W dniach 17 i 18 lutego 2020 r. w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Gorlicach odbył się 6. Gorlicki Konkurs Pieśni Patriotycznej. Organizatorami Konkursu byli: Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Barbara Bartuś, Gorlickie Centrum Kultury w Gorlicach, Zespół Państwowych Szkół Muzycznych I i II stopnia w Gorlicach przy współpracy krakowskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, Tomasza Płatka – Przewodniczącego Klubu Radnych PiS w Radzie Powiatu Gorlickiego oraz Stowarzyszenia „Nasze Miasto” w Gorlicach.

Patronat Narodowy nad 6. Gorlickim Konkursem Pieśni Patriotycznej objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

Patronat Honorowy sprawował Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek.

W Konkursie udział wzięło 146 uczniów szkół podstawowych i średnich z powiatów gorlickiego, nowosądeckiego, limanowskiego i nowotarskiego. Uczestnicy występowali w trzech kategoriach wiekowych, indywidualnie oraz w zespołach. Każdy uczestnik Konkursu oraz opiekunowie i placówki edukacyjne otrzymali od Poseł na Sejm RP pani Barbary Bartuś pamiątkowe dyplomy i upominki pochodzące z Kancelarii Sejmu RP, Instytutu Pamięci Narodowej oraz od Zarządu Polskiego Radia.

Wyniki VI Gorlickiego Konkursu Pieśni Patriotycznej

17-18 lutego 2020 roku

Występy młodych artystów oceniała Komisja Konkursowa w składzie:

• Wacław Wacławiak – Przewodniczący Komisji; solista Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej
  • Robert Gryzik – dyrektor Szkoły Muzycznej I stopnia w Bobowej
  • Piotr Milczanowski – reprezentujący Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie
  • Henryk Rąpała – dyrektor Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Gorlicach
  • Janusz Zięba – dyrektor Gorlickiego Centrum Kultury w Gorlicach

Wszyscy biorący udział w Konkursie wykonali wylosowane dwie zwrotki z sześciu obowiązkowych utworów przewidzianych w regulaminie oraz wybrany przez siebie utwór dowolny o tematyce patriotycznej.

Poniżej prezentujemy wyniki 6. Gorlickiego Konkursu Pieśni Patriotycznej:

W kategorii soliści, uczniowie szkoły podstawowej klas I – IV:

I miejsce – Karolina Radzik; Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej w Gródku

II miejsce – Aleksandra Święs; Szkoła Podstawowa im. Św. Jana Kantego w Białej Niżnej

III miejsce – Urszula Lisowicz; Szkoła Podstawowa im. Św. Jadwigi Królowej w Klęczanach,

Wyróżnienia otrzymali:

Tadeusz Kobos; Samorządowego Centrum Edukacji Szkolnej w Bereście

Piotr Duda; Szkoła Podstawowa im. Ignacego Łukasiewicza w Kobylance

W kategorii zespołów uczniów szkoły podstawowej klas I – IV Jury nie przyznało I, II i III miejsca oraz wyróżnień.

W kategorii soliści, uczniowie szkoły podstawowej klas V – VIII:

I miejsce – Wiktoria Kołodziej; Szkoła Podstawowa im. Batalionów Chłopskich w Wilczyskach

II miejsce – Dobrawa Tomasik; Miejski Zespół Szkół nr 5 im. Ks. J. Twardowskiego w Gorlicach

III miejsce – Anna Klesyk; Zespół Szkolno-Przedszkolny w Strzeszynie

III miejsce – Wiktoria Ziobrowska; Zespół Szkolno-Przedszkolny w Mszance

Wyróżnienia otrzymali:

Jakub Jędrzejowski; Szkoła Podstawowa im. Anny Leśkiewicz nr 1 w Łużnej

Aleksandra Wiejaczka; Szkoła Podstawowa im. Ks. Stanisława Pękali w Szalowej

W kategorii zespoły, uczniowie szkoły podstawowej klas V – VIII:

I miejsce – Grupa wokalna „NA CAŁY GŁOS”; Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej w Gródku

II miejsce – duet Aleksandra Rybka i Aleksandra Wołkowicz; Szkoła Podstawowa im. Komisji Edukacji Narodowej w Zagórzanach

III miejsce – Zespół Wokalny „Prima 2”; Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Dominikowicach

III miejsce – Zespół Wokalny z VIII klasy Szkoły Podstawowej w Grywałdzie

Wyróżnienie otrzymali:

Duet Miłosz Kawałek i Dawid Czyżyk; Miejski Zespół Szkół nr 4 w Gorlicach

W kategorii soliści, uczniowie szkoły średniej:

I miejsce – Wiktoria Chowaniec; I Liceum Ogólnokształcące im. Marcina Kromera w Gorlicach

II miejsca nie przyznano

III miejsce – Gabriela Augustyn; Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego w Bieczu

Wyróżnienie:

Emilia Cisowska; I Liceum Ogólnokształcące im. Marcina Kromera w Gorlicach

W kategorii zespoły, uczniowie szkoły średniej:

I miejsce – duet Patrycja i Nina Kotarba; Zespół Szkół im. Bolesława Barbackiego w Nowym Sączu

II i III miejsca nie przyznano

Wyróżnienie:

Zespół Muzyczny „Młode pokolenie”; Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego w Bieczu

Wybrani laureaci wystąpią z Orkiestrą Reprezentacyjną Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu podczas uroczystego koncertu odbywającego się w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Gorlickim Centrum Kultury w niedzielę 1 marca 2020 roku o godzinie 14:00.

Z laureatami, którzy wystąpią podczas koncertu Organizatorzy będą kontaktować się indywidualnie.

Podczas koncertu laureaci w kategorii solistów, II i III miejsc oraz wyróżnieni otrzymają nagrody książkowe. Laureaci I miejsc otrzymają zaproszenia na dwudniową wycieczkę do Warszawy, a zwycięskie zespoły (laureaci I miejsc) otrzymają zaproszenie do Stadniny Koni Huculskich ,,Gładyszów” w Regietowie.

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim Uczestnikom Konkursu. Dziękujemy także Rodzicom i Opiekunom za ogromny wkład pracy włożony w profesjonalne przygotowanie uczniów. Laureatom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów na niwie artystycznej!