Gorlickie Centrum Kultury i Urząd Miejski w Gorlicach zapraszają na 2. Festiwal im. Piotra Nowaka, który odbędzie się w dniach 29-30 lipca na gorlickim Rynku.

Festiwalowi towarzyszy konkurs wokalny (LINK), warsztaty plastyczne i strefa gastro.

Piotr Nowak pochodził z Gorlic – karierę muzyczną zaczynał w bigbitowych formacjach takich jak Kornuty czy Halniaki. Po latach współpracy z Tadeuszem Nalepą praktycznie zawiesił działalność . Wrócił na scenę nz grupą Piotr Nowak Band, która powstała po spotkaniu w studiu im. Tadeusza Nalepy w Polskim Radiu Rzeszów w 2015 roku.  Zespół rozpoczął swoją działalność od wyjątkowego utworu „Pamięć”, którego tekst złożony jest z tytułów piosenek stworzonych przez Nalepę. Artysta zmarł w 2020 roku.

Festiwal powołany został w celu upamiętnienia postaci gorlickiego muzyka, popularyzowania jego twórczości i muzyki bluesowej i rockowej oraz promocji kultury i dziedzictwa kulturowego miasta Gorlice.

 

 

29 lipca 2023 (sobota)

start 16:00

————————————————————–

Przesłuchania konkursowe

LIVER

SETA

KŁUSEM Z BLUSEM

30 lipca 2023 (niedziela)

start 16:00

————————————————————–

AREK ZAWILIŃSKI

PIOTR NOWAK BAND & FINALIŚCI KONKURSU WOKALNEGO

DARYL STRODES BAND

THE LIGHT BIG BAND MIASTA GORLICE

 

Festiwal został dofinansowany przez Związek Artystów Wykonawców STOART.

O artystach:

LIVER

Liver to zespół który powstał na początku 2020 roku z inicjatywy Szymona i Mirka Greli. Tworzą muzykę, którą można określić jako szeroko pojęty rock. Czerpią też takich styli muzycznych jak reggae, blues, alternatywa czy nawet country. W 2021 roku do składu dołączył Dominik Żydzik – młody, zdolny gitarzysta (występy między innymi w Orchestra4Young u Adama Sztaby).W czerwcu 2022 roku rozpoczęli współpracę z perkusistą Markiem Myśliwym – jednym z dwóch uczniów legendy polskiej perkusji Michała „GIERA” Giercuszkiewicza. W trakcie swojej krótkiej przygody mieli okazję dzielić scenę m. in. z takimi zespołami jak: Happysad, Chłopcy Z Placu Broni, TSA. 30 października 2020 roku ukazała się pierwsza Ep-ka zespołu, pod tytułem „#1”. Na krążku znajdziemy sześć autorskich piosenek. Album został nominowany do plebiscytu WERBEL 2020 (Polskie Radio Rzeszów) jako jedna z dziesięciu najlepszych płyt 2020 roku, w którym zajął trzecie miejsce. EP-ka jest w dystrybucji we wszystkich serwisach streamingowych, oraz w sklepie internetowym EMPIK. Płyta została dobrze przyjęta przez media ( m. in. „Magazyn Gitarzysta”, ” Top Guitar”, ” Teraz Rock”, „CGM”, „All About Music”, „Polska Płyta Polska Muzyka”), pojawili się też w kilku rozgłośniach radiowych ( m. in. Trójka Polskie Radio, Polskie Radio Rzeszów, Radio Lublin, Radio RDC, Radio Akadera, Radio TOP UK (Wielka Brytania) , POLSKI FM (Chicago)). W 2021 roku zespół wydał singiel pt. „Talia Nowych Kart”. Piosenka gościła na Podkarpackiej Scenie Przebojów Radia Rzeszów przez 21tygodni zajmując wysokie pozycje.

Skład zespołu: – Szymon Grela – gitara, wokal – Mirek Grela – gitara basowa, wokal wspomagający – Dominik Żydzik – gitara – Marek Myśliwy – perkusja

SETA Samodzielny Elitarny Twór Artystyczny

SETA, to zespół składający się z kilku oryginalnych osobowości pochodzących z okolic Krosna, których wypadkową jest miłość do muzyki i przekaz pozytywnych emocji scenicznych. Obecność muzyki w naszym życiu, znalazła swoje odzwierciedlenie w autorskich tekstach wykonywanych na deskach sceny. 

Przyjaźń, wspólna pasja połączyła nas dwa lata temu i tak do tej pory tworzymy melodie z elementami muzyki renesansowej, szeroko rozumianego rocka i bluesa. 

Do tworzenia własnych kompozycji, inspiruje nas przede wszystkim chęć ukazania słuchaczowi chwil, w których warto jest wziąć głęboki oddech i posłuchać „głosu serca”. W naszej twórczości duży nacisk kładziemy na naturalność, przestrzenność dźwięku i przekaz emocji, które towarzyszą nam na ścieżce życia. 

Rok 2022, stał się rokiem przełomowym w naszej przygodzie, ponieważ pojawił się debiutancki album zespołu „Towards the Orange Bridge”

Skład zespołu:

  • Łukasz Podkul (wokal, gitara)
  • Jerzy Adamik (bas)
  • Krystian Słowik (perkusja)
  • Wojciech Bykowski (gitara)
  • Jerzy Hajduk (flet).

KŁUSEM Z BLUSEM

Kłusem z Blusem jest obecny na bluesowej scenie muzycznej od kilkunastu lat. Wykonuje unikalną w Polsce odmianę muzyki bluesowej, ze szczególnym upodobaniem stylu west coast z wiodącą rolą harmonijki ustnej i wokalu. Brzmienie zespołu uzupełnia klasyczne instrumentarium: gitara, bas i perkusja. Kompozycje charakteryzują się jumpową pulsacją z domieszką elementów swingu oraz stylowych riffów gitary często granej unisono z linią harmonijki ustnej. W repertuarze Kłusem z Blusem znajdują się własne bluesowe kompozycje z polskimi tekstami, aranżacje bluesowe znanych przebojów muzyki popularnej oraz standardy największych mistrzów harmonijki bluesowej takich jak: Little Walter, William Clarke, Rod Piazza, Kim Wilson czy Gary Primich. Zespół funkcjonuje również pod nazwą Golden Virginia Playboys, prezentując projekt muzyczny „Tribuite To Little Walter” czy „Billy Branch&Sons Of Blues Project”.

Liderem grupy jest Tomek Kiersnowski, który śpiewa i gra na harmonijce ustnej i jest zaliczany do czołówki wykonawców muzyki bluesowej w Polsce. Jako harmonijkarz występuje gościnnie w koncertach zespołów Piotr Nowak Band (RIP) i Piotr Nalepa Tour. Zarejestrował dźwięki harmonijki na płycie „J.J. Band i Przyjaciele – Blues” z utworami Tadeusza Nalepy nominowanej do nagrody Fryderyka, „Chorzy na bluesa śpiewają utwory Sławka Wierzcholskiego”.

Zespół koncertował na licznych festiwalach bluesowych, m.in. Toruń Blues Meeting, Przeworsk Blues Festiwal, Harmonica Bridge w Toruniu, Blues Express w Zakrzewie, Harp Friends z Tipsy Drivers, Ino Blues Festiwal w Inowrocławiu czy Las&Woda&Blues. Wielokrotnie występował na Festiwalu Rawa Blues w Katowicach w latach 1999-2003. W roku 2022 zakwalifikowali się na małą scenę Rawa Blues oraz do Polish Blues Chalennge w ramach Suwałki Blues Festiwal.

Skład:
Tomasz Kiersnowski – śpiew, harmonijka ustna
Sławek Rybczyński – gitara
Wojtek Kwieciński – bas, kontrabas
Piotr Berdowski – perkusja

 

AREK ZAWILIŃSKI

Arek Zawiliński – autor muzyki, tekściarz, wokalista, gitarzysta posługujący się technikami fingerpicking slide i bottelneck. Gra na różnego typu gitarach (akustyczna, dobro, lap steel) dogrywa im harmonijką ustną, nadając rytm analogowym urządzeniem stomp box. Koncertował na festiwalach w Polsce, Francji, Czechach, Słowacji jak i grywał na ulicach Amsterdamu. Ma za sobą koncerty live w Polskim Radio Gdańsk 2x, Bydgoszcz, Rzeszów.   Laureat festiwali min. – FAMA w Świnoujściu, Studencki Festiwal Piosenki w Krakowie,  Zaczarowany Świat Harmonijki (w kategorii gitara) Poznań, Piosenkarnia – Kraków,( występ w studiu radiowej Trójki im. Agnieszki Osieckiej). Ponadto, wyróżnienie od starostwa miasta Gorlice (Mosty Starosty – za wybitne osiągnięcia w twórczej interpretacji bluesa, folku i ballady) i Nagrodę Burmistrza Miasta Gorlice w dziedzinie kultury oraz wyróżnienia za organizacje i wspieranie wydarzeń kulturalnych. W ankiecie Kwartalnika Twój Blues, znalazł się w pierwszej piątce wokalistów bluesowych w Polsce za 2022 rok.

Oficjalne wydawnictwa :

Tam gdzie zaczyna się mój świat”- Dalmafon 2007

„Blues Dziewięciu” – Dalmafon 2010

„Żelazna” – Flower Rekord 2012

„Na Rozdrożu”- Dalmafon 2015

Moje buty już tam są” – Dalmafon 2022

„Mój Breakout – Solo Akt” – 2023

 

Fragmenty recenzji:

Magazyn Gitarzysta – Kuba Chmiel:

”Jeśli istnieje coś takiego jak polski blues, to z pewnością Arek Zawiliński wraz z zespołem należą do jego najznamienitszych przedstawicieli.”

Bluesonline

„Arek Zawiliński to klasa sama dla siebie. Autor skończony, pełen doświadczeń, przesiąknięty w równym stopniu poezją co prozą. Zna niejeden dobry folkowy tekst, niejedną melodię i umie z takich światowych cegiełek zbudować solidną budowlę na wskroś polską, bieszczadzką, a jednak uniwersalną. A to sztuka.”

 

Daryl Strodes Band

Daryl Strodes jest wokalistą i gitarzystą grającym blue, R&B, funk, jazz mieszkającym w Los Angeles. Przez ostatnie dwie dekady występował na całym świecie i zgromadził szeroką i zróżnicowaną rzeszę fanów. Koncertował w USA, Europie i Azji Południowo-Wschodniej. Daryl był nominowany do dwóch nagród Independent Music Awards, a także jego utwory gościły na listach przebojów w różnych gatunkach. Podczas nadchodzących tras koncertowych w 2022 roku zaprezentuje utwory z nadchodzącej EP-ki, kilka starszych utworów funkowo-soulowych Daryla w nowej odsłonie oraz kilka klasyków bluesa, jazz i r&b. Mieszkając w Los Angeles, kiedy nie jest w trasie, regularnie występuje w słynnej na całym świecie Lighthouse Cafe. Towarzyszą mu cenieni polscy muzycy: Łukasz Gorczyca – gitara basowa, Tomek Dominik – perkusja i Bogdan Topolski – gitara.

The Light

Big Band Miasta Gorlice, którego dyrygentem jest Rafał Pajor. Zespół (18 osób) podzielony jest na 4 sekcje: 5 saksofonów (dwa saksofony altowe, dwa saksofony tenorowe i saksofon barytonowy), 4 puzony, 4 trąbki, sekcja rytmiczna składająca się z fortepianu, perkusji, gitara basowa/kontrabas, oraz gitara solowa.

Kierunek zespołu to szerokie spektrum stylistyczne – począwszy od bluesa i swingu, przez latino, funk i muzykę współczesną.

Projekt i wykonanieAgencja Reklamowa TDesign Center - Reklama - Poligrafia - Skład DTP - Strony internetowe
Skip to content