26
październik
18:00 — 20:00
Dom Polsko-Słowacki im. Dušana Jurkoviča w Gorlicach
Dom Polsko-Słowacki im. Dušana Jurkoviča w Gorlicach, Rynek 1, Gorlice, Małopolska, 38-300, Polska
zł25
Ładowanie Wydarzenia
Ładowanie Wydarzenia
  • To wydarzenie minęło.

JASIU ALBO POLISH JOKE

W dniu 26 października br. w Gorlickim Centrum Kultury wystąpił Teatr Nowy w Zabrzu, który wystawił sztukę Davida Ives’a pt. „Jasiu albo Polish joke” w reż. Macieja Podstawnego. Spektakl odbył się w ramach projektu pt. „TEATR POLSKA”.

Widowisko poprzedziły warsztaty nt. aktualnego problemu emigracji, które poprowadził Paweł Janicki. Wzięła w nich udział młodzież z Gorlickiej Grupy Teatralnej GCK „Promień” oraz z Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Jana Pawła II w Gorlicach. Uczniowie wspólnie z instruktorem poszukiwali odpowiedzi na pytania: W jaki sposób my Polacy jesteśmy postrzegani za granicą?, Co w Polsce nam się podoba, a co nie? Jakie elementy (bądź cechy) przenieśliby z innych krajów do naszej Ojczyzny?

Sztuka teatralna Davida Ives’a (pseudonim literacki Dawida Roszkowskiego) opowiada o Jasiu – Amerykaninie polskiego pochodzenia, który przeświadczony o panujących w USA uprzedzeniach i stereotypach na temat Polaków, za namową wujka postanawia podawać się za Irlandczyka. Tytułowy bohater ukrywa swoje korzenie usilnie starając się być kimś, kim nie jest. Jego życie jednak wcale nie staje się przez to łatwiejsze. Nie może zdobyć pracy, rozstaje się z ukochaną, pomimo desperacji nie udaje mu się również wyjechać do wymarzonej Irlandii, gdzie planował wieść spokojne, szczęśliwe życie. Niepowodzenia sprawiają, że doznaje wielu rozczarowań, przewrotny los sprawia, że żeni się z Polką. Spektakl pt. „Jasiu albo Polish joke” to żywiołowa opowieść o ludzkich kompleksach, zmaganiach człowieka z rzeczywistością, przeciwnościach losu, które nie pozwalają realizować marzeń.

Po spektaklu wśród widzów rozlosowano 2 zaproszenia na „II Gorlicką Jesień Jazzową” (Koncert Charli’ego Green’a i Krzysztofa „Pumy” Piaseckiego – Zespół „4SET”, który odbędzie się 4 listopada br.) oraz bilet na „Ale czad! czyli podróże Grupy MoCarta” (Koncert kabaretu „Grupa MoCarta”, który odbędzie się 6 listopada br.).

Film ze spektaklu zamieszczony na portalu www.gorlice.tv

Autor zdjęć – Paweł Janicki

Szczegóły

Data:
26 października 2015
Czas:
18:00 - 20:00
Cena:
zł25
Wydarzenie Kategoria:
Organizator:

Nadchodzące wydarzenia