Gorlicka Grupa Teatralna GCK „Promień” – powstała w 1986 roku, działa przy Gorlickim Centrum Kultury, jej opiekunem i reżyserem spektakli jest pani Barbara Fugiel – Instruktor teatralny GCK. W 1986 roku zadebiutowali na scenie teatralnej GCK wystawiając teatr lalek – bajkę kukiełkową pt. „Złoty Promyczek” od której wywodzi się nazwa grupy. Po ośmiu latach działalności grupa zapoczątkowała w swoim repertuarze teatr dramatyczny sztuką Gabrieli Zapolskiej pt. „Moralność Pani Dulskiej”, rok później wystawili spektakl „Pani Dulska przed Sądem” i „Śmierć Felicjana Dulskiego”. W okresie swojej działalności zespół zaprezentował klasykę z gatunku: baśni, spektakli bajkowych oraz sztuki teatru dramatycznego.

Grupa brała udział w konkursach oraz przeglądach, m.in.:

• Przegląd Teatrów Dzieci i Młodzieży w Bochni
  • Festiwal Twórczości Chrześcijańskiej „Szukałem Was”w Zakopanem
  • Posiady teatralne na Orawie. Małopolskie Spotkania Teatrów Amatorskich w Jabłonce
  • Spotkania Teatralne w Krakowie
  • Ogólnopolskie Puławskie Spotkania Lalkarskie
  • Przegląd Lalkarski w Limanowej
  • Tarnowski Przegląd Teatralny
  • Festiwal Teatrów Dzieci i Młodzieży „Bajdurek” – eliminacje powiatowe w Gorlicach
  • Festiwal Teatrów Dzieci i Młodzieży „Bajdurek” – eliminacje wojewódzkie w Nowym Sączu
  • Przegląd Teatralny w Wadowicach
  • Międzywojewódzkie Spotkania Młodzieżowych Zespołów Teatralnych w Rzeszowie

Grupa w ciągu swojej działalności przygotowała:

• montaże słowno-muzyczne prezentowane na miejskich uroczystościach rocznicowych i państwowych
  • spektakle dla dzieci i młodzieży gorlickich i powiatowych szkół
  • spektakle premierowe najczęściej wystawiane w sali teatralnej GCK (dla swoich najbliższych, znajomych i gorlickiej publiczności)

Wystawili m.in.:

• klasykę baśniową pt.: „Czerwony Kapturek”, „Królewna Śnieżka” „Kot w Butach”, „O krasnoludkach i sierotce Marysi”, „Jaś i Małgosia”, „Kopciuszek”, „Królowa Śniegu”, „Księżniczka na ziarnku grochu”, „Brzydkie Kaczątko”, „Calineczka”.
  • spektakle bajkowe pt.: „Złoty Promyczek”, „Baśń o Władcy Torfowisk”,  „Za ósma górą”, „Gogo”, „Nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło”,  „Czerwony Kapturek szuka księcia”, „Zielony Kapturek” „Hulajnoga Grześka Raroga”, „Zza regałów z książkami”, „O tym co cię nie minie w matematycznej krainie”.
  • sztuki teatralne pt.: „Moralność Pani Dulskiej”, „Pani Dulska przed Sądem” i „Śmierć Felicjana Dulskiego” , „Skąpiec”, „Pokój na poddaszu”, „Gość oczekiwany”, „Świętoszek”, „Zemsta”, „Dwie Ewy”, „Kopciuch”, „Doktor Korczak”, „Mały Książę”, „Historia…całkiem”.

Skład zespołu:

Kacper Wiktorek
Anna Woźniak
Kuba Wójtowicz

Grupa liczy obecnie 20 uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z Gorlic i z okolic.

Spotkania grupy odbywają się w soboty w godz. 8.30 – 12.00.

Występy:

21 marca 2018 –  spektakl „Historia całkiem.” – spektakl dla gorlickich szkół – relacja

17 marca 2018 – spektakl „Historia całkiem.” podczas „Pociągu do teatru” – relacja

11 marca 2018 – spektakl „Historia całkiem…” na 6 Posiadach Teatralnych na Orawie – relacja

25 lutego 2018 r – premiera sztuki pt. „Historia całkiem.” w Gorlickim Centrum Kultury – relacja

25 czerwca 2017 r. – pokaz przedpremierowy „Historia…całkiem” – relacja

5-6 marca 2016 r. – III miejsce podczas Posiad Teatralnych na Orawie 4.Małopolskich Spotkań Teatralnych w Jabłonce

11 maja 2016 r. – Występ Grupy Teatralnej „Promień” w spektaklu pt. „Złoty Promyczek” – relacja

3 styczeń 2016 r. – Występ Grupy Teatralnej „Promień” w spektaklu pt. „Gość Oczekiwany” na scenie Gorlickiego Centrum Kultury – relacja

26 październik 2015 r. – Udział Grupy Teatralnej „Promień” w warsztatach teatralnych „Jasiu albo Polish Joke” – relacja

21 – 24 maja 2015 r. – Nagroda dla Grupy Teatralnej „Promień” podczas X Festiwalu Twórczości Chrześcijańskiej „Szukałem Was… ” – relacja

28 kwietnia 2015 r. – Występ Grupy Teatralnej „Promień” ze spektaklem pt. „Gość Oczekiwany” dla gorlickich szkół – relacja