4 października 2012 08:00 — 6 października 2012 17:00

Gorlice, Małopolskie 38-300 Polska

ZBUDOWANE Z NICI

WYSTAWA BARBORY ŠIMKOVEJ

4 października br. XIII Międzynarodowy Festiwal Koronki Klockowej przeniósł się na jeden wieczór z Bobowej do Gorlic. Wszystko za sprawą słowackiej koronczarki Barbory Šimkovej, która wraz z córką Janą Frajkorovą jest jego stałym gościem. Obchodząca w tym roku 70-te urodziny artystka jest emerytowaną nauczycielką matematyki a także założycielką Cechu Koronczarstwa. To właśnie dzięki niej przetrwała umiejętność wyrobu koronki związanej z tradycją kopalni soli w prešovskim Solivarze, za co otrzymała nagrodę burmistrza miasta Prešova. Na wystawie w Domu Polsko-Słowackim przedstawiła niezwykle oryginalne prace – zbudowane z nici koronkowe zamki Słowacji. Wśród gości wernisażu były koronczarki m.in. z Francji, Chin, Estonii, Czech i Niemiec.

Barbora Šimková – urodzona 25.04.1942 r., pochodzi z Solivaru, gdzie również mieszka. Studia ukończyła w Prešovie na kierunku matematyka – edukacja plastyczna dla klas V-IX szkoły podstawowej. Podczas swojej 38-letniej pracy w szkolnictwie uczyła matematyki a od roku 1979 również koronki. Zaczynała od podstawowych wzorów i koronki związanej z tradycją kopalni solnych. Później opracowywała motywy roślinne. Przed odejściem na emeryturę w centrum jej zainteresowań znalazła się architektura historyczna z jej otoczenia i drewniane kościółki wschodniej Słowacji. Na emeryturze poświęciła się wyłącznie koronce. Przerysowuje stare wzory, prowadzi kółka dla dzieci i dorosłych, przygotowuje corocze wystawy, zorganizowała również 4 międzynarodowe festiwale koronki w Solivarze. W roku 2005 wydała podręcznik koronki klockowej, swoje siedemdziesiąte urodziny świętowała natomiast podczas wystawy własnych prac, wśród których przeważały zamki Słowacji, stare czepce, kapelusze, biżuteria, dodatki do ubrań i poduszki. Wystawiać zaczęła w roku 1991. Kolejne wystawy prezentowała już nie tylko na Słowacji ale również w Belgii i Polsce (Bobowa).

4 października 2012 / 08:00
6 października 2012 / 17:00