KATASTROFA HALIFAXA I LIBERATORA
Spotkanie z Aleksandrem Gucwą
Rzeczywistość często bywa bardziej fascynująca niż fikcja. Udowadnia to przejmująca historia rozbicia się dwóch samolotów: Halifaxa i Liberatora, którą opowiedział Aleksander Gucwa 9 grudnia 2014 r. podczas spotkania w Domu Polsko-Słowackim.
W swoim prawie 2-godzinnym wystąpieniu, popartym archiwalnymi dokumentami i zdjęciami, przedstawił dzieje dwóch polskich załóg lotniczych z 1586 Eskadry Specjalnego Przeznaczenia, która niosąc pomoc materiałową dla Powstania Warszawskiego zginęła śmiercią lotnika na ziemi gorlickiej w sierpniu 1944 roku. Omówił również genezę polskich dywizjonów lotniczych na Zachodzie oraz powojenną historię badań dotyczących Liberatora z Olszyn i Halifaxa z Banicy.
Spotkanie, które rozpoczęło się tradycyjnie od ,,Hymnu Lotników”, zakończyła dyskusja.
Aleksander Gucwa – nauczyciel, instruktor ZHP w stopniu harcmistrza, instruktor lekkiej atletyki, piłki ręcznej, narciarstwa klasycznego oraz Powszechnej Samoobrony i SIP. Jego pasją jest sport, fotografia, filatelistyka, sadownictwo i historia Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie. Jako przewodniczący komitetu społecznego przyczynił się do wybudowania pomnika poświęconego katastrofie lotniczej w Banicy-Krzywej, uaktualnienia tablicy pamiątkowej pomnika w Olszynach oraz powstania steli nagrobnych na Cmentarzu Rakowickim w kwaterze brytyjskiej załogi Halifaxa. Jest autorem książki pt. „Odwaga i nadzieja”, która opisuje historię zestrzeleń Halifaxa z Banicy i Liberatora z Olszyn.
Za swoją działalność został wielokrotnie odznaczony. Otrzymał m.in. wyróżnienie ,,Mosty Starosty” za cenne inicjatywy w dokumentowaniu lokalnej historii, Medal 90-lecia Lotnictwa Polskiego i Medal 20-lecia Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego od Zarządu Głównego SSLW w Poznaniu i w Krakowie w uznaniu zasług dla kultywowania pamięci o polskich lotnikach oraz Kombatancki Krzyż Pamiątkowy od Zarządu Głównego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych.
Od 15 lat, poza pracą zawodową, realizuje się też jako dziennikarz-dokumentalista prowadząc dwa lokalne portale internetowe.