Dom Polsko-Słowacki im. Dušana Jurkoviča w Gorlicach

Gorlice, Małopolska 38-300 Polska

X PRZEGLĄD PALM WIELKANOCNYCH ORAZ STOŁU WIELKANOCNEGO

W dniu 24 marca br. w sali kameralnej GCK odbył się „X Przegląd Palm Wielkanocnych oraz Stołu Wielkanocnego” organizowany przez Gorlickie Stowarzyszenie Pomocy Społecznej „SUCCURRERE” oraz Gorlickie Centrum Kultury. Przegląd skierowany był do jednostek i stowarzyszeń z terenu Powiatu Gorlickiego, które na co dzień pracują z osobami niepełnosprawnymi.

W konkursie wzięło udział 13 ośrodków:
– Dom Pomocy Społecznej (ul. Sienkiewicza 30, 38-300 Gorlice),
– Dom Pomocy Społecznej (ul. Michalusa 14, 38-300 Gorlice),
– Dom Pomocy Społecznej (Klimkówka 67, 38-312 Ropa),
– Dom Pomocy Społecznej (Sękowa 12, 38-307 Sękowa),
– Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy (Kobylanka 162, 38-303 Kobylanka),
– Warsztaty Terapii Zajęciowej (Dominikowice 16, 38-303 Kobylanka),
– Warsztaty Terapii Zajęciowej (Lipinki 8, 38-305 Lipinki),
– Stowarzyszenie na Rzecz Pomocy Rodzinie „Nadzieja” w Bieczu – Warsztat Terapii Zajęciowej (ul. Parkowa 1, 38-340 Biecz),
– Dom Rehabilitacyjno-Opiekuńczy „Caritas” (ul. Marii Konopnickiej 21, 38-300 Gorlice),
– Dzienny Ośrodek Wsparcia (ul. Michalusa 18, 38-300 Gorlice),
– Dzienny Ośrodek Wsparcia (Bobowa 38-350),
– Towarzystwo Przyjaciół Dzieci (ul. Tuwima 6, 38-300 Gorlice),
– Warsztaty Terapii Zajęciowej (Gładyszów 45, 38-315 Uście Gorlickie).

Wielkanoc to święto, które kojarzy się z wiosną i jej kolorami. Tę bogatą kolorystykę zaprezentowali uczestnicy przeglądu na swoich świątecznych stołach. Wśród potraw znalazły się m.in. jajka, żurek na tradycyjnym zakwasie, „święconka”, chrzan tarty, wiejska kiełbasa i inne potrawy mięsne, domowy chleb, pascha, tradycyjny mazurek oraz babka wielkanocna. Świąteczne specjały prezentowany się smakowicie a ręcznie wykonane ozdoby, drapane pisanki, bazie i bukszpan ładnie uzupełniały ekspozycję stołów.

Po uroczystym poświęceniu pokarmów znajdujących się na stołach przez księdza Andrzeja Kluza rozpoczęły się prezentacje ekspozycji przygotowanych przez poszczególne ośrodki. Każdy zespół zaprezentował swój stół przed jury charakteryzując poszczególne potrawy i dekoracje.

Jury w składzie:
– Anna Nowacka; kustosz muzealny, długoletni pracownik i kierownik Muzeum Regionalnego PTTK w Gorlicach,
– Anna Bąk; kustosz muzealny, długoletni pracownik Ośrodka Budownictwa Ludowego (Skansen Wsi Pogórzańskiej w Szymbarku),
– Magdalena Rak, plastyk Gorlickiego Centrum Kultury
zwracało uwagę na tradycyjność potraw i materiałów użytych do wykonania palm wielkanocnych a także na walory artystyczne i estetykę.

Po zakończeniu prezentacji, rozdaniu dyplomów i upominków nastąpiła degustacja potraw.

Relacja w Gorlice.tv

Data: