Dom Polsko-Słowacki im. Dušana Jurkoviča w Gorlicach

Gorlice, Małopolska 38-300 Polska

XI PRZEGLĄD PALM WIELKANOCNYCH ORAZ STOŁU WIELKANOCNEGO

W sali kameralnej Gorlickiego Centrum Kultury w dniu 17 marca 2016 r. odbyła się XI edycja Przeglądu Palm Wielkanocnych oraz Stołu Wielkanocnego. Do Przeglądu zostały zaproszone jednostki i stowarzyszenia z terenu powiatu gorlickiego, które na co dzień pracują z osobami niepełnosprawnymi.

Celem przeglądu jest kultywowania tradycji związanych z Świętem Wielkiej Nocy, a także integracja osób niepełnosprawnych i ich aktywizacja do uczestnictwa w życiu społecznym.

W przeglądzie wzięło udział 12 ośrodków:
Dom Pomocy Społecznej, Gorlice, ul. Sienkiewicza
Dom Pomocy Społecznej, Gorlice, ul. Michalusa
Dom Pomocy Społecznej, Klimkówka
Dom Pomocy Społecznej, Sękowa
Dom Rehabilitacyjno-Opiekuńczy „Caritas”, Gorlice
Dzienny Ośrodek Wsparcia, Gorlice
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, Kobylanka
Warsztaty Terapii Zajęciowej, Dominikowice
Warsztaty Terapii Zajęciowej, Lipinki
Warsztaty Terapii Zajęciowej, Gładyszów
Warsztaty Terapii Zajęciowej, Biecz
Warsztaty Terapii Zajęciowej, Bobowa

Wszystkich uczestników przeglądu oraz przybyłych gości przywitali: Dyrektor Gorlickiego Centrum Kultury Janusz Zięba oraz Ewa Chłanda Prezes Gorlickiego Stowarzyszenia Pomocy Społecznej „Succurrere”.

Po uroczystym poświęceniu pokarmów którego dokonał ksiądz Józef Makowski rozpoczęły się prezentacje przepięknie udekorowanych i zastawionych tradycyjnymi wielkanocnymi potrawami stołów oraz palm przez delegacje poszczególnych ośrodków. Każda jednostka zaprezentowała swoje prace przed jury charakteryzując poszczególne potrawy i dekoracje dowodząc, że nie są przypadkowe i każda z nich ma symboliczne znaczenie.

Jury w składzie:
– Janusz Zięba; dyrektor Gorlickiego Centrum Kultury, etnolog,
– Anna Nowacka; kustosz muzealny, długoletni pracownik i kierownik Muzeum Regionalnego PTTK w Gorlicach,
– Magdalena Rak; plastyk Gorlickiego Centrum Kultury,
zwracało uwagę na tradycyjność potraw oraz materiałów użytych do wykonania palm wielkanocnych a także na walory artystyczne i estetykę.

Podsumowując prezentacje dyrektor GCK podkreślił, że Wielkanoc to dla chrześcijan czas radości, odrodzenia życia i nadziei, niesie ze sobą szereg symboli i zwyczajów, które towarzyszą nam od stuleci. Zwracając się do uczestników przeglądu pogratulował im pięknych stołów i podziękował za trud, który włożyli w ich przygotowanie, wyraził radość z faktu kultywowania tradycji wielkanocnych w naszym regionie. Złożył także wszystkim zgromadzonym życzenia świąteczne.

Następnie każdemu z ośrodków zostały wręczone pamiątkowe dyplomy oraz upominki, których fundatorami byli: Iwona Budziak i Mieczysław Skowron (Fundacja „Róża”, Hurtownia „Brams”).

Wydarzenie zakończono degustacją tradycyjnych potraw wielkanocnych i świątecznych wypieków.

Film zamieszczony na stronie Rtvg.pl

Autor zdjęć – Irena Kocur