Dom Polsko-Słowacki im. Dušana Jurkoviča w Gorlicach

Gorlice, Małopolska 38-300 Polska

X Seminarium dla Kół Gospodyń Wiejskich

W dniu 25 marca br. z inicjatywy Małopolskiego Centrum Kultury „SOKÓŁ”, Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Karniowicach – Zespół Terenowy w Gorlicach, Starostwa Powiatowego w Gorlicach oraz Gorlickiego Centrum Kultury odbyło się w GCK „X Seminarium dla Kół Gospodyń Wiejskich”. Tematem seminarium był strój i ubiór ludowy Pogórzan w programach scenicznych oraz innych prezentacjach, dostosowanie do wieku i odpowiedni dobór materiałów. Do udziału w szkoleniu zaproszono przedstawicieli: KGW, grup śpiewaczych i obrzędowych, zespołów regionalnych, lokalnych grup działania, animatorów kultury ludowej regionu etnograficznego Pogórza z powiatów: gorlickiego, nowosądeckiego (gminy Grybów, Korzenna) oraz tarnowskiego (gminy Ciężkowice, Rzepiennik, Szerzyny).

Seminarium zainaugurowali Antoni Malczak – Dyrektor Małopolskiego Centrum Kultury „SOKÓŁ” i Janusz Zięba – Dyrektor Gorlickiego Centrum Kultury.

Spotkanie poprowadziła Pani Maria Brylak-Załuska – etnograf. Przybyła publiczność miała okazję obejrzeć występ Zespołu Folklorystycznego „Beskidy” z Dominikowic. Na zakończenie osoby, które przywiozły ze sobą stroje regionalne mogły skorzystać z konsultacji merytorycznej etnografa.

Relacja fotograficzna – autor zdjęć: Wiesław Żygłowicz

Data: