W najbliższą niedzielę (12 września) zapraszamy do Gorlickiego Centrum Kultury na film „Jako w niebie, tak i w Komańczy” – poświęcony prymasowi Stefanowi Wyszyńskiemu. Termin seansu nie jest przypadkowy, właśnie w tym dniu kard. Wyszyński zostanie beatyfikowany w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Początek filmu o godz. 19.15. Wstęp wolny!

„Jako w niebie, tak i w Komańczy”  to dokument fabularyzowany przedstawiający historię internowania prymasa Stefana Wyszyńskiego w Komańczy. Film przybliża dotychczas mało znany, a jakże ważny okres z życia Prymasa Tysiąclecia. Kard. Wyszyński aresztowany został w 1953 roku i przez trzy lata przebywał w odosobnieniu. Władze komunistyczne czterokrotnie zmieniały mu miejsce pobytu. Komańcza kończy ten etap życia Wyszyńskiego.

W tej małej bieszczadzkiej wiosce przebywał od 29 października 1955 roku do 28 października 1956 roku. Zgodnie z zamysłem komunistów tamtejszy klasztor sióstr Nazaretanek miał być miejscem zupełnej izolacji Prymasa od świata zewnętrznego.
Stało się inaczej, Komańcza była miejscem niezwykłych spotkań duchownego m.in. ze swoim ojcem Stanisławem oraz Marią Okońską, założycielką słynnych „ósemek”. To właśnie w Komańczy Wyszyński napisał dzieło swego życia Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego

Scenariusz filmu został oparty na historycznych materiałach archiwalnych, wspomnieniach siostry Bogumiły oraz pamiętnikach samego Prymasa Wyszyńskiego. Film jest debiutem reżyserskim dziennikarza telewizyjnego Macieja Wójcika. Producentem filmu jest Bogdan Miszczak i jego Telewizja Obiektyw.

Uwaga! Liczba miejsc ograniczona. Prosimy o przestrzeganie obowiązujących zasad sanitarnych.

Projekt i wykonanieAgencja Reklamowa TDesign Center - Reklama - Poligrafia - Skład DTP - Strony internetowe
Skip to content