17 listopada 2014 09:00 — 21 listopada 2014 09:00

Gorlice, Małopolska 38-300 Polska

XXXIII JESIENNY GORLICKI KONKURS RECYTATORSKI POEZJI JEDNEGO WIERSZA

Rozstrzygnięcie konkursu

Organizowany w dniach 17-21 listopada br. konkurs recytatorski dobiegł końca. Na zaproszenie organizatorów: Gorlickiego Centrum Kultury oraz Urzędu Miasta Gorlice (Wydział Oświaty Kultury i Sportu) odpowiedziało liczne grono dzieci i młodzieży przybyłej w asyście nauczycieli. Podczas pięciu dni na scenie teatralnej Gorlickiego Centrum Kultury oraz w Domu Polsko-Słowackim (partner wydarzenia) zaprezentowało się 151 uczestników w 5 kategoriach wiekowych: 6 lat, 7-9 lat, 10-12 lat, 13-15 lat, 16-19 lat.

Po raz pierwszy w konkursie wzięły udział dzieci w wieku 6 lat – uczniowie klasy 0 szkół podstawowych. Przez pierwsze dwa dni sala rozbrzmiewała śmiechem, oklaskami, trwała zabawna deklamacja, dziecięcego repertuaru najmłodszych uczestników konkursu. W kolejnych dniach występowała młodzież szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych z repertuarem bardziej refleksyjnym, dojrzałym, patriotycznym. Prezentowane były wiersze autorów krajowych i zagranicznych, tych znanych np. noblistów jak Wisława Szymborska czy Mario Vargas Llosa i tych mniej popularnych. Łącznie przedstawiono teksty ponad 70 autorów. Na twarzach młodych wykonawców można było dostrzec skupienie i tremę, bo każdy starał się zaprezentować jak najlepiej. To właśnie te emocje nadawały poszczególnym recytacjom indywidualny charakter. Widzom najbardziej spodobał się występ Matyldy Juruś uczennicy Szkoły Podstawowej w Sękowej, który spotkał się z dużym aplauzem zgromadzonej publiczności.

Recytatorów oceniało 5 Komisji Konkursowych przyporządkowanych do poszczególnych kategorii wiekowych. Ocenie poddano: dobór repertuaru odpowiedni do wieku wykonawcy, sposób deklamacji, kulturę i wyrazistość słowa oraz ogólne wrażenie artystyczne. Każdy z uczestników konkursu otrzymał nagrodę w postaci książki oraz pamiątkowego dyplomu.

Dziękujemy za przybycie wykonawcom i nauczycielom – opiekunom, dzięki którym rosną młode talenty zgłębiające dorobek kulturowy wielu pokoleń pisarzy. Cieszy nas fakt, że konkurs mający tak długoletnią historię nadal przyciąga liczne grono entuzjastów recytacji.

Karta zgloszeniowa

Protokoły