18
wrzesień
17:00 — 19:00
Dom Polsko Słowacki
Dom Polsko Słowacki, Rynek 1, Gorlice, Małopolska, 38-300, Polska
Ładowanie Wydarzenia
  • To wydarzenie minęło.

PER ASPERA AD ASTRA

Spotkanie z Pawłem Barszczem – miłośnikiem astrofotografii

W dniu 18 września Paweł Barszcz otworzył cykl nowych działań Domu Polsko-Słowackiego pt. „Spotkania”.

Przedmiotem prelekcji była astrofotografia – dziedzina astronomii, którą w 1840 r. zapoczątkował John William Draper. Przez lata uprawiana jedynie przez profesjonalnych astronomów w ostatnich latach silnie rozwija się wśród hobbystów amatorów, miłośników nieba zarówno nocnego, jak i dziennego.

Podczas spotkania zaprezentowano techniki wykonywania zdjęć obiektów astronomicznych, przedstawiono sprzęt używany w tej dziedzinie astronomii oraz przybliżono podstawowe pojęcia związane z tematem.

Paweł Barszcz swoją przygodę z astronomią rozpoczął w wieku 14 lat, gdy po raz pierwszy zobaczył kometę Hale-Boppa. Widoczna wówczas gołym okiem kometa tak go zachwyciła, że na trwałe zapadła w jego pamięć. Od tamtego momentu obserwacje nocnego nieba oraz wszystko co z nim związane stały się jego pasją. Obecnie jest w trakcie budowy własnego obserwatorium, umiejscowionego w Beskidzie Niskim z dala od miejskich świateł. W 2015 roku chciałby spełnić swoje marzenie i zobaczyć całkowite zaćmienie Słońca. Paweł Barszcz jest członkiem Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, Stowarzyszenia Astronomia Nova oraz Pracowni Komet i Meteorów.

Plakat

Szczegóły

Data:
18 września 2014
Czas:
17:00 - 19:00
Wydarzenie Kategoria:
Organizator:

Nadchodzące wydarzenia