W piątek (29.09), uczniowie gorlickich szkół podstawowych zmierzyli się z grą terenową „Wincenty Pol – geograf samouk”. Uczniowie rywalizowali na terenie Glinika Mariampolskiego w 3-osobowych zespołach, a miejscem startu był Park Miejski im. Wiliama Henry’ego Mac Garvey’a. Wędrowali śladami tego wybitnego naukowca i poety, związanego z ziemią gorlicką i rozwiązywali zagadki na trasie.

Uczestnicy gry w parku w Gliniku pod wiatą.

Wyniki rywalizacji:

  1. MZS nr 1
  2. MZS nr 5
  3. MZS nr 4
  4. MZS nr 3
  5. MZS nr 6

 

Uczestnicy gry w Gliniku.

W połowie października 2023 r. gra terenowa będzie dostępna w wersji papierowej (w Pawilonie Historii Miasta) i on-line (na stronie www.gorlice.pl oraz www.gck.gorlice.pl).

 

Autor gry Witold Warcholik tłumaczy zasady gry.

 

Celem gry jest popularyzacja wiedzy o Wincentym Polu oraz promocja gier miejskich i marszów na orientację. Autorem gry jest Witold Warcholik.

 

Uczestnicy gry w parku w Gliniku.

Uczestnicy gry w parku w Gliniku.

Wincenty Pol to poeta, prozaik, patriota, geograf, profesor pierwszej w Polsce Katedry Geografii na UJ, kawaler Orderu Virtuti Militari, który związany był także z ziemią gorlicką. Pod koniec lata 1835 zatrzymał się dłużej u Tadeusza Skrzyńskiego w Zagórzanach k. Gorlic. Tutaj powstała „Pieśń o ziemi naszej” – najpopularniejszy utwór Pola, gdzie romantyczne „obrazy z podróży” – opis poszczególnych regionów Polski – łączą się z przedstawieniem życia i pracy chłopa pańszczyźnianego z akcentami krytyki społecznej. W maju 1836 r. osiadł w charakterze administratora w Kalenicy, a w 1840 r. ponownie powrócił na ziemię gorlicką – przez 6 lat mieszkał w Gliniku Mariampolskim (obecnie część Gorlic), skąd latem urządzał liczne wędrówki w Karpaty. W swoim „dworku pod dębami” pracował nad „Geografią i etnografią Polski” – niestety, rękopis spłonął. Kilka lat na ziemi gorlickiej było znaczące w jego życiorysie. Tu zostały wzbudzone zainteresowania, które stworzyły z niego geografa, etnografa i przyrodnika, co w przyszłości utorowało mu drogę do katedry na UJ i miana ojca geografii polskiej.

Uczestnicy gry w parku w Gliniku.

Uczestnicy gry w parku w Gliniku.
Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.

 

Projekt i wykonanieAgencja Reklamowa TDesign Center - Reklama - Poligrafia - Skład DTP - Strony internetowe
Skip to content