W ostatni weekend kwietnia (28-29 kwietnia) Gorlickie Centrum Kultury oraz Urząd Miejski w Gorlicach gorąco zapraszają na wyjątkowy festiwal „4 Strony Karpat”. Gorlicki Festiwal to potężna dawka porywającej muzyki folkowej, podana w zupełnie nowy, atrakcyjny sposób przez fenomenalne zespoły. Podczas dwóch dni z muzyką folkową na gorlickim Rynku zagrają: Legend of Kazimierz, Balkanscream, Tołhaje, Haydamaky, Sarakina Balkan Band, Chłopcy Kontra Basia i Sokół Orkestar.

W roku 2018 organizowana jest już 4 edycja festiwalu, będącego dwudniowym wydarzeniem, podczas którego wyjątkowi artyści folkowi prezentują się na jednej scenie, wykonując wspólnie koncert muzyki etnicznej typowej dla ich regionów oraz dla regionu karpackiego. Tym razem wyruszymy w muzyczną podróż na Bałkany i Wschód, eksplorować będziemy także fuzje muzyki etnicznej z jazzem, elektroniką i literaturą.

Na festiwal „4 Stron Karpat” zapraszamy całe rodziny. Mamy nadzieję, że tak jak my pokochają muzykę z nurtu world i folk oraz zachwycą się tradycjami muzycznymi łuku Karpat oraz innych regionów.

W tym roku odbędzie się pierwsza edycja konkursu plastycznego „4 Strony Folkloru” organizowanego jako nowa, integralna część istniejącego od trzech lat Festiwalu „4 strony Karpat”. Zapraszamy także do festiwalowego namiotu na: warsztaty rękodzieła artystycznego, spotkania z artystami, wystawę plastyczną i tańce z muzyką „na żywo” oraz na festiwalowy jarmark.

Program:

28 kwietnia 2018 r. /sobota/
start godz. 17:00

  • LEGEND OF KAZIMIERZ
  • BALKANSCREAM
  • TOŁHAJE
  • HAYDAMAKY

29 kwietnia 2018 r. /niedziela/
start godz. 18:00

  • SARAKINA BALKAN BAND
  • CHŁOPCY KONTRA BASIA
  • SOKÓŁ ORKESTAR

Legend of Kazimierz

Zespół założony w 2013 roku w Krakowie. Na tworzoną przez nich muzykę składa się kilka elementów: fascynacje twórczością żydów aszkenazyjskich, muzyka bałkańska – w szczególności Bułgaria i Serbia, muzyka turecka, muzyka cygańska jak i własne kompozycje. Muzycy występowali z takimi gwiazdami jak np. Hans Zimmer, Michał Urbaniak, Nigel Kennedy.

Strona zespołu na Facebooku


Balkanscream

BALKANSCREAM jest siedmioosobowym kolektywem bałkańskim łączącym różne style muzyczne, przeplatając jazz, folk i elektronikę, tworząc niepowtarzalny język zespołu. Instrumentarium zespołu to klarnet, trąbka, saksofony, gitara, mandola, gitara basowa, etniczne perkusjonalia, perkusja oraz chóry bułgarskie w wykonaniu DJ Ludwika Zamenhofa. Pełne nostalgii i żywiołowości koncerty, pokazują, że jest to rodzaj muzyki w której każdy słuchacz znajdzie cząstkę siebie. Nowoczesna muzyka bałkańska, to recepta BALKANSCREAM na oczarowanie odbiorcy dźwiękami, których nigdy dosyć.

Zespół miał okazję koncertować w wielu miastach Polski oraz za granicą. Grywał na jednej scenie z takimi gwiazdami jak: Dikanda, Mahala Rai Banda, Bisz/BOK, Adam Strug, Dagadana. Swoją muzyką uświetniał wiele imprez firmowych, eventów, konferencji. Na swoim koncie zespół ma wiele festiwali tj. Pannonica Folk Festival [2016], International Folk Meetings Małopolska [2016], Slot Art Festival [2016], Tak Brzmi Miasto [2016], Noc Świętojańska Wrocław [2016], Wiano Tychy [2017],  i inne. Udzielał licznych wywiadów i nagrań dla Polskiego Radia Kraków, Polskiego Radia Czwórka, Chilli Zet.

Oficjalna strona zespołu
Więcej informacji o zespole na profilu  Facebookowym


Tołhaje

Zespół TOŁHAJE powstał wiosną 2000 r. z inicjatywy dwóch muzyków Damiana Kurasza i Janusza Demkowicza. Po krótkim czasie dołączyli do nich inni muzycy, pochodzący z terenów Podkarpacia: Marysia Jurczyszyn, Tomasz Duda, Jakub Mietła, Robert Krok, Łukasz Moskal i Piotr Rychlec. W swojej twórczości, zespół czerpie inspiracje m.in. z tradycji Bojków i Łemków – grup etnicznych zamieszkujących Bieszczady przed 1947 r., z kultury muzycznej terenów Polski południowo-wschodniej (Lubelszczyzna) oraz grup etnicznych dzisiejszej Ukrainy. Zespół koncertował na scenach całego kraju i Europy (m.in. Sziget – Budapeszt, Pohoda Festival – Trencin czy Pulse Festival – Londyn). W czerwcu 2002 r. grupa reprezentowała Polskę na XXIII Festiwalu Europejskiej Unii Radiowej (EBU) w Mölln (Niemcy). Większość członków zespołu współpracowało z artystami światowej sceny muzycznej, tj. Gordon Haskel, John Lord (Deep Purple), Nigel Kennedy, Michael Bolton, a także z czołówką polskiej sceny: Katarzyna Nosowska, Kayah, Hey, Maria Peszek, Smolik, Pink Freud, Kora, Ewa Bem, Stanisław Soyka, Gaba Kulka, Justyna Steczkowska, Zakopower, Piotr Rubik, Michał Bajor i wiele innych. Jesienią 2013 r. zespół Tołhaje dostał propozycję współpracy przy tworzeniu ścieżki dźwiękowej do serialu „Wataha” wyprodukowanego przez HBO Polska. Przy realizacji projektu powstało kilka premierowych utworów, a niedługo potem pomysł, aby zebrać je na nowej płycie pt. „Czereda”.

Oficjalna strona zespołu
Strona zespołu na Facebooku


Haydamaky

Ukraiński zespół folk rockowy, grający mieszankę ska, reggae, rocka, dubu i tradycyjnej muzyki ukraińskiej. Muzycy określają swój styl jako Kozak Rock. Współpracują z polskimi artystami – nagrali wspólną płytę z grupą VooVoo, współpracowali z Maciejem Maleńczukiem, Kamilem Bednarkiem, Krzysztofem „Grabażem” Grabowskim czy Pablopavo, Pudelsami. Wspólnie z Andrzejem Stasiukiem nagrali wspólny album „Mickiewicz-Stasiuk-Haydamaky”. Premierowy koncert projektu odbędzie się właśnie podczas Festiwalu „4 Strony Karpat”. Na gorlickim rynku odbędzie się pierwsze publiczne wykonanie utworów z albumu!

Oficjalna strona zespołu na Facebooku


Sarakina Balkan Band

To polsko-bułgarsko-czeska grupa muzyczna łącząca muzykę bałkańską z folkiem, jazzem i world music. Kompozycje i aranżacje z wpływami bułgarskiej muzyki ludowej, klasycznej jak i z elementami improwizacji jazzowej przenoszą klimaty etniczne do muzyki artystycznej. Zespół tworzą profesjonalni muzycy, grający na takich instrumentach jak: akordeon, klarnet, kontrabas, kaval, dudy, tupan, tambura. Grupa koncertuje od 1999 roku.

Oficjalna strona zespołu


Chłopcy Kontra Basia

Chłopcy kontra Basia starają się tworzyć muzykę świeżą, nieuchwytną; dbają o tę swoistość, lubują się w nieoczywistych rozwiązaniach muzycznych i tekstowych, rozsmakowują się w szeleszczących głoskach, baśniowych historiach, długich frazach kontrabasu, nieregularnych rytmach. Czasami czerpią z tradycji jazzu, ale na tyle subtelnie, aby nie wpaść w jego ramy. Fascynują się dawnymi melodiami kościelnymi, surowymi pieśniami obrzędowymi, balladami, ale zaraz wykonują stylistyczny zwrot, tak że nie sposób określić ich jak zespół folkowy. Ich serce stanowi akustyczne brzmienie kontrabasu, perkusji i dziewczęcego głosu. I tekst. Chłopcy kontra Basia bowiem szczególnie upodobali sobie formułę piosenki-opowieści. Snują więc swoje historie z morałem, dziejące się w krajobrazach dawnej wsi, zaczarowanego miasta, bajkowego „za górami, za lasami”, nadając starym ludowym motywom nowe życie i sensy. Chłopcy kontra Basia wydali dotychczas EP i dwie płyty („Oj tak!” i „O”) obydwie nominowane do nagrody muzycznej Fryderyk. Obecnie przygotowują trzeci album pt. „Legendy miejskie”.

Są autorami i wykonawcami muzyki do spektakli Eweliny Marciniak: „Morfina” w Teatrze Śląskim, „Portret Damy” w Teatrze Wybrzeże i „W 80 dni dookoła świata. Tam i z powrotem” w Teatrze Śląskim w reżyserii Roberta Talarczyka. Mają na koncie 8 lat wspólnego grania, mnóstwo koncertów i spektakli i dużo – z tytułu ich wszystkich – radości.

Grają w składzie:
Basia Derlak – śpiew
Mateusz Modrzejewski – bębny
Marcin Nenko – kontrabas
Tomasz Waldowski – elektronika, gitary

Wiecej o zespole na profilu  Facebookowym


Sokół Orkestar

Sokół Orkestar – zespół będący unikatem na polskiej scenie muzycznej. Potężna dawka słowiańskiej energii, niepowtarzalny styl grania, oryginalny repertuar oraz wirtuozeria, a wszystko to uderza z piorunującą silą instrumentów dętych blaszanych.

Krakowską grupę tworzą: Przemek Sokół, Piotr Bednarczyk, Jarosław Meus, Jakub Mietła , Krzysztof Wyrwa i Grzegorz Bauer. Muzyka Sokół Orkestar opiera się na brzmieniu instrumentów dętych blaszanych o zabarwieniu bałkańskim. Piszą o sobie: „Bałkańska odpowiedź na rock’n’rolla!”. I rzeczywiście, ich twórczość działa równie elektryzująco na publiczność.

Swoją muzyką Sokół Orkestar sięga po motywy etniczne, głównie z okolic bałkańskich, ale także do folkloru polskiego, nawet z czasów przedchrześcijańskich. Swoim graniem próbują uchwycić pewną dzikość i pierwotność słowiańskiej duszy. Na swojej stronie na Facebooku piszą: „Nietypowe harmonie, pozorny nieład i charakterystyczna «dzikość serca» sprawiają, że tę muzykę, graną z pasją i niezwykle zmysłową, bardziej się czuje niż słyszy”.

Slavic soul – to pierwszy album wydany w czerwcu 2011 który odzwierciedla fascynację Przemka Sokoła muzyką etniczną. Dlatego też na repertuar zespołu składają się zarówno utwory pełne nieokiełznanej bałkańskiej energii melodie w zaskakujących aranżacjach oraz pełne ciekawych historii piosenki, zapadające słuchaczom głęboko w pamięć. W listopadzie 2013 zespół wystąpił w radiowej Trójce jako laureat II miejsca Ogólnopolskiego Konkursu Twórców „Piosenkarnia” , otrzymał wtedy także nagrodę dla najlepszego wykonawcy. W 2014r. jako pierwszy w historii zespół spoza Bałkanów otrzymali nagrodę (II) na Guča Festiwal – największym festiwalu trębaczy na świecie. W 2016 r ukazała się ich druga płyta „Wariacka miłość”, nie brak na niej elementów zarówno humorystycznych, jak i powagi, a nowoczesne aranżacje często sięgają do tradycji.

Jeśli chcielibyście na bieżąco śledzić poczynania Sokół Orkestar, zapraszamy na ich oficjalną stronę na Facebooku.

Otwórz się na „4 Strony Karpat” i daj się ponieść muzyce!

Patronat medialny: Program 3 Polskiego Radia, TVP3 Kraków, Radio Kraków, Polskie Radio Rzeszów, Gazeta Wyborcza, Folk24.pl i NetFan.pl

Projekt i wykonanieAgencja Reklamowa TDesign Center - Reklama - Poligrafia - Skład DTP - Strony internetowe
Skip to content