CMENTARZE WOJENNE ARCHITEKTA DUŠANA JURKOVIČA
Wystawa powstała we współpracy z Konsulatem Generalnym Republiki Słowackiej w Krakowie
1 maja 2015 roku w Domu Polsko-Słowackim im. Dušana Jurkoviča odbył się uroczysty wernisaż otwierający wystawę pt. „Cmentarze wojenne architekta Dušana Jurkoviča”. Uczestniczyli w nim: Konsul Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie Ivan Škorupa, Konsul Generalny Ukrainy w Krakowie Vitalij Maksymenko, Konsul Generalny Federacji Rosyjskiej w Krakowie Viktor Kolesnikov, Konsul Generalny Węgier Adrienne Körmendy, Starosta Bardejova Miroslav Bujda, István Kovács – węgierski dyplomata, honorowy Obywatel Miasta Gorlice, Burmistrz Gorlic Rafał Kukla, Przewodniczący Rady Miasta Krzysztof Wroński, Radni Rady Miasta Gorlice oraz mieszkańcy Gorlic.
Wystawa składa się z 15 posterów, na których przedstawione są najciekawsze cmentarze zaprojektowane przez Dušana Jurkoviča. Równocześnie w Muzeum Archeologicznym w Krakowie, ul. Senacka 3, do dnia 15 lipca br. zobaczyć można ekspozycję prezentującą oryginalne projekty cmentarzy słowackiego architekta a także makiety niektórych nekropolii np. Rotundy.
Na wystawę do Domu Polsko-Słowackiego zapraszamy do 28 maja 2015 roku.
Wystawa prezentuje archiwalne i współczesne fotografie galicyjskich cmentarzy z okresu I wojny światowej, zaprojektowanych przez jednego z najwybitniejszych architektów słowackich Dušana Jurkoviča. Dopełnieniem całości jest opis poszczególnych nekropolii oraz przedstawienie charakterystycznego stylu projektów Jurkoviča.
Dušan Jurkovič (1868-1947) – czołowa postać słowackiej i czeskiej architektury współczesnej. Twórca własnego stylu, na który wyraźny wpływ miała architektura ludowa. W czasie I wojny światowej został pracownikiem Oddziału Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie. Zadaniem Oddziału, powołanego przez austro-węgierskie Ministerstwo Wojny było godne pochowanie żołnierzy, którzy polegli na terenie Galicji Zachodniej. Jurkoviča mianowano kierownikiem, projektantem i nadzorcą budowy cmentarzy wojennych w Okręgu Nr 1 z siedzibą w Nowym Żmigrodzie. Stworzone przez niego ponad 30 projektów uznaje się za najpiękniejsze spośród niemal 400 cmentarzy powstałych na tym terenie.
fot. Adam Szczepański, Krzysztof Ligęza