Dom Polsko-Słowacki im. Dušana Jurkoviča w Gorlicach

wstęp wolny!

XVI POWIATOWY KONKURS TEATRALNO-RECYTATORSKI IM. JANA PAWŁA II

Konkurs dla młodzieży

Dnia 16 lutego br. w Gorlickim Centrum Kultury odbył się XVI Powiatowy Konkurs Teatralno-Recytatorski im. Jana Pawła II w kategorii Teatr. Organizatorem konkursu było Starostwo Powiatowe w Gorlicach, Wydział Edukacji, Kultury i Sportu. Na scenie zaprezentowały się trzy zespoły teatralne złożone z uczniów szkół ponadgimnazjalnych: z Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Jana Pawła II w Gorlicach,  Zespołu Szkół Technicznych im W. Pola w Gorlicach i  Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Bobowej.

Występy oceniało jury w składzie: Stanisław Bystrowicz – inicjator i organizator konkursu, Janusz Zięba – dyrektor GCK i Tadeusz Mikrut – naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Gorlicach.

Jury przyznało:
I miejsce „Szkolnemu Teatrowi Profilaktycznemu” z ZSO w Bobowej
z fragmentem sztuki „W małym dworku” Stanisława Ignacego Witkiewicza (Witkacy) –  opiekunem grupy są Małgorzata Grygiel i Anna Kamień.

II miejsce „Teatrowi Mundi” z ZSE w Gorlicach z fragmentem sztuki „Fircyk w zalotach” Franciszka Zabłockiego – opiekunem grupy jest Katarzyna Szafryna-Przepióra.

III miejsce grupie „Zarys Szkolnego Teatru” z ZST w Gorlicach z przedstawieniem „Król wschodzącego słońca” –  opiekunem grupy jest Renata Podobińska.

Tradycyjnie przyznano także nagrody indywidualne. Za najlepszą aktorkę uznano Wiktorię Chmielowską z ZSO w Bobowej, grającą Anastazję – Widmo. Najlepszym aktorem został Dawid Tumidajewicz z ZSE w Gorlicach, grający w przedstawieniu Fircyka.

Nagrody rzeczowe ufundowane przez Zarząd Powiatu Gorlickiego wręczał oraz gratulacje laureatom składał wicestarosta Jerzy Nalepka. Dziękował inicjatorowi i od 16 lat niestrudzonemu organizatorowi konkursu Panu Stanisławowi Bystrowiczowi oraz nauczycielom, którzy przygotowują młodzież do występów, a także dyrektorowi GCK, który co roku serdecznie przyjmuje szkolne teatry i umożliwia młodzieży prawdziwie sceniczny występ.

Uczniowie i nauczyciele mogą już rozpocząć przygotowania do kolejnej edycji konkursu, w którym, jak zapowiedział Stanisław Bystrowicz, „na warsztat” pójdą teksty Henryka Sienkiewicza i Stanisława Wyspiańskiego.

Źródło: www.powiatgorlicki.pl

Autor zdjęć – Ewa Żarnowska