27
marzec
27 marca 2019 08:00 — 28 kwietnia 2019 22:00
Dom Polsko-Słowacki im. Dušana Jurkoviča w Gorlicach
Dom Polsko-Słowacki im. Dušana Jurkoviča w Gorlicach, Rynek 1, Gorlice, Małopolska, 38-300, Polska
Ładowanie Wydarzenia
  • To wydarzenie minęło.

FESTIWAL 4 STRONY KARPAT PO RAZ PIĄTY!

 

Gorlicki rynek również w tym roku rozbrzmiewać będzie muzyką folkową w najlepszym wydaniu. W dniach 27 i 28 kwietnia będziemy wspólnie świętować piątą edycję Festiwalu „4 Strony Karpat” organizowanego przez Gorlickie Centrum Kultury oraz Urząd Miejski w Gorlicach.

Każdego roku podczas Festiwalu wyruszamy z Gorlic w cztery strony świata. Tym razem odbędziemy muzyczną podróż inspirowaną tradycjami Czechów, Węgrów, Słowaków i Romów.

 

 

27 kwietnia 2019 /sobota/

godzina 17:00

TSIGUNZ FANFARA AVANTURA

BARBORA BOTOŠOVÁ I PRZYJACIELE

JANOSIK 21 – WALDEMAR RYCHŁY I PRZYJACIELE 

 

28 kwietnia 2019 /niedziela/

godzina 17:00

SAME SUKI

AUREVOIR. ZENEKAR

KAROLINA SKRZYŃSKA

 

miejsce: GORLICKI RYNEK

WSTĘP WOLNY

 

 

 

Zapraszamy również do namiotu festiwalowego na warsztaty pod wspólną nazwą „4 Strony Koronki” obejmujące zajęcia ceramiczne, graficzne i rękodzielnicze. Festiwalowi towarzyszyć będzie także wystawa plastyczna będąca pokłosiem konkursu „4 Strony Folkloru. Taniec”, oraz FOLK-KIERMASZ na Gorlickim Rynku.

 


TSIGUNZ FANFARA AVANTURA

W wolnym tłumaczeniu: ogniowe strzelby współczesnej cyganistyki, kolekcjonerzy pol-muzowkich przydęć, szybcy i niebezpieczni królowie turbo groovu, cyniczni romantycy na granicy fałszu, po prostu tygrysy surowego brzmienia nu-gypsy! Dęte monstrum serwujące kaloryczne bomby w stylu trans-psychodelic-balkan-tuttifrutti. Muzycy, wywodzący się głównie ze środowiska nowoczesnego jazzu, postanowili wykorzystać zapomnianą w ostatnich latach formułę orkiestry dętej do realizacji własnej, oryginalnej wizji muzyki – konfrontacji bałkańskich i arabskich melodii ludowych ze stylistyką muzyki klubowej, elektronicznej, jedynie przy wykorzystaniu rąk, nóg i instrumentów dętych, podpartych silną sekcją rytmiczną. Zespół powstał przez przypadek w 2010 roku, a już w 2011 towarzyszył Kayah, w 2012 stanął na podium festiwalu Nowa Tradycja, w 2013 wystąpił na SzigetFestival oraz legendarnym festiwalu orkiestr dętych w Guczy w Serbii, ponadto koncertował w Portugalii, Francji, Rosji, Czechach, Mołdawii, Ukrainie i Niemczech. „Cygansi” pojawili się także na festiwalu Top Trendy, Malta, Warszawa Singera, Ethno Port, na Giełdzie Papierów Wartościowych, w Dolinie Charlotty, a nawet na procesji Bożego Ciała! Zamiłowanie muzyków do zarostu, tombakowej biżuterii oraz charakterystycznego podrygiwania owocuje błyskawicznym sprzężeniem zwrotnym z publicznością!!!

 

Więcej informacji o zespole na stronie internetowej oraz profilu Facebook


Barbora Botošová jest słowacką skrzypaczką, która od ponad dziesięciu lat tworzy i wykonuje tzw. World-music. Na swoim koncie ma współpracę z artystami z wielu krajów. Ze swoim międzynarodowym zespołem zagrała dziesiątki koncertów na festiwalach całej Europy. Od pięciu lat współpracuje z polską pieśniarką Agatą Siemaszko, którą uważa się za największe odkrycie sceny World-music ostatnich lat – Agata wystąpi gościnnie w Gorlicach. Barbora Botošová otrzymała wiele nagród za wkład w kultur Słowacji. Muzyka Barbory jest pełna energii i temperamentu – to wspaniałe połączenie muzyki romskiej, bałkańskiej, klezmerskiej i rumuńskiej.

 

Więcej informacji o artystce na profilu Facebook


JANOSIK 21 – WALDEMAR RYCHŁY I PRZYJACIELE

 

Waldemar Rychły – członek legendarnej grupy (Kwartet Jorgi), która stworzyła podstawy dzisiejszej sceny folkowej w Polsce. Waldemar z Przyjaciółmi zaprezentuje folkową muzykę opartą na motywach góralskich, słowackich, barokowych – zagraną na żywo do projekcji pierwszego słowackiego filmu pełnometrażowego „Janosik” z 1921 roku. Aranżacje kompozycji, opracowane przez Waldemara Rychłego, współgrając z niemym obrazem, tworzą muzyczną opowieść o losach słynnego rozbójnika.

„Jánošík 21? (reżyseria: Jaroslav JerrySiakeľ) Twórcy filmu (reżyser i jego brat Daniel) to słowaccy emigranci, wynalazcy, właściciele fabryki produkującej sprzęt filmowy w USA. Premiera „Janosika” odbyła się w 1921 roku; później film zaginął, odnalazł się w 1970 roku w Chicago, w 1975 roku został zrekonstruowany, a w 1995 ? wpisany na prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

 

Więcej informacji na stronie. Profil Facebook zespołu.


SAME SUKI

Same Suki to rewolucyjna kobieca formacja folkowa grająca muzykę kobiet z miasta inspirowaną muzyką ludową; muzykę kobiet, które nie boją się sięgać do źródeł, żeby śpiewać swoim głosem o tym co tu i teraz. Zespół wykorzystuje w niekonwencjonalny sposób tradycyjne instrumenty akustyczne takie jak suka biłgorajska, fidel płocka, cajon, bendir, lira grecka, rebab turecki czy wiolonczela. W połączeniu z nietradycyjnym wokalem sięgającym m.in. po środki wyrazu charakterystyczne dla teatru Same Suki opowiadają codzienne historie w zupełnie nietradycyjny sposób.

Zespół powstał z radości życia, z pasji i pragnienia grania własnej, niczemu i nikomu niepodporządkowanej muzyki. Z chęci wyrażania siebie taką jaką się jest, bez cenzury. Z inspiracji muzyką źródeł i cudownym instrumentem jakim jest suka biłgorajska.

Same Suki biorą się także z pięciu mocnych charakterów kobiet z różnych bajek muzycznych – ethno, klasyki, rozrywki, piosenki aktorskiej, muzyki ludowej.

Więcej informacji o zespole na stronie internetowej i profilu Facebook


AUREVOIR. ZENEKAR

Po podbiciu klubów w Budapeszcie w 2018 roku, zespół pokazał publiczności na dużych festiwalach i na wsiach, czym jest etno-beat. Zanurzeni w muzyce wielu kultur: oprócz anglosaskiego rytmu i muzyki ludowej Węgier, melodii bałkańskich i irlandzkich, udowadniają, że wiele gatunków może współistnieć ze sobą, a w połączeniu nawiązywać nawet do poezji węgierskich. Energia ich występów na scenie i ich koncerty dają każdemu szansę na niezapomniane wrażenia. Węgierska energia w najlepszym wydaniu!

Więcej informacji o zespole na stronie internetowej oraz profilu Facebook


KAROLINA SKRZYŃSKA

Wokalistka, skrzypaczka, autorka tekstów i muzyki. Charakteryzuje ją głęboki, niemal czterooktawowy głos, którego możliwości rozwijała na różne sposoby – trenowała śpiew klasyczny, „biały głos” a także chłonęła wrażliwość muzyczną w Turcji. Jest laureatką wielu prestiżowych konkursów i festiwali w tym Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, gdzie przyznano jej nagrodę im. Czesława Niemena. Inspirując się dźwiękami ze wszystkich krańców świata, Karolina znalazła swój własny język muzyczny, który nie uznaje podziałów kulturowych i stylistycznych. W swoim śpiewie, tekstach i muzyce stawia na emocje, prawdę i zadumę – zmusza do zatrzymania się w pędzie codzienności. Poszukiwania muzyczne Karoliny zaowocowały nagraniem debiutanckiego krążka „W oddali”, na którym prócz niej znaleźli się czołowi muzycy polscy – klasyczni, jazzowi, etniczni, rozrywkowi – wśród których pojawili się m.in. Royal String Quartet, Marta Maślanka („Bandyta” M. Lorenz), Maciej Szczyciński, Leszek Matecki i wielu innych. Muzyka Karoliny, nieograniczona niczym przestrzeń, będąca następstwem unikalnego głosu, pięknych melodii, autorskich, poetyckich tekstów i brzmienia instrumentów ze wszystkich stron świata, stanowi obszar, na którym spotykają się natura i różnorodne emocje.

Więcej o Artystce na stronie internetowej oraz na profilu Facebook


Zapraszamy do muzycznego serca Karpat!

 

 

 


Patroni medialni:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Szczegóły

Początek:
27 marca 2019 / 08:00
Koniec:
28 kwietnia 2019 / 22:00
Wydarzenie Kategoria:
Organizator:

Nadchodzące wydarzenia