Gorlickie Centrum Kultury oraz Teatr Migro serdecznie zapraszają na Warsztaty Tańców Romskich oraz spektakle „Ławka” i „DROM – ścieżkami Romów”, które odbędą się w ramach projektu Wędrowanie/Migrowanie.

Wydarzenie będzie miało miejsce na Gorlickim Rynku w dniu 16 maja 2021 (niedziela)
Wstęp – bezpłatny 

O teatrze Migro

Plan wydarzenia:

  • godz. 15.00 – Warsztaty Tańców Romskich
  • godz. 16.00 – „Ławka”
  • godz. 17.00 – „DROM – ścieżkami Romów”

Warsztaty Tańców Romskich  nauka tańca weselnego, który tańczony jest w spektaklu.
Będzie energia i moc na ulicy! – inne kroki dla kobiet i inne dla mężczyzn.
Zapraszamy młodzież (12-18 lat), ale także osoby dorosłe, które chcą opanować podstawowe kroki i gesty, wykorzystywane w tym żywiołowym tańcu.

Czas trwania: 45 minut


Ławka
 to kameralny spektakl, który poprzez połączenie teatr ruchu z tańcem współczesnym, opowiada o relacjach międzyludzkich z przymrużeniem oka. Tytułowa ławka symbolizuje miejsca przypadkowych spotkań, często niechcianych, które możemy obserwować na każdym kroku: w autobusie, tramwaju, pociągu czy restauracji. Celem spektaklu jest ukazanie niepozornych pojedynków, małych bitew, które toczymy każdego dnia: o lepszy widok przy oknie, o stolik w strefie dla niepalących, czy o upragnione miejsce w pociągu blisko przejścia. Sytuacje, które możemy oglądać codziennie w przestrzeni publicznej, były punktem wyjść do stworzenia zabawnej historii o spotkaniu dwóch obcych sobie osób … na ławce w parku. Początkowy dyskomfort spowodowany obecnością niechcianego “sąsiada”, ukradkowe spojrzenia i wzajemna niechęć przekształcają się w coraz bardziej absurdalne rozwiązania, które doprowadzają do nieoczekiwanego finału.

Czas trwania: 25 minut

Reżyseria, muzyka, kostiumy: Justyna Wójcik

Choreografia i wykonanie: Agnieszka Kuczmowska, Aleksandra Nowakowska, Justyna Wójcik

Scenografia: Adam Wójcik

Premiera: 26 sierpnia 2019

Spektakl Ławka


„DROM – ścieżkami Romów” 

Romowie, Cyganie, Kalderasze, Lowarzy, Polska Roma, Bergitka Roma… czy wiecie kim są, skąd pochodzą, jakie są ich tradycje, jak żyli kiedyś i jak żyją teraz?

DROM jest poetycko-filozoficzną opowieścią o wędrówce i historii Romów – grupy etnicznej, która zamieszkuje niemal wszystkie kraje świata, a o której wiemy tak niewiele. Osią narracyjną tego przedstawienia bez słów jest muzyka romska z różnych krajów świata od żywiołowego swingu po melancholijne brzmienie skrzypiec, od czardasza aż po energetyczne rytmy flamenco.

Czas trwania: 50 minut

Specjalne podziękowania dla Jerzego Zonia i Teatru KTO oraz Edyty Jaśkowiak i Teresy Mirgi.

Scenariusz, reżyseria, wybór muzyki: Monika Kozłowska

Choreografia: Aleksander Kopański

Choreografia flamenco: Bogumiła Delimata

Scenografia i kostiumy: Joanna Jaśko-Sroka

Wykonawcy: Anna Jedlikowska, Paulina Lasyk, Justyna Orzechowska/Magdalena Pamuła, Grażyna Srebrny-Rosa, Justyna Wójcik, Marta Zoń, Sławomir Bendykowski, Marek Gierat, Aleksander Kopański, Michał Orzyłowski, Adam Plewiński

Premiera: 21.06.2019

Spektakl Drom

Projekt sfinansowano ze środków
                        Logo Fundacja PZU

Projekt i wykonanieAgencja Reklamowa TDesign Center - Reklama - Poligrafia - Skład DTP - Strony internetowe
Skip to content