6 kwietnia 2017 08:00 — 9 kwietnia 2017 17:00
Dom Polsko-Słowacki im. Dušana Jurkoviča w Gorlicach

Gorlice, Małopolska 38-300 Polska

XII PRZEGLĄD PALM WIELKANOCNYCH ORAZ STOŁU WIELKANOCNEGO – RELACJA

W sali kameralnej Gorlickiego Centrum Kultury w dniu 6 kwietnia 2017 r. odbyła się XII edycja Przeglądu Palm Wielkanocnych oraz Stołu Wielkanocnego. Do Przeglądu zostały zaproszone jednostki i stowarzyszenia z terenu powiatu gorlickiego, które na co dzień pracują z osobami niepełnosprawnymi.

Celem przeglądu jest kultywowanie tradycji związanych ze Świętem Wielkiej Nocy, a także integracja osób niepełnosprawnych i ich aktywizacja do uczestnictwa w życiu społecznym.

W przeglądzie wzięło udział 13 ośrodków:

1. Dom Pomocy Społecznej w Gorlicach, ul. Sienkiewcza

2. Dom Pomocy Społecznej w Gorlicach, ul. Michalusa

3. Dom Pomocy Społecznej w Klimkówce

4. Dom Pomocy Społecznej w Sękowej

5. Warsztaty Terapii Zajęciowej w Bielance

6. Warsztaty Terapii Zajęciowej w Lipinkach

7. Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy im. Marii Grzegorzewskiej w Kobylance

8. Dom Rehabilitacyjno – Opiekuńczy „Caritas”w Gorlicach, ul. Konopnickiej

9. Dzienny Ośrodek Wsparcia w Gorlicach, ul. Michalusa

10. Warsztaty Terapii Zajęciowej w Bieczu

11. Warsztaty Terapii Zajęciowej przy Eleos  w Gładyszowie

12. Dzienny Ośrodek Wsparcia w Gorlicach, ul. Węgierska

13. Towarzystwo Przyjaciół Dzieci w Gorlicach, ul. Tuwima

Wszystkich uczestników przeglądu oraz przybyłych gości przywitali: dyrektor Gorlickiego Centrum Kultury Janusz Zięba oraz Ewa Chłanda prezes Gorlickiego Stowarzyszenia Pomocy Społecznej „Succurrere”.

Następnie krótkie przemówienia wygłosili: senator Stanisław Kogut, wicestarosta powiatu gorlickiego Jerzy Nalepka oraz kierownik Wydziału Oświaty, Kultury i Spraw Społecznych UM Aleksander Augustyn.

Po uroczystym poświęceniu pokarmów, którego dokonał ksiądz Józef Makowski rozpoczęły się prezentacje przepięknie udekorowanych i zastawionych tradycyjnymi wielkanocnymi potrawami stołów oraz palm przez delegacje poszczególnych ośrodków. Każda jednostka zaprezentowała swoje prace przed jury, charakteryzując poszczególne potrawy i dekoracje, dowodząc, że nie są przypadkowe i każda z nich ma symboliczne znaczenie.

Jury w składzie:
– Anna Bąk; kustosz muzealny, długoletni pracownik Ośrodka Budownictwa Ludowego (Skansen Wsi Pogórzańskiej w Szymbarku)
– Anna Nowacka; kustosz muzealny, długoletni pracownik i kierownik Muzeum Regionalnego PTTK w Gorlicach,
– Magdalena Rak; plastyk Gorlickiego Centrum Kultury,
zwracało uwagę na tradycyjność potraw oraz materiałów użytych do wykonania palm wielkanocnych a także na walory artystyczne i estetykę.

Podsumowując prezentacje dyrektor GCK podkreślił, że Wielkanoc to dla chrześcijan czas radości, odrodzenia życia i nadziei, który niesie ze sobą szereg symboli i zwyczajów. Zwracając się do uczestników przeglądu pogratulował im pięknych stołów i podziękował za trud, który włożyli w ich przygotowanie, wyraził radość z faktu kultywowania tradycji wielkanocnych w naszym regionie. Złożył także wszystkim zgromadzonym życzenia świąteczne.

Następnie każdemu z ośrodków zostały wręczone pamiątkowe dyplomy oraz upominki.

Po wręczeniu dyplomów burmistrz miasta Gorlice Rafał Kukla złożył wszystkim uczestnikom przeglądu życzenia świąteczne.

Wydarzenie zakończono degustacją tradycyjnych potraw wielkanocnych i świątecznych wypieków.

Fotorelacja – autor zdjęć Elwira Latasiewicz

6 kwietnia 2017 / 08:00