonać figurkę z gliny.

Dodatkową atrakcją była wizyta w filii Muzeum Lalek w Lipinach, gdzie obejrzały miniaturową wieś, inspirowaną reymontowskimi Lipcami. Wieś jest wyjątkowa, jest wsią, w której tętni życie codzienne takie jak przed stu laty. Po polach i w zagrodach krzątają się gospodarze, na łąkach pasą się krowy, kowal podkuwa konie, młyn miele zboże pełną parą. Wieś jest pełna bosonogich dzieci a w przydomowych ogródkach kręcą się gospodynie, kościół w niedzielę zapełnia się wiernymi. Karczma Jankiela pełna gospodarzy, którzy przy stołach omawiają sprawy związane z gospodarowaniem.

Unikatowym elementem wsi jest fragment żydowski z miniaturową synagogą, w której można uczestniczyć w modłach szabatowych, oraz miniaturowym kirkutem. Za wsią taborem rozłożyli się cyganie. Powrót do tamtych czasów jest łatwiejszy dzięki bujnej roślinności oraz śpiewającym ptakom, które upodobały sobie ten zakątek. Spomiędzy drzew wyłania się bryła bajkowego zamku, który jest centralnym punktem Bajkowego Ogrodu.

Po tak pełnym wrażeń dniu wszyscy wrócili szczęśliwi do domu. Wycieczka była bardzo udana i dostarczyła wielu niezapomnianych wrażeń.