WYCIECZKA DO CENTRUM DZIEDZICTWA SZKŁA W KROŚNIE

Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie to jedyny obiekt w Polsce prezentujący proces wytwarzania szkła w nowoczesny i atrakcyjny sposób. To unikatowe miejsce odwiedzili 7 maja br. wychowankowie świetlic Gorlickiego Centrum Kultury. W ciągu trzech godzin dzieci poznały proces produkcji szkła w teorii i w praktyce.  W tym niezwykłym muzeum eksponaty można dotykać, obserwować jak powstają, a nawet współtworzyć.
Zwiedzanie muzeum rozpoczęło się w miejscu, gdzie znajduje się piec, przy którym pracują hutnicy wykorzystujący liczące kilka tysięcy lat metody ręcznego formowania szkła. Podopieczni mogli z bliska obejrzeć ten proces, a śmiałkowie wydmuchać za pomocą piszczeli szklaną bańkę, uformować naczynie. Kolejną atrakcją było samodzielne wybicie medalu – pamiątki, ze szklanej surówki. Później  wychowankowie odwiedzili warsztaty obróbki i zdobienia szkła: grawerowania, malowania na szkle, produkcji witraży i szklanych figurek. Dodatkowo wzięli udział w projekcji filmu prezentującego historię powstania huty szkła w Krośnie i innych podobnych obiektów w okolicy.
Dzieci zwiedziły również piwnice położone w zachodniej części krośnieńskiego rynku, gdzie mogły poznać  na czym polega kunszt artystów szkła.  Zwiedziły interaktywne sale, poznały różnorodne właściwości i zastosowania szkła, uczestniczyły w eksperymentach i zabawach m.in. „zobaczyć rozgwieżdżone niebo” przez szkło powiększające i okulary 3D, poznały zasadę działania światłowodów i kalejdoskopów. Pobyt w Centrum zakończył się zakupami w firmowym sklepie, gdzie eksponaty zachwycały pięknem i oryginalnością.

Na koniec uczestnicy wycieczki zwiedzili Krosno, przechadzając się jego ulicami.

Wycieczka z pewnością na długo zapisze się w pamięci naszych podopiecznych.

Zachęcamy wszystkich do zwiedzenia tego niesamowitego miejsca – Instruktorzy GCK:  Katarzyna Dyczko, Katarzyna Grochowska, Danuta Lewek, Beata Sajdera.

Wycieczka sponsorowana przez Gorlickie Centrum Kultury i Wydział Oświaty, Kultury i Spraw Społecznych.

Wycieczka była pozalekcyjną formą realizacji programu profilaktycznego, stanowiła element całorocznej działalności świetlic w zakresie realizacji Miejskiego Programu Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomani. Wyjazd był działaniem mającym na celu kreowanie alternatywnych form spędzania czasu wolnego. Prowadzone w trakcie wycieczki zajęcia z asertywności umożliwiały jego uczestnikom nabycie umiejętności rozwiązywania problemów w relacjach interpersonalnych oraz wzmocnienie postawy asertywnej wśród młodych ludzi.

Data:
7 maja 2016