Dnia 2 września 2023 roku na gorlickim rynku odbyło się plenerowe wydarzenie „Gorlice w barwach narodowych” realizowane przez Gorlickie Centrum Kultury dzięki dofinansowaniu otrzymanemu ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Symbole Narodowe RP”.

Wydarzenie zorganizowane zostało we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną im. Stanisława Gabryela w Gorlicach, Urzędem Miejskim w Gorlicach, Dziennym Domem Seniora i Hufcem ZHP Gorlice im. hm. Marii Rydarowskiej.

Zadanie „Gorlice w barwach narodowych” zakładało organizację Narodowego Czytania „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej, koncertu patriotycznego z THE LIGHT Big Bandem Miasta Gorlice oraz iluminacji ratusza i przestrzeni rynku w barwach narodowych.

Finałowe wydarzenie poprzedzone zostało cyklem warsztatów tworzenia maków z krepiny. Uczestnikami warsztatów byli podopopieczni Dziennego Domu Seniora, warsztatów terapii zajęciowej Stowarzyszenia na rzecz Osób Niepełnosprawnych Rodzina, a także młodzież.

Podczas warsztatów, a także dzięki zaangażowanym wolontariuszom udało się stworzyć ponad 2500 kwiatów, które ozdobiły scenę plenerową i stanowiły także prezent niespodziankę dla publiczności zgromadzonej podczas wydarzenia.

Na tak przystrojonej scenie w pierwszej części wydarzenia odbyło się Narodowe Czytanie, a gorlicki magistrat rozświetlił się w barwach biało-czerwonych. Na lewej stronie fasady wyświetlony został orzeł na czerwonym tle, a cała oprawa świetlna wydarzenia utrzymana była w kolorystyce patriotycznej. Na masztach zawisły flagi Polski, a elementy zieleni rozbłysły w bieli i czerwieni. Stworzyło to uroczystą atmosferę, sprzyjającą wspólnemu, radosnemu, patriotycznemu świętowaniu.

Podczas Narodowego Czytania konferansjerzy opisali symbolikę polskich symboli narodowych, a także przybliżyli sylwetkę Hm. Marii Rydarowskiej, która jest patronką gorlickiego Hufca. W roku 2023 przypada 30. rocznica śmierci tej dzielnej gorliczanki osadzonej w obozie Ravensbrück. Lektorami jednego z fragmentów „Nad Niemnem” byli także gorliccy harcerze.

W drugiej części wydarzenia odbył się koncert The Light Big Bandu Miasta Gorlice, który w przygotowanym specjalnie na tę okazję repertuarze zaprosił zgromadzoną publiczność do wspólnego śpiewania. Niezwykłe aranżacje w połączeniu z wokalem Aleksandry Tockiej stanowiły prawdziwą ucztę muzyczną, którą z pewnością na długo pozostanie w pamięci publiczności.

Dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Symbole Narodowe RP”

Projekt i wykonanieAgencja Reklamowa TDesign Center - Reklama - Poligrafia - Skład DTP - Strony internetowe
Skip to content