16
wrzesień
16 września 2017 08:00 — 22 września 2017 20:00
Gorlicki Rynek
Rynek

Gorlice, Małopolskie 38-300 Polska
Ładowanie Wydarzenia
  • To wydarzenie minęło.

EUROPEJSKI TYDZIEŃ MOBILNOŚCI

W Europejskim Tygodniu Mobilności Miasto Gorlice zaprasza na wspólny przejazd rowerowy z włodarzami miasta oraz do korzystania z bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską.

Po raz pierwszy w Europie grupa miast wspólnie organizuje wydarzenia w Europejskim Tygodniu Mobilności! Miasto Gorlice we współpracy z Bartoszycami, Braniewem, Słupskiem, Starachowicami, Ostrowem Wielkopolskim i Wadowicami organizuje wspólny przejazd rowerowy z włodarzami miast oraz bezpłatne przejazdy komunikacją miejską.

W tym roku tydzień mobilności odbywa się pod hasłem „Czysta, współdzielona i inteligentna mobilność – dzieląc się dotrzesz dalej!” i uczestniczy w nim ok. 1700 miast z całej Europy! Wszyscy jesteśmy pieszymi, wielu z nas korzysta z rowerów czy autobusów dlatego stopniowo tworzymy systemy dróg rowerowych i ulepszamy transport publiczny.

Zachęcamy do dzielenia się własnym środkiem transportu – dzięki temu możemy obniżyć wydatki np. na dojazd do pracy oraz sprawić, że powietrze wokół nas będzie czystsze i wolne od smogu!

Już 19 września (wtorek) o godzinie 18:00, razem z włodarzami miasta Gorlice przesiądziemy się na rowery i wyruszymy trasą z gorlickiego Rynku, przez ul. Mickiewicza, Sienkiewicza, do parku, a następnie przez most, ścieżką zdrowia w kierunku Glinika, gdzie skręcimy w lewo w ul. Biecką i wrócimy na Rynek (trasa przejazdu poniżej).

Szczegóły organizacyjne:
– zbiórka o godz. 17.45 na gorlickim Rynku,
– przejazd będzie zabezpieczony przez Policję i Straż Miejską,
– prosimy o sprawdzenie stanu technicznego roweru i wyposażenie go w prawidłowe oświetlenie,
– dzieci obowiązuje używanie kasku rowerowego.

22 września (piątek) w ramach akcji „Dzień bez samochodu” będzie możliwość bezpłatnego przejazdu komunikacją miejską. Akcja będzie obowiązywała we wszystkich liniach MZK Gorlice. Z darmowych przejazdów może skorzystać każdy. Niech ten dzień będzie dniem bez samochodu!

Kampania ma na celu promowanie ekologicznych form mobilności, takich jak środki transportu zbiorowego, rower, ruch pieszy oraz transport multimodalny, czyli łączenie różnych gałęzi transportu. Szczególne znaczenie ma mobilność współdzielona inaczej wspólne podróżowanie poprzez np. tworzenie wypożyczalni rowerów lub innych pojazdów.

Głównym celem kampanii jest wskazanie zalet, wynikających ze współdzielenia środków transportu. Współdzielona mobilność to także łatwiejsze korzystanie z różnorodnych środków transportu – samochodów, rowerów i komunikacji publicznej. Pozwala na zmniejszenie CO2, oszczędniejsze gospodarowanie zasobami finansowymi i czasem oraz efektywniejszą ochronę środowiska naturalnego.

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w akcji – razem dążmy do tego by poruszanie się po naszym mieście było czystą przyjemnością!

Plakat

Szczegóły

Początek:
16 września 2017 / 08:00
Koniec:
22 września 2017 / 20:00
Wydarzenie Kategoria:
Organizator:

Nadchodzące wydarzenia