30
Wrzesień
17:00 — 19:00
Dom Polsko-Słowacki im. Dušana Jurkoviča w Gorlicach
Rynek 1

Gorlice, Małopolska 38-300 Polska
Ładowanie Wydarzenia
  • To wydarzenie minęło.

„GWAŁTU, CO SIĘ DZIEJE!” – PREMIERA SZTUKI POŁĄCZONA Z 35-LECIEM GORLICKIEGO CENTRUM KULTURY

Gorlickie Centrum Kultury serdecznie zaprasza 30 września 2017 r. o godz. 17.00 /sala teatralna/ na premierę sztuki Aleksandra Fredry „Gwałtu, co się dzieje!” w wykonaniu Zespołu Teatralnego Czterech Pokoleń „Otwarte Drzwi”.

Równocześnie miło nam poinformować, że premierą tą chcielibyśmy wspólnie z Państwem świętować Jubileusz 35-lecia Gorlickiego Centrum Kultury.

Komedia Aleksandra Fredry „Gwałtu, co się dzieje!„od prapremiery w 1832 roku wciąż jest obecna na polskich scenach, nie tracąc nic ze swej aktualności. Sztuka jest groteską sceniczną z uszczypliwymi aluzjami politycznymi. Współcześni Fredry odczytali ją jako krytykę gwałtownych przemian obyczajowych na początku XIX wieku, a także jako satyrę na niekompetentne rządy ludzi, dla których sprawowanie władzy jest celem samym w sobie.

Fredro wykorzystał w sztuce znany schemat komediowy „Świata na opak”. Kobiety przejmują władzę i ustanawiają swoje rządy w miasteczku, zmuszając mężczyzn do przebieranek i zajęć typowo kobiecych. Świat piórem Fredry postawiony na głowie nie ma sensu, ale jest nieodparcie komiczny.

Obecnie pragniemy przypomnieć tę sztukę w wykonaniu Zespołu Teatralnego Czterech Pokoleń „Otwarte Drzwi” działającego przy GCK od 2012 roku.

Grupa skupia ludzi w różnym wieku, co pozwala na łączenie pokoleń i komunikację bez uprzedzeń.

Aktorzy to osoby zajmujące się na co dzień pracą zawodową ,oraz emeryci , osoby którym nie brak dystansu do życia, poczucia humoru i zaangażowania w realizację najbardziej szalonych pomysłów.

W roku 2013 grupa zadebiutowała sztuką Michała Bałuckiego „Gęsi i gąski”, a w kolejnych latach zachwyciła zgromadzoną publiczność spektaklem „Pani Dulska przed sądem” . Zespół zrealizował również sztukę współczesną pt. „Mistyfikacja” według „Next ex” Juliusza Machulskiego, występując z nią w roku 2016 na Festiwalu „Relacje. Międzypokoleniowe Spotkania Teatralne” w Stalowej Woli.

Reżyserem spektaklu jest Teresa Klimek -instruktor teatralny GCK, a zarazem opiekun zespołu.

Występują:

Maria Guzik, Grażyna Klim, Joanna Mazur, Stanisława Zagata, Wiesław Guzik, Alojzy Janusz, Jan Miarecki, Leszek Rak, Aleksander Szufa, Andrzej Szufa, Andrzej Staszyński, Anna Grębla, Czesław Krasowski

Plakat

Wstęp wolny!

Zapraszamy!

Szczegóły

Data:
30 września 2017
Czas:
17:00 - 19:00
Wydarzenie Kategoria:
Organizator: