Już 25. raz w Gorlice gościły artystów i fanów muzyki ambientowej. Ze względu na trwającą rewitalizację budynku Gorlickie Centrum Kultury Ambient Fetiwal odbył się gościnnie w Centrum Kształcenia Zawodowego w Gorlicach, gdzie aula była wypełniona dźwiękami muzyki elektronicznej, ale nie brakło również tradycyjnych instrumentów takich jak perkusja, kontrabas czy harfa.

Tegoroczną edycję imprezy prowadził Tadeusz Łuczejko, który wprowadzał widzów w wyjątkowy świat ambientu. Imprezie towarzyszyły giełda płyt /CD i Vinyle/.

Pierwszy dzień festiwalu swoim koncertem zainaugurowała Agnieszka Grela Fedkowicz. Harfistka, kompozytor, pedagog. Jej występ był znakomitym połączeniem dźwięków harfy oraz głębokich tonów i basów muzyki elektronicznej.

Jako drudzy na scenie wystąpili Oleś Brothers & Dominik Strycharski. Usłyszeliśmy muzykę ze znakomitej płyty „Coptycus”. Ich muzyki nie da się sklasyfikować w jednej kategorii czy konkretnym gatunku. Raz jej bliżej do jazzu, raz do muzyki kameralnej czy współczesnej, ale niemal zawsze jest to muzyka improwizowana.

Zwieńczeniem pierwszego dnia był koncert Michel Banabila – muzyka, kompozytora i producenta. Działa już od 1983 roku i w tym czasie stworzył muzykę do wielu filmów, dokumentów, sztuk teatralnych i choreografii. Jego muzyka waha się od minimalnej elektroniki opartej na pętlach, utworów neoklasycznych, po drony, eksperymentalny ambient i punkową muzykę taśmową.

 

Drugi dzień festiwalu rozpoczął się występem  Aquavoice, czyli Tadeusz Łuczejko twórca muzyki elektronicznej ambient, aranżer, artysta grafik, malarz. Od 2003 roku Łuczejko jest dyrektorem artystycznym Międzynarodowych Prezentacji Multimedialnych „Ambient Festival”, które corocznie odbywają się w Gorlicach. Podczas występu mogliśmy usłyszeć utwory z nowej płyty „Waves”.

Następnie na scenie pojawił się Dariusz Kaliński – kompozytor, aranżer, artyst audio-wizualny, tworzący dla telewizji, kina, baletu i filharmonii.  Na każdym koncercie wykonuje muzykę specjalnie skomponowaną na tę niepowtarzalną okazję.

Trzecim koncertem było trio w składzie India Czajkowska, Krzysztof Majchrzak, Tadeusz Sudnik, który wykonał utwory z płyty „Triangle”.

Finałowe wykonanie należało do znakomitego muzyka Christophera Chaplina, prywatnie syna słynnego aktora Charliego Chaplina. Artysta jest nie tylko muzykiem, ale też i aktorem. Od wielu lat współpracuje z niemieckim muzykiem eksperymentalnym , ambientowym i elektronicznym Hansem-Joachimem Roedeliusem. Swoją artystyczną wrażliwością dzieli się z nami poprzez komponowaną muzykę i obrazy które są dopełnieniem Jego świata dźwięków.

25 Międzynarodowe Prezentacje Multimedialne Ambient już za nami. Dziękujemy licznie zgromadzonej widowni, która wzięła udział w koncertach i zapraszamy na kolejne edycje!

Projekt i wykonanieAgencja Reklamowa TDesign Center - Reklama - Poligrafia - Skład DTP - Strony internetowe
Skip to content