28
Kwiecień
28 kwietnia 2018 15:00 — 29 kwietnia 2018 22:00
Gorlicki Rynek
Rynek

Gorlice, Małopolskie 38-300 Polska
Wstęp wolny
Ładowanie Wydarzenia
  • To wydarzenie minęło.

FESTIWAL „4 STRONY KARPAT”

Gorlickie Centrum Kultury oraz Urząd Miejski w Gorlicach gorąco zapraszają na wyjątkowy festiwal „4 Strony Karpat”.

Festiwal „4 Strony Karpat” to potężna dawka porywającej muzyki folkowej, podana w zupełnie nowy, atrakcyjny sposób przez fenomenalne zespoły.

W tym roku organizowana jest już 4 edycja festiwalu, będącego dwudniowym wydarzeniem, podczas którego wyjątkowi artyści folkowi prezentują się na jednej scenie, wykonując wspólnie koncert muzyki etnicznej typowej dla ich regionów oraz dla regionu karpackiego. Tym razem wyruszymy w muzyczną podróż na Bałkany i Wschód, eksplorować będziemy także fuzje muzyki etnicznej z jazzem, elektroniką i literaturą.

 

Festiwal „4 STRONY KARPAT”

 

28-29 kwietnia 2018 r.

RYNEK W GORLICACH

 

Program:

28 kwietnia 2018 r. /sobota/

start godz. 17:00

LEGEND OF KAZIMIERZ

BALKANSCREAM

TOŁHAJE

HAYDAMAKY

 

29 kwietnia 2018 r. /niedziela/

start godz. 18:00

SARAKINA BALKAN BAND

CHŁOPCY KONTRA BASIA

SOKÓŁ ORKESTAR


 

Legend of Kazimierz

Zespół założony przez Mateusza Frankiewicza 2013 roku w Krakowie. W muzyce zespołu słychać fascynację twórczością żydów aszkenazyjskich, muzyką bałkańską – w szczególności bułgarską i serbską oraz muzyką turecką i cygańską. Muzycy tworzący zespół mieli przyjemność występować z takimi gwiazdami jak Hans Zimmer, Michał Urbaniak, Nigel Kennedy czy zdobywca Oskara Jan A.P. Kaczmarek.

Strona zespołu na Facebooku

 

Balkanscream

BALKANSCREAM jest siedmioosobowym kolektywem bałkańskim łączącym różne style muzyczne. Przeplatając jazz, folk i elektronikę, tworzą niepowtarzalny język zespołu. Instrumentarium to klarnet, trąbka, saksofony, gitara, mandola, gitara basowa, etniczne perkusjonalia, perkusja oraz sample chórów bułgarskich w wykonaniu DJ Ludwika Zamenhofa.

Pełne nostalgii i żywiołowości koncerty, pokazują, że jest to muzyka, w której każdy słuchacz znajdzie cząstkę siebie.

Oficjalna strona zespołu

Więcej informacji o zespole na profilu  Facebookowym

Tołhaje

Bieszczadzki zespół muzyczny powstał wiosną 2000 r. z inicjatywy dwóch muzyków Damiana Kurasza i Janusza Demkowicza. Po krótkim czasie dołączyli do nich inni muzycy, pochodzący z terenów Podkarpacia: Marysia Jurczyszyn, Tomasz Duda, Jakub Mietła, Robert Krok, Łukasz Moskal i Piotr Rychlec. W swojej twórczości, zespół czerpie inspiracje m.in. z tradycji muzycznych Bojków i Łemków, z kultury tradycyjnej terenów Polski południowo – wschodniej (Lubelszczyzna) oraz grup etnicznych dzisiejszej Ukrainy. Muzyka zespołu to mieszanka folku i innych stylów muzycznych (jazz, elektronika, drum’n’bass, rock). Jesienią 2013 r. zespół Tołhaje dostał propozycję współpracy przy tworzeniu ścieżki dźwiękowej do serialu „Wataha”. Na swoim koncie Tołhaje mają koncerty na scenach całego kraju i Europy.

Oficjalna strona zespołu

Strona zespołu na Facebooku

 

Haydamaky

Ukraiński zespół folk – rockowy, grający mieszankę ska, reggae, rocka, dubu i tradycyjnej muzyki ukraińskiej. Zespół powstał w 1991 roku pod nazwą Aktusi, bardzo szybko zdobył popularność na undergroundowej scenie Kijowa. W 1993 roku do zespołu dołączył wokalista Ołeksandr Jarmoła oraz w 1997 roku akordeonista Iwan Łenio, obaj wywodzący się ze sceny folkowej.

W 2001 roku zespół podpisał kontrakt z EMI Records i zmienił nazwę na nawiązującą do osiemnastowiecznych hajdamaków. Sami nazywają siebie „Ukrainian Dub Machine”, a muzykę którą grają „Hucuł – Punk”, „Karpatian – Ska” i „Kozak Rock”. W 2017 roku z Andrzejem Stasiukiem nagrali wspólny album „Mickiewicz – Stasiuk – Haydamaky”. Na gorlickim rynku odbędzie się pierwsze publiczne wykonanie utworów z albumu.

Oficjalna strona zespołu na Facebooku

 Sarakina Balkan Band

To polsko-bułgarsko-czeska grupa muzyczna łącząca muzykę bałkańską z folkiem, jazzem i world music. Kompozycje i aranżacje z wpływami bułgarskiej muzyki ludowej, klasycznej jak i z elementami improwizacji jazzowej przenoszą klimaty etniczne do muzyki artystycznej. Zespół tworzą profesjonalni muzycy, absolwenci wyższych szkół muzycznych, grający na takich instrumentach jak: akordeon, klarnet, kontrabas, kaval, dudy, tupan, tambura.

Oficjalna strona zespołu

Zapowiedź występu Sarakina Bałkan Scream podczas „Festiwalu 4 Strony Karapat”

 

Chłopcy Kontra Basia

Zespół powstał w 2009 roku w Krakowie jako duet kontrabasisty Marcina Nenko i spiewającej oraz grającej na klarnecie i drumli Barbary Derlak. W styczniu 2010 roku do grupy dołączył perkusista Tomasz Waldowski.

Grają muzykę zawieszoną między folkiem a jazzem, inspirowaną tradycją, ale opartą na autorskich tekstach i kompozycjach. Zgodnie z nazwą głównymi bohaterami są tutaj kontrabas i śpiewająca Basia Derlak – skład brzmi więc minimalistycznie i zmysłowo.

 

Wiecej o zespole na profilu  Facebookowym

 

Sokół Orkestar

Zespół z Krakowa, będący unikatem na polskiej scenie muzycznej. Potężna dawka słowiańskiej energii, unikalny styl grania charakterystyczny dla Bałkanów, oryginalny repertuar piorunującą siła instrumentów dętych blaszanych w ethno – rockowej odsłonie.

Liderem zespołu jest Przemek Sokół, trębacz, kompozytor i aranżer. To właśnie z jego inicjatywy w 2011 roku powstał Sokół Orkestar. Na repertuar zespołu składają się zarówno utwory pełne niokiełznanej bałkańskiej energii jak również autorskie piosenki opowiadające historie ” z życia wzięte”. Sokół Orkestar sięga również po stare melodie z terenów Polski wykonując je w nowoczesnych i zaskakujących aranżacjach.

 

Jeśli chcielibyście na bieżąco śledzić poczynania Sokół Orkestar, zapraszamy na ich oficjalną stronę na Facebooku


Imprezy towarzyszące: 

Zapraszamy do namiotu festiwalowego na spotkanie z artystami, na warsztaty rękodzieła artystycznego, wystawę plastyczną i tańce z muzyka „na żywo”. W tym roku odbędzie się pierwsza edycja konkursu plastycznego „4 Strony Folkloru” organizowanego jako nowa, integralna część istniejącego od trzech lat Festiwalu „4 strony Karpat”.

 

Namiot Festiwalowy i Folk – kiermasz

Miejsce: gorlicki rynek, start godz. 15.00 

 

28.04. / sobota/

  • Rozmowa specjalna z gośćmi festiwalu – zespołem HAYDAMAKY i ANDRZEJEM STASIUKIEM na temat projektu „Mickieiwcz – Stasiuk – Haydamaky”
  • występ zespołu RZT „Pogórzanie”

 

29.04 / niedziela/

  • występ Chóru Kameralnego Belfersingers „na ludowo”
  • występ RZT „Pogórzanie”
  • wernisaż połączony z wręczeniem nagród laureatom pierwszej edycji konkursu plastycznego „4 Strony Karpat”.

 

Zapraszamy do śledzenia na bieżąco profilu wydarzenia na Facebooku

 

Patronat medialny

 

Szczegóły

Początek:
28 kwietnia 2018 / 15:00
Koniec:
29 kwietnia 2018 / 22:00
Cena:
Wstęp wolny
Wydarzenie Kategoria:
Organizator: