30
kwiecień
30 kwietnia 2016 11:00 — 3 maja 2016 22:30
Różne miejsca
Gorlice, Małopolskie
Ładowanie Wydarzenia
  • To wydarzenie minęło.

 

DNI GORLIC 2016

Urodziny naszego miasta świętowaliśmy przez 4 dni (30 kwietnia – 3 maja).

Na gorlickim rynku wystąpiło kilkanaście zespołów muzycznych. Wśród nich niewątpliwą gwiazdą był zespół LOMBARD, który zagrał na gorlickim rynku 3 maja.

Plakat


PROGRAM DNI GORLIC 2016:


30 kwietnia 2016 (sobota)


godz. 11.00, Cmentarz nr 91, Gorlice, ul. Korczaka
Modlitwa Ekumeniczna w intencji poległych w Bitwie pod Gorlicami wraz z Apelem Poległych

Na Cmentarzu nr 91, w miejscu wiecznego spoczynku niemal 1000 żołnierzy, kapelani wojskowi odmówili modlitwę ekumeniczną w intencji poległych w Bitwie pod Gorlicami. W asyście oddziałów wojskowych oraz grup rekonstrukcji historycznej odczytany został Apel Poległych. Na zakończenie delegacje i poczty sztandarowe wojskowe oraz cywilne oddały hołd spoczywającym na cmentarzu żołnierzom, składając wieńce i wiązanki kwiatów pod centralnym krzyżem-pomnikiem.


godz. 12.30, gorlicki Rynek

Musztra Paradna w wykonaniu Karpackiego Ośrodka Wsparcia Straży Granicznej

ss


godz. 17.00 – 22.00, gorlicki Rynek
Festiwal „4 Strony Karpat”

Festiwal „4 Strony Karpat” to koncert zespołów folkowych i world music. Podczas Festiwalu zagrali: Kapela Maliszów, Agata Siemaszko Trio, Megitza Trio, KROKE & SŁAWEK BERNY.


Kapela Maliszów. Rodzinna kapela z Męciny Małej (Beskid Niski) założona przez multiinstrumentalistę Jana Malisza i jego dzieci. Kapela inspiruje się tradycyjną muzyką swojego regionu, czyli tańcami i przyśpiewkami z okolic powiatu gorlickiego. Muzyka ta grana jest tradycyjnie, czyli na skrzypcach, basach i bębnie w sposób archaiczny z pewną dozą wolności, radości i improwizacji. Posłuchaj.


Agata Siemaszko Trio. Agata Siemaszko inspiruje się przede wszystkim muzyką tradycyjną szeroko pojętego Łuku Karpat i folklorem romskim. Od 2010 roku współpracuje z basistą i gitarzystą – Kubą „Bobasem” Wilkiem, z którym w 2011 roku otrzymali Grand Prix oraz Nagrodę Specjalną im. Czesława Niemena na Festiwalu Folkowym Polskiego Radia „Nowa Tradycja”. Na swej drodze spotkali wybitnego słowackiego artystę Miroslava Rajta. Jest on absolwentem bratysławskiego konserwatorium w klasie cymbałów węgierskich. Gra również na skrzypcach, altówce, fortepianie, perkusji, akordeonie i kontrabasie. Razem występują jako Agata Siemaszko Trio. Posłuchaj.


Megitza Trio. Muzyka Megitza Trio to energiczna, progresywna maszyna folkowa. Używają tradycyjnych instrumentów do tworzenia żywych sampli, dając swojej publiczności brzmienia transowe – wszystko natchnione melodiami inspirowanymi tradycją i śpiewanymi przez wszystkich trzech muzyków. Zespół tworzą Megitza, która śpiewa i gra na kontrabasie, Stasiu Rzadkosz, samouk akordeonista i wokalista z Zakopanego oraz Kuba „Bobas” Wilk – multi instrumentalista z Biecza, znany z wieloletniej współpracy z zespołem Trebunie-Tutki. Posłuchaj.KROKE & SŁAWEK BERNY. Gwiazdą Festiwalu będzie krakowski zespół KROKE. KROKE (w języku jidysz: Krako?w) stworzyła w 1992 roku trojka przyjaciół: Tomasz Kukurba, Jerzy Bawoł i Tomasz Lato. Zespół, początkowo kojarzony jedynie z muzyką klezmerską, w swojej obecnej twórczości sięga po inspiracje do muzyki etnicznej i autorskie improwizacje. W ten sposób tworzy własny, unoszący się ponad granicami, formami i czasem styl, który został nie tylko zauważony przez publiczność, lecz także doceniony przez artystów całego świata. Zachwycony koncertem KROKE Steven Spielberg zaprosił zespół do Jerozolimy na występ podczas uroczystości Survivors Reunion. Utwór The Secrets of The Life Tree w wykonaniu KROKE znalazł się na ścieżce dźwiękowej filmu Davida Lyncha Inland Empire. Spotkanie KROKE z Nigelem Kennedym zwieńczyło wspólne dzieło – płyta East Meets East. W ostatnich latach zespół współpracował także z Anną Marią Jopek, Edytą Geppert, Mają Sikorowską, Krzyszofem Herdzinem, norweskim zespołem Tindra, hiszpańskim skrzypkiem Diego Galazem, mongolską wokalistką Urną Chahar Tugchi, orkiestrą Sinfonietta Cracovia. Pojawiał się na najbardziej prestiżowych festiwalach muzycznych na całym świecie. Posłuchaj.

Gościnnie z zespołem Kroke wystąpił Sławomir Berny (instrumenty perkusyjne).


1 maja 2016 (niedziela)


godz. 9.00, start: gorlicki Rynek
8. Kolarski Rajd Szosowygkc_plakat1(1)

Więcej o rajdzie TUTAJ


godz. 16.00, gorlicki Rynek
Koncert Regionalnego Zespołu Tanecznego „Pogórzanie” oraz węgierskiego zespołu tanecznego REGE

Regionalny Zespół Taneczny „Pogórzanie” występuję na scenie od ponad 50 lat. Wiodący program zespołu oparty jest na tradycyjnym folklorze Pogórza. Zespół „Pogórzanie” posiada w swoim repertuarze tańce narodowe, suitę pogórzańską oraz suity taneczne innych regionów etnograficznych: rzeszowskiego i krakowskiego. Od momentu powstania do współczesności Zespół „Pogórzanie” koncertował w wielu miejscach naszego kraju oraz zagranicą.


godz. 17.00, gorlicki Rynek
Koncert zespołu REGE (Węgry)

qaa


godz. 18.00, gorlicki Rynek
Koncert zespołu SLNOVRAT

SLNOVRAT to słowacki zespół folkowy z Bardejova na Słowacji. Posłuchaj.


godz. 19.15
Koncert zespołu Billy Goats
Billy Goats
Billy Goats to gorlicki zespół, który gra bluesa i rocka. Posłuchaj.


godz. 20.30
Koncert zespołu Piotr Nowak Band

Piotr Nowak Band to młoda formacja, której muzycy zapoznali się w studiu im. Tadeusza Nalepy w Polskim Radiu Rzeszów, gdzie 4 marca 2015 roku odbywał się koncert z okazji rocznicy śmierci Tadeusza Nalepy (twórcy formacji Blackout i Breakout, kompozytora, gitarzysty, harmonijkarza, wokalisty, autora tekstów). Piotra Nowak to gorliczanin z pochodzenia, basista legendarnych grup Blackout i Breakout, który po latach przerwy powrócił na scenę muzyczną. W skład zespołu Piotr Nowak Band wchodzą: Piotr Nowak (wokal, gitara basowa), Robert Bartusik (perkusja), Marcin Dyś (piano), Wojciech Kwieciński (gitara basowa) oraz Sebastian Stachurski (gitary). Bluesowe brzmienie zespołu, wyraźne dźwięki poszczególnych instrumentów muzycznych, silny, refleksyjny głos wokalisty pozwoli nam z pewnością mile spędzić niedzielny, majowy wieczór. Posłuchaj.


2 maja 2016 (poniedziałek)


od godz. 10.00, plac przy Galerii EP w Gorlicach, ul. Kościuszki
Piknik dla dzieci

Galeria EP wspólnie z Urzędem Miejskim w Gorlicach zorganizowała Piknik dla dzieci. Piknik odbył się przy Galerii EP przy ulicy Kościuszki. W programie darmowe atrakcje:
– zjeżdżalnia
– basen z piłeczkami
– popcorn i drobne upominki dla dzieci
– malowanie twarzy
– konkurencje sportowe
– ponadto Drogeria Triomen zaprosiła Panie na darmowy makijaż firmy Joko, a pizzeria „Del Piero” na degustację produktów.


godz. 16.00, Sękowa
Rekonstrukcja Bitwy pod Gorlicami oraz spotkanie biesiadne mieszkańców z rekonstruktorami – potańcówka


godz. 17.00, Gorlickie Centrum Kultury
Poetycko-Muzyczna Bitwa pod Gorlicami i koncert Barbary Stępniak-Wilk

stepniak

„Poetycko-Muzyczna Bitwa Pod Gorlicami” rozgrywana jest od 1995 roku. To swoiste święto poezji i muzyki. To także eliminacja do Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie. Pomysłodawcą i pierwszym organizatorem Bitwy był ówczesny dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Gorlicach Bogusław Diduch. „Poetycko – Muzyczna Bitwa pod Gorlicami” nabrała znaczenia w środowisku śpiewających autorów, wypromowała znanych dziś powszechnie artystów, wykonawców, tekściarzy i kompozytorów i znalazła trwałe miejsce na mapie ambitnych imprez muzycznych kraju.

Basia Stępniak-Wilk to poetka, kompozytorka i wykonawczyni poezji śpiewanej. Związana z krakowskim kabaretem Loch Camelot, występowała też w Piwnicy pod Baranami. Laureatka m.in. Grand Prix Przeglądu Piosenki Autorskiej OPPA (1998) i I miejsca na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie (1995). Kryształowy głos, ambitne, wpadające w ucho melodie i świetnie napisane teksty sprawiły, że piosenki – „Bombonierka” (śpiewana wraz z Grzegorzem Turnauem) i „Słodka chwila zmian”, a także „Futerko”, „Bossa nova z Augustowa” (duet z Andrzejem Poniedzielskim) i „Wiośnie nie!” (duet z Wojciechem Mannem) znalazły się na wysokich miejscach ogólnopolskich i lokalnych list przebojów. Od stycznia 2007 do sierpnia 2012 roku w Radiu Kraków prowadziła audycję Muzyczna bombonierka, której nagrała 283 odcinki. Posłuchaj.


godz. 18.30, gorlicki Rynek
GDOA (hip-hop)


godz. 19.30, gorlicki Rynek
Party 5
party5

Party 5 to gorlicki zespół punk rockowy. Posłuchaj.


godz. 20.15, gorlicki Rynek
Turnioki

Zespół Turnioki łączy muzykę góralską z innymi gatunkami muzyki, rozumiejąc potrzeby odbiorcy i czerpiąc radość wspólnego muzykowania, która emanuje ze sceny. Folk góralski Turnioki łączą przede wszystkim z muzyką rockową – z całym wachlarzem jej odmian. Nieobce są Turniokom wycieczki w obszary muzyki klasycznej. Wycieczki na tyle skuteczne, że niezastąpiony kompozytor i dyrygent Krzesimir Dębski zaproponował zespołowi współpracę z orkiestrą symfoniczną. Zespół wydał 3 płyty autorskie i 2 z innymi wykonawcami. Turnioki zagrały ponad siedemset koncertów w kraju i zagranicą. Posłuchaj.


godz. 21.30, gorlicki Rynek
Krusher

Muzyka Krusher to połączenie Hard Rocka i Rock’n’Rolla, co bardzo dobrze sprawdza się na koncertach. Wokalistką zespołu jest gorliczanka Klaudia Kozień. Obecnie zespół promuje nowy album MetaLOA. Utwory zespołu były emitowane w kilkudziesięciu rozgłośniach radiowych w Polsce i za granicą. Utwór Ogień wygrał Podkarpacką Listę Przebojów. Zespół zagrał kilkaset koncertów w całej Polsce i za granicą. Formacja ma na swoim koncie występy w prestiżowych klubach takich jak Rotunda (Kraków), Hard Rock Cafe (Warszawa), Progresja (Warszawa), Graffiti (Lublin), Alibi (Wrocław). Dużym osiągnięciem zespołu było stworzenie własnego festiwalu muzycznego pod nazwą Krushfest (www.krushfest.pl). Festiwal odbywa się we wrześniu w Jaśle, cyklicznie od 2009 roku. Posłuchaj


3 maja 2016 (wtorek)


Regulamin imprezy masowej

godz. 9.40, dworzec PKP w Nowym Sączu
Pociągiem retro do Gorlic i Biecza

Trasa wiodła z Nowego Sącza przez Biecz do Gorlic. Ramowy rozkład jazdy:
Nowy Sącz – odjazd godzina 9:40.
Biecz – przyjazd około godziny 12:30
Odjazd z Biecza w drogę powrotną o godzinie 16:30.
Przyjazd do Nowego Sącza o godzinie 18:30.
Podczas postoju w Bieczu skład wykonał dodatkowy kurs do Gorlic i z powrotem.


godz. 10.00 – 18.00, gorlicki Rynek
Piknik rodzinny

Dla rodziców z dziećmi przygotowano moc atrakcji. Było dużo dobrej zabawy. W programie m.in.:
– Kino 7D
– segway
– autka akumulatorowe
– zjeżdżalnia i zamek dmuchany
– kule wodne
– ścianka wspinaczkowa
– trampolina
– karuzela
– ciuchcia „Strzała Południa”
– euro-bungee


godz. 10.00 – 17.00, gorlicki Rynek
KINO 7D MEGA HIT!


godz. 10.00 – 17.00, gorlicki Rynek
Segwayem po Gorlicach!

Segway to dwukołowy pojazd elektryczny, zasilany akumulatorem. Segwayem kieruje się przez przechylenie tułowia kierowcy w odpowiednią stronę. Pojazd może rozwijać prędkość do 20 km/h.


3 maja, gorlicki Rynek
Loteria fantowa na leczenie Pawła

pawel_Fotor1

3 maja podczas Rodzinnej Majówki na gorlickim rynku odbyła się loteria fantowa, z której dochód przeznaczony zostanie na rehabilitację gorliczanina, Pawła Grabowskiego, który od sierpnia ubiegłego roku znajduje się w śpiączce po nieszczęśliwym wypadku komunikacyjnym. Loteria to kolejna akcja charytatywna Fundacji Beskidzka Zima i Gazety Gorlickiej. Akcji  patronuje Urząd Miejski w Gorlicach. Dzięki poprzednim akcjom udało się sfinansować trzy turnusy rehabilitacyjne. Wszystkim gorliczanom, którzy podzielili się z nami tym co mają ofiarując liczne nagrody serdecznie dziękujemy.


godz. 11.00 – 14.00, gorlicki Rynek
Eko na maxa

eko

Całkowity dochód ze sprzedaży przeznaczony jest na rehabilitację Pawła Grabowskiego. Więcej informacji: https://www.facebook.com/PPGieCeKa/timeline


godz. 15.00, gorlicki Rynek
Konkurs twórczości gorlickiej młodzieży


godz. 18.00, gorlicki Rynek
Garage Rock

Grupa Garage Rock powstała w grudnia 2008 roku. Wykonuje utwory z pogranicza punka i rocka. Muzyka Garage Rocki to własne kompozycje zawierające emocje, niesamowitą energię i zarazem delikatność. Dla muzyków najważniejsze są czerpanie przyjemności z zespołowego grania i energia, którą czerpią od publiczności podczas koncertów. Zespół inspiruje się legendami muzyki rockowej takimi jak: KSU, Oddział zamknięty, Avenged Sevenfold, Iron Maiden, AC/DC i Trivium. Posłuchaj.


godz. 19.15
The Last Ride

The Last Ride to polski zespół pop-rockowy założony w 2008 roku przez gitarzystę Tomasza Bińka i wokalistkę Agatę Sobocińską. Własny niepowtarzalny styl i brzmienie, w połączeniu z mocną sekcją rytmiczną, sprawiają, że muzyka The Last Ride rewelacyjnie brzmi na koncertach, a melodyjny i dynamiczny wokal Agaty Sobocińskiej dodaje kompozycjom solidnej dawki energii. Utwory w języku polskim okraszone są ciekawymi partiami gitary solowej. To co wyróżnia The Last Ride spośród innych wykonawców, to nieprzeciętny wizerunek sceniczny i oprawa koncertów, podczas których zespół tworzy niezapomniane widowisko na wysokim poziomie. Zespół nagrał dwie płyty – pierwsza z nich „Tysiące Mil” powstała w Warszawie, natomiast nagranie drugiego krążka „Ten Jeden Moment” zespół zrealizował w Poznaniu. W 2015 rok zespół wydał nowy singiel „Doceń To”. Posłuchaj.


godz. 20.30
Gwiazda DNI GORLIC 2016: LOMBARD

Zespół LOMBARD powstał w 1981 roku w Poznaniu. LIDEREM ZESPOŁU LOMBARD JEST GRZEGORZ STRÓŻNIAK – kompozytor, aranżer, wokalista grający na instrumentach klawiszowych. To On od 35 lat nadaje zespołowi pop-rockowy charakter, łącząc ekspresyjne gitarowe brzmienia z pełnym bogactwem możliwości instrumentów klawiszowych i elektroniki. W pierwszym dziesięcioleciu LOMBARD współpracował z wieloma instrumentalistami i dwiema wokalistkami. LOMBARD istniał w kilkunastu składach, najdłużej istniejący w historii tworzą: Marta Cugier – wokal, Grzegorz Stróżniak – lider, wokal, instr. klawiszowe, Daniel Patalas – gitara, Michał Kwapisz – bas, Mirosław Kamiński – perkusja. Lombard nagrał kilkanaście płyt i wciąż zaskakuje swoich fanów kolejnymi muzycznymi odsłonami. Najnowsze to: DVD z wielokrotnie nagradzanym projektem multimedialnym „LOMBARD W HOŁDZIE SOLIDARNOŚCI – Drogi do wolności” (2008), bardzo osobista płyta „ShowTime” (2012) i jubileuszowa LOMBARD swing stanowiąca muzyczny swingowow-rockowy eksperyment. Zespół wylansował wiele przebojów. Największe z nich to legendarne już „Przeżyj to sam” i dobrze znana „Szklana pogoda” oraz najnowsze „Deja’vu – to już było” czy „Musical”. Zespół w latach ’80 współpracował z zewnętrznymi tekściarzami: Jackiem Skubikowskim, Markiem Dutkiewiczem, Andrzejem Sobczakiem. Dziś teksty dla zespołu Lombard pisze wokalistka Marta Cugier. Lombard zagrał kilka tysięcy koncertów w Polsce i dla Polaków na całym świecie, gromadząc na nich rzesze publiczności. Koncerty zespołu Lombard przyciągają fanów muzyki wszystkich pokoleń. W 2016 roku zespół LOMBARD obchodzi 35 rocznicę powstania. Posłuchaj.

Regulamin imprezy masowej


30 kwietnia 2016 (sobota) – 3 maja 2016 (wtorek)

od godz. godz. 10.00, gorlicki Rynek
Jarmark produktów regionalnych


30 kwietnia 2016 (sobota) – 1 maja 2016 (niedziela)

od godz. 10.00, Plac Dworzysko
Rekonstrukcja obozu 3 wielkich armii w przededniu Bitwy Gorlickiej.


W centrum Gorlic (Plac Dworzysko) powstało obozowisko wojskowe (miasteczko frontowe) odtwarzające realia, w jakich żołnierze trzech wielkich armii – niemieckiej, austrowęgierskiej i rosyjskiej – przygotowywali się do Bitwy Gorlickiej, jednej z najważniejszych bitew frontu wschodniego I wojny światowej, która rozegrała się 2 maja 1915 r. W tym roku przypada 101. rocznicy tego przełomowego i historycznego wydarzenia.

Rekonstruktorzy obozowali od soboty 30 kwietnia do niedzieli 1 maja. W tym czasie wszyscy, którzy odwiedzili obóz, mogli na chwilę przenieść się w czasie (i przestrzeni) o ponad 100 lat.

Około 50 rekonstruktorów ze Stowarzyszenia Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Gorlice 1915” oraz z zaprzyjaźnionych grup rekonstrukcyjnych, obóz wojskowy z charakterystycznymi namiotami, umocnieniami i zasiekami, eksponaty militarne, pokaz musztry wojskowej, ćwiczenia oraz przemarsze patroli wojskowych – to wszystko stworzyło niesamowitą atmosferę i klimat tamtych czasów.

Spotkaliśmy żołnierzy w charakterystycznym umundurowaniu, z którymi mogliśmy porozmawiać.  Była to doskonała okazja do zdobycia wielu ciekawych informacji dotyczących mundurów, ekwipunku i uzbrojenia walczących stron oraz wykonania niezwykłych pamiątkowych fotografii.

„Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego”

malopolska_baner


od godz. 10.00, Gorlice, Plac Dworzysko
Karczma Pilsweizera


godz. 11.00-15.00, Gorlice, Plac Dworzysko
Festiwal Smaku

smaku


W bogatym programie kilkudniowej imprezy każdy znalazł coś dla siebie.

Fotorelacja z wydarzenia:

– strona internetowa Urzędu Miasta Gorlice: www.gorlice.pl

– portal internetowy Halo Gorlice:

Dni Gorlic rozpoczęte!

Dni Gorlic – niedzielne granie!

Niech się święci 1 maja.

Lombard na finał Dni Gorlic. 

Po raz kolejny zabrzmiały działa w Sękowej.

Klaudia z KRUSHER’em w końcu w Gorlicach.

– strona internetowa Regionalnej Telewizji Gorlice: www.rtvg.pl

– strona internetowa telewizji Gorlice.tv: www.gorlice.tv

Dni Gorlic 2016 – relacja

22 Bitwa Muzyczna

Rekonstrukcja w Sękowej – relacja

– portal internetowy Teraz Gorlice:

Gorlickie Obchody Święta Konstytucji 3 Maja

Uroczyste obchody 101. rocznicy Bitwy Pod Gorlicami

XXI Międzynarodowe Mistrzostwa Gorlic w szachach szybkich

– portal internetowy Abc Gorlice:

Dni Gorlic 2016 LOMBARD

Dni Gorlic 2016 – The Last Ride

Dni Gorlic 2016 – Turnioki

Dni Gorlic 2016 – Party 5

Dni Gorlic 2016 – Piotr Nowak Band

– portal internetowy Gorlice24.pl

I po Dniach Gorlic 2016

EP piknik

Musztra Paradna

Szczegóły

Początek:
30 kwietnia 2016 / 11:00
Koniec:
3 maja 2016 / 22:30
Wydarzenie Kategoria:
Organizator:

Nadchodzące wydarzenia