Ludźmierz
Małopolskie Polska

I ZJAZD KARPACKI

26 kwietnia br. odbył się w Ludźmierzu I Zjazd Karpacki.

Pomysł organizacji przedsięwzięcia powstał w związku z przypadającą w tym roku 80. rocznicą I Święta Gór, które – z udziałem prezydenta Ignacego Mościckiego – odbyło się w Zakopanem w 1935 roku.

Głównym organizatorem zjazdu był Związek Podhalan w Polsce, współorganizatorami Fundacja Pasterstwo Transhumancyjne, Sanktuarium Matki Bożej Ludźmierskiej, Porozumienie Karpackie „Karpaty Naszym Domem” oraz Karpaty Łączą, przy współpracy z Marszałkiem Województwa Małopolskiego Markiem Sową, Starostwem Powiatowym w Nowym Targu i Gminą Nowy Targ.

Na jubileuszowe spotkanie zaproszone zostały samorządy, stowarzyszenia, organizacje, przedsiębiorcy, ludzie kultury i miłośnicy gór.

I Zjazd Karpacki rozpoczął się uroczystą Mszą Świętą w Sanktuarium Matki Bożej Ludźmierskiej w intencji wiosennego redyku i wielkanocnego spotkania Związku Podhalan i ludzi Karpat.

W zjeździe uczestniczyli goście z całej Polski, a także ze Słowacji, Czech, Węgier  i Rumunii.

Wśród delegatów z powiatu gorlickiego znalazł się Regionalny Zespół Taneczny „Pogórzanie” działający przy Gorlickim Centrum Kultury, Zespół Śpiewaczy „Spod Biyca” oraz  Zespół Pieśni i Tańca „Koronka” z Bobowej. Przed obradami Zjazdu Karpackiego w Domu Podhalan zespoły wspólnie zaprezentowały śpiew i muzykę  regionu Pogórza.

Relacja fotograficzna na portalu www.podhaleregion.pl

Relacja fotograficzna – autor zdjęć Jakub Roja

Data: