25
Czerwiec
25 czerwca 2017 17:00 — 30 czerwca 2017 17:00
Dom Polsko-Słowacki im. Dušana Jurkoviča w Gorlicach
Rynek 1

Gorlice, Małopolska 38-300 Polska
Ładowanie Wydarzenia
  • To wydarzenie minęło.

„HISTORIA CAŁKIEM….” – OPOWIEŚĆ O PROBLEMACH MŁODYCH TROCHĘ INACZEJ

W pierwszy weekend wakacji 25 czerwca w Gorlickim Centrum Kultury odbył się pokaz przedpremierowy sztuki „Historia całkiem.” .

Opowieść poruszająca temat problemów ludzi z różnych środowisk i w różnym wieku znajdujących się w szpitalu psychiatrycznym. Historia momentami wzruszająca, innymi przerażająca, a czasami nawet zabawna opowiada o osobach nie radzących sobie ze spotykającymi ich życiowymi przeszkodami.

Dwóch głównych bohaterów to nastoletni Antek borykający się z brakiem zrozumienia ze strony ojca, przewrażliwioną matką oraz niestałością uczuć w stosunku do dziewczyn, kontra dorosły mężczyzna po 7 próbach samobójczych, z żoną choleryczką i odebraną możliwością spotykania się ze swoją  jedyną, ukochaną córką. Dwie zupełnie inne osobowości skonfrontowane ze sobą, uczą się nawzajem jak z dnia na dzień pokonywać przeszkody i udowadniają jak ważne jest wparcie przyjaciół.

Jest to historia, w której każdy może odnaleźć cząstkę siebie, bo przecież każdy z nas boryka się z różnymi życiowymi problemami. Warta wspomnienia jest różnorodność postaci przedstawionych w szpitalu psychiatrycznym – możemy odnaleźć schizofreniczkę, kleptomana, ludzi z  przeróżnymi fobiami i maniami prześladowczymi.

Poruszenia tak trudnej tematyki podjęła się Gorlicka Grupa Teatralna GCK „Promień” istniejąca już ponad trzydzieści lat, pod czujną opieką pani Barbary Fugiel. Skład grupy nieustannie się zmienia, obecnie to trzy złączone grupy (PROMIEŃ, PROSCENIUM, VIOLONCZELA) działające wcześniej niezależnie od grupy Promień w GCK. Najprościej mówiąc „Promień” na chwilę obecną to 20 nastoletnich, zwariowanych ludzi gotowych do działania i chcących tworzyć coś, czego jeszcze nie było. To wybuchowe połączenie zaowocowało sztuką wyjątkową, która wzruszyła i dała do myślenia.

„Historia całkiem.” to historia nie dla dzieci ale na pewno historia warta uwagi dorosłych i nastolatków, przedstawiająca spojrzenie młodych na problemy współczesnego świata. Historia pouczająca jak z tymi trudnościami powinniśmy radzić sobie na co dzień.

Niemały udział w efekcie końcowym miała genialnie dobrana oprawa muzyczna przygotowana przez Tadeusza Łuczejkę i oświetlenie, o które zadbał Wojciech Wójcik.

Obsada:
Karolina Tomasik – Pacjentka
Gabriela Szczerba – Mugtada – Pacjentka
Wiktor Tenerowicz – Wojtek – Pacjent
Karolina Jawor – Doktor Anna
Gabriela Bodziony – Angela
Adrian Górski – Dolcu – Opiekun
Kuba Wójtowicz – Tomek – Pacjent
Kacper Wiktorek – Pacjent
Zosia Grądalska – Nela – Pacjentka
Oliwia Świątek – Pacjentka
Wiktoria Lenartowicz – Pacjentka
Julka Konopka – Pacjentka
Julka Kaczmarczyk – Pacjentka
Dominik Mrozek – Pacjent
Anna Woźniak – Pacjentka
Błażej Baran – Robert – Pacjent
Marcin Góra – Antek – Pacjent
Eryk Dyląg – Olivier
Ewelina Mucha – Żona Roberta

Zapowiedź sztuki na portalu Halogorlice.info

Relacja na portalu Halogorlice.info

Fotorelacja – Elwira Latasiewicz

Fotorelacja: Pani Katarzyna Pustułka

Szczegóły

Początek:
25 czerwca 2017 / 17:00
Koniec:
30 czerwca 2017 / 17:00
Wydarzenie Kategoria:
Organizator: