17
kwiecień
17 kwietnia 2012 08:00 — 31 maja 2012 17:00
Dom Polsko-Słowacki
Dom Polsko-Słowacki, Rynek 1, Gorlice, Małopolskie, 38-300, Polska
Wstęp wolny
Ładowanie Wydarzenia
Ładowanie Wydarzenia
  • To wydarzenie minęło.

CMENTARZE WOJENNE 1914 – 1918

WYSTAWA POCZTÓWEK ZE ZBIORU TADEUSZA KOZIKA – CZŁONKA GORLICKIEGO KLUBU KOLEKCJONERÓW

Dwie różne osobowości, dwie różne pasje: fotograficzna i kolekcjonerska, ale to samo pragnienie – uwiecznić cmentarze wojenne z okresu I wojny światowej. Wspólna fascynacja przeszłością pozwoliła przedstawić w Domu Polsko-Słowackim im. Dušana Jurkoviča w Gorlicach dwie komplementarne wystawy: fotograficzną „Cmentarze wojenne Dušana Jurkoviča z okręgu I – Żmigród” Jerzego Wygody oraz wystawę pocztówek „Cmentarze wojenne 1914 – 1918” ze zbioru Tadeusza Kozika.

Jerzy Wygoda to wielokrotnie nagradzany artysta fotograf odznaczony zaszczytnym Medalem 150-lecia Fotografii. W Gorlicach zaprezentował się jako twórca bez reszty oddany nie tylko fotografii ale również historii a zwłaszcza operacjom I wojny światowej. Jego charakterystyczne fotografie mają niezwykłą siłę wyrazu, nie tylko przybliżają wygląd wojennych nekropolii ale oddziałując na sferę emocjonalną zmuszają do refleksji nad tragicznymi losami żołnierzy – ludzi takich jak my.

Wspaniałym uzupełnieniem zdjęć są pocztówki wydane około roku 1917 w celu pozyskania dodatkowych funduszy na budowę i wystrój cmentarzy wojennych w Galicji Zachodniej. Drukowane w stonowanych kolorach tworzą spójną całość z fotografiami, podkreślając ich nastrój. Pocztówki są częścią zbioru członka Gorlickiego Klubu Kolekcjonerów, Tadeusza Kozika, pasjonata, który od ponad pięćdziesięciu lat zajmuje się kolekcjonerstwem a od roku 2001 tworzy także fotograficzną dokumentację wszystkich istniejących cmentarzy wojennych z terenów Galicji Zachodniej.

Dopełnieniem obu wystaw jest ciekawy zbiór militariów pochodzących z czasów I wojny światowej zawierający m.in. dobrze zachowany nieśmiertelnik i różnego typu bagnety, będący własnością Wojciecha Drzymały i Grzegorza Wachowicza, również członków Gorlickiego Klubu Kolekcjonerów.

Wystawy można zobaczyć do 31 maja 2012 roku w Domu Polsko-Słowackim.

Tadeusz Kozik – Gorliczanin, którego hobby od lat 60-tych jest kolekcjonerstwo. Najpierw była to filatelistyka, która w późniejszym okresie przerodziła się w kolekcjonowanie pocztówek. Posiada zbiór starych widokówek, które przedstawiają cmentarze wojenne, wydanych w celu pozyskania dodatkowych funduszy na budowę i wystrój cmentarzy wojennych w Galicji Zachodniej. Jako miłośnik Ziemi Gorlickiej, z którą związany jest emocjonalnie, zbiera również wydawnictwa i publikacje dotyczące Gorlic i ich okolic. Tadeusz Kozik to także turysta kolarz, który odbył wyprawę rowerową dookoła Polski. Również rowerem odwiedzał wszystkie istniejące cmentarze wojenne z terenów Galicji Zachodniej, których fotograficzną dokumentacją zajął się od roku 2001, jego kolekcja liczy już ponad 1000 zdjęć z tych nekropolii.

Plakat

Szczegóły

Początek:
17 kwietnia 2012 / 08:00
Koniec:
31 maja 2012 / 17:00
Cena:
Wstęp wolny
Wydarzenie Kategoria:
Organizator:

Nadchodzące wydarzenia