31
styczeń
18:00 — 20:00
Dom Polsko-Słowacki im. Dušana Jurkoviča w Gorlicach
Dom Polsko-Słowacki im. Dušana Jurkoviča w Gorlicach, Rynek 1, Gorlice, Małopolska, 38-300, Polska
bezpłatne wejściówki na koncert zostały już wydane!
Ładowanie Wydarzenia
  • To wydarzenie minęło.

„DWA ŻYWIOŁY”

AGATA SIEMASZKO I KUBA „BOBAS” WILK

UROCZYSTE OTWARCIE SALI KAMERALNEJ

I stało się…. uroczyste otwarcie Sali Kameralnej Gorlickiego Centrum Kultury oraz koncert gości specjalnych Agaty Siemaszko i Kuby „Bobas” Wilka, odbyły się w sobotę 31 stycznia br. o godz. 18.00.

Spotkaliśmy  się na niezwykle klimatycznym wieczorze z muzyką i kulinarną niespodzianką!

Sobotni koncert rozpoczął się uroczystym powitaniem przez Dyrektora GCK licznie przybyłych gości. Po zakończeniu części oficjalnej Dyrektor zaprosił na scenę muzyków, światła przygasły, na sali zapanował półmrok. Ze sceny dobiegły dźwięki muzyki – rozpoczął się koncert tradycyjnych pieśni słowackich i romskich w autorskich aranżacjach muzycznych Agaty Siemaszko i Kuby „Bobas” Wilka.

Jako pierwszą usłyszeliśmy piosenkę słowacką, potem zaprezentowano dwie piosenki romskie. Ciekawostką okazał się czwarty utwór, słowacka piosenka z cygańskim tekstem w wersji reggae, którą artyści nieznacznie przearanżowali. Oryginalny repertuar i śpiew Agaty Siemaszko wystukującej rytm przy pomocy palców wywołał głośne, spontaniczne brawa widowni. Następne „popłynęły” melodia ludowa i utwór romsko-jazzowy. Uśmiechnięty Kuba „Bobas” Wilk dał popis gry na gitarze, bardzo szybko i skocznie wygrywając dźwięki romskiej piosenki. Ten utwór również nagrodzony został przez publiczność głośnymi brawami. Przyszła kolej na balladę, spokojny utwór słowacki. Głos wokalistki wibrował, unosił się w powietrzu, Kuba delikatnie wystukiwał rytm dłonią o gitarę. Podczas kolejnego utworu na scenę „wkrada się” odrobina żartu, przekomarzania, podszyta obustronną sympatią muzyków, na którą publika żywo zareagowała śmiechem. Słychać było podziękowania dla artystów i brawa. „To nasze  małopolskie skarby, perły Małopolski” powiedział Dyrektor GCK. Podczas drugiego bisu zaprezentowano utwór o roboczym tytule „Smutna zima”, z melodią romską, z polskim tekstem autorstwa Agaty Siemaszko.

To był sympatyczny wieczór z żwawymi, skocznymi utworami romskimi i spokojnymi balladami słowackimi, oryginalną muzyką, dźwiękami kazoo, gitary akustycznej i basowej – mieszanka stylów muzycznych world music.

Na jasno pomalowane ściany Sali Kameralnej pięknie rozpraszały światło sceniczne, które zmieniało swoje barwy tworząc niezwykle przyjemną atmosferę koncertu.

Poprzez wspólną i swobodną improwizację opartą na płynących z różnych źródeł inspiracjach, Agata i Kuba starają się tworzyć nową jakość – jazzowe interpretacje pieśni ludowych z Karpat. Stylizują na ludowo własne kompozycje. Pieśni wybierają tak, by ich teksty przystawały do ich dotychczasowych przeżyć, a melodie poruszały najdelikatniejsze struny – także ich serc.

Agata Siemaszko – od dziecka związana ze środowiskiem folkowym. Jest absolwentką studiów z zakresu etnologii na Uniwersytecie Śląskim oraz studiów podyplomowych z etnomuzykologii na Uniwersytecie Warszawskim. Współpracowała z wieloma kapelami – tradycyjnymi i „folkowymi” Podhala, Śląska Cieszyńskiego, Beskidu Żywieckiego – między innymi z zespołem Trebunie Tutki i kapelą Grapa Tomasza Iwanowa, zespołem Bartłomieja Marduły i kapelą Tatra Chord. Przez trzy lata była członkiem romskiego zespołu Kałe Bała Teresy Mirgi. Od 2010 roku współpracuję z basistą i gitarzystą – Kubą „Bobasem” Wilkiem, z którym w 2011 roku otrzymali Grand Prix oraz Nagrodę Specjalną im. Czesława Niemena na Festiwalu Folkowym Polskiego Radia „Nowa Tradycja”.

Kuba „Bobas” Wilk – muzyk, multiinstrumentalista, producent i kompozytor, laureat Grand Prix XIV Konkursu Muzyki Folkowej Polskiego Radia „Nowa Tradycja”. Obecnie realizuje się w zespole HARD TO EXPLAIN oraz W.INNYM. Współpracuje również z góralskimi zespołami Trebunie Tutki, Siwy Dym oraz cygańskim zespołem Kałe Bała. Prowadzi własne studio nagrań Chabakoovka w Rabce Zdrój. Ma na swoim koncie występy na deskach krakowskiego Harris Piano Jazz Bar, w Rotundzie oraz na Festiwalu Bluesroads.

Źródło informacji: https://dkrakowiec.wordpress.com

Relacja z koncertu – www.rtvg.pl

Fot.  Adam Szczepański

Fot. Anna Karpiel-Semberecka

Plakat

Szczegóły

Data:
31 stycznia 2015
Czas:
18:00 - 20:00
Cena:
bezpłatne wejściówki na koncert zostały już wydane!
Wydarzenie Kategoria:
Organizator:

Nadchodzące wydarzenia