Dom Polsko-Słowacki im. Dušana Jurkoviča w Gorlicach

Gorlice, Małopolska 38-300 Polska

ZANIM BĘDZIE ZA PÓŹNO

Kreatywna profilaktyka w walce z uzależnieniem jako skuteczny proces przeciwdziałania narkomanii i innym uzależnieniom”.

Dnia 19.03.2015, godz. 9.00 – 13.15 – Sala Teatralna Gorlickiego Centrum Kultury.

Projekt przeznaczony jest dla uczniów II i III klas gimnazjalnych z terenu Miasta Gorlice jako uzupełnienie szkolnego Programu Profilaktyki.

Program dofinansowany ze środków Miasta Gorlice w ramach realizacji zadań publicznych z zakresu Miejskiego Programu Profilaktyki Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii na rok 2015.

Projekt składa się z dwóch uzupełniających się części.

I. Część profilaktyczno-animacyjno-artystyczna obejmuje wykład z prezentacją multimedialną specjalisty do spraw profilaktyki, część artystyczna z pokazem filmowo-fotograficznym, interaktywną dyskusję z uczestnikami, ćwiczenia z elementami wykładu profesjonalnego coacha i trenera komunikacji interpersonalnej oraz elementy psychodramy.

Czas trwania jednego bloku programowego to 2 godziny (wykład, część artystyczna, dyskusja, prezentacja, elementy psychodramy). Część ta obejmuje:
a) wykład z prezentacją multimedialną specjalisty w dziedzinie profilaktyki uzależnień, osoby z ogromnym doświadczeniem w pracy z dziećmi i młodzieżą. Zaprezentuje legalne i nielegalne substancje psychoaktywne w tym alkohol, które prowadzącą do rozwoju patologicznych mechanizmów uzależnienia, charakterystykę substancji, opis ich destrukcyjnego działania i motywy używania. Wykład zawierać będzie też przekaz o czynnikach chroniących młodzież przed zachowaniami ryzykownymi, uzależnieniowymi i agresywnymi, takich jak: zachęcanie do podejmowania zdrowych aktywności np. muzyka, fotografia, sport, nauka, rozwijanie innych pasji i zainteresowań.
b) część edukacyjno-artystyczna w formie koncertu z pokazem filmowo-fotograficznym. Będzie wykonana przez profesjonalnych, medialnie znanych artystów z doświadczeniem w pracy z młodzieżą. Tematem przewodnim będzie prezentacja utworów artystów, którzy są dla młodych ludzi idolami-wzorcami do naśladowania, a których kariera i życie zakończyły się dramatycznie w wyniku uzależnienia (m.in. Bob Marley, Amy Winehouse, Ryszard Riedel, Janis Joplin, Eric Clapton, Jim Morrison). Ta część jest swoistym magnesem dla młodzieży, często traktującej obowiązkowe wykłady profilaktyczne jak zło konieczne. Muzyka i sztuka jest preludium do właściwej merytorycznie części, która ma na celu przyciągnąć ich uwagę do bardzo ważnego tematu jakim jest używanie środków psychoaktywnych, prowadzący do uzależnienia czy wykluczenia. Ta część ma za zadanie „zarażać młodych pasją do zdrowego życia pełnego miłości i bliskości z drugą osobą” jak mawiał sam Kotański.
c) twórcze elementy psychodramy oraz interaktywna dyskusja z młodymi ludźmi.

Autorem projektu i jednym z wykonawców jest Mirosław Witkowski.

Mirosław Witkowski – solista, pedagog, kompozytor. Absolwent wydziału wokalno-aktorskiego Akademii Muzycznej w Łodzi oraz stypendysta Jacobs Scholarship renomowanej amerykańskiej uczelni muzycznej – Indiana University Jacobs School of Music w Bloomington (USA), gdzie ukończył z wyróżnieniem studia podyplomowe. Jest laureatem wielu konkursów m.in.: I nagrody w Gali Pięciolecia telewizyjnego programu „Szansa na Sukces”, międzynarodowych konkursów m.in. im. Antonina Dworaka w Karlovych Varach, im. Hariclea Darclee w Rumunii, im.  Królowej Sonii w Oslo, „Seoul International Music Competition” w Seulu w Korei Południowej, II nagroda w konkursie wokalnym im. Livingston Mather w Cleveland (USA), II nagroda w konkursie wokalnym im. Marcelli Sembrich w Nowym Yorku. W roku tym otrzymał również stypendium Ministra Kultury w ramach prestiżowego programu „Młoda Polska” oraz stypendium „Solti Foundation” w Belgii. Laureat popularnego programu telewizyjnego „The Voice of Poland” w grupie Kayah oraz X-factor Polska edycja. W 2014 roku został finalistą (finałowa piątka) w Międzynarodowej wersji formatu show telewizyjnego X-factor.

Jako solista współpracował z Teatrem Wielkim w Łodzi, Opera and Ballet Theater w Bloomington (USA), operą w Sarasocie na Florydzie (USA), opera w Bambergu i Bayreuth (Niemcy) oraz operą Nancy we Francji. W swoim dorobku artystycznym posiada ponad 20 ról operowych i musicalowych. W swojej twórczości łączy z powodzeniem elementy techniki klasycznej i rozrywkowej. Brał udział w prestiżowych festiwalach rozrywkowych m.in. w: Międzynarodowym Festiwalu Jazzu Tradycyjnego Old Jazz Meeting „Złota Tarka”, „Porthcawl International Jazz Festival” w Walii, Festiwalu „IV Noce Teatru i Poezji” w Elblągu, „Solti Te Kanawa Accademia di Bel Canto” we Włoszech. Współpracował i koncertował w towarzystwie gwiazd polskiej i zagranicznej sceny muzycznej klasycznej: Helmuth Rilling, Krzystof Penderecki, Jose Cura, Kiri Te Kanawa oraz rozrywkowej: Ryszard Rynkowski, Helena Vondrackova, Renata Przemyk, Kayah.

Regina Piechnik – mgr psychologii o specjalności klinicznej i osobowości. Laureatka Studenckiego Nobla dwukrotnie wyróżniona Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Praktykę zawodową zdobyła w Sądeckim Ośrodku Interwencji Kryzysowej, Małopolskim Ośrodku Profilaktyki i Terapii Uzależnień, Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym w Stróżach. Obecnie pracuje jako profilaktyk zajmujący się psychoedukacją oraz trener z zakresu rozwoju kompetencji i umiejętności społecznych.

Krystian Jaworz – wybitny pianista, aranżer, kompozytor. Absolwent Wydziału Instrumentalnego krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie trąbki oraz fortepianu jazzowego. Grający na stałe w formacjach Surreal Players, Gurgul Band, Groove Set, Giles Barratt and the Kino Orchestra. W latach 2008-2011 klawiszowiec legendarnego zespołu Püdelsi.

Relacja w RTVG

Data: