MALARSTWO
WYSTAWA STANISŁAWA KMIECIKA
Zwraca uwagę nie tylko charakterystycznym czarnym kapeluszem ale także bezpośredniością i poczuciem humoru. Stanisław Kmiecik podczas wernisażu otwierającego jego wystawę szybko zakończył część oficjalną, by następnie nawiązać bliższy kontakt z przybyłymi gośćmi i zaprezentować im sposób malowania stopami. Wspólnie z żoną opowiedział o swojej pasji a równocześnie sposobie na życie, jakim jest malarstwo, o współpracy z VDMFK oraz wydawnictwem AMUN. Zdradził historię powstania pracy, dzięki której odniósł duży sukces zdobywając III miejsce w konkursie malarskim z okazji 50-lecia istnienia VDMFK. Równocześnie, nie przerywając opowiadania, sprawnie i bardzo szybko namalował stopami piękny obraz, który podarował kierownikowi Domu Polsko-Słowackiego.
Wernisaż artysty, odbywający się w dniu 7 stycznia 2014 roku, ubarwił występ młodziutkiej zwyciężczyni drugiej edycji konkursu Gorlickiego Centrum Kultury „Ja też mam talent” Liliany Janowskiej.
Malarstwo Stanisława Kmiecika można obejrzeć do 30 stycznia br. Serdecznie zapraszamy!
Stanisław Kmiecik – ur. w 1971 r. w Klęczanach k. Nowego Sącza, mieszka w Krakowie. Nie mając od urodzenia rąk, już jako 5-letni chłopiec zaczął malować ustami i nogami. Jest samoukiem. Stosowane najczęściej przez niego techniki malarskie to: akryl, olej, pastel, akwarela, tempera i rysunek ołówkiem. Jest znany z bardzo dokładnych studiów budynków. Ulubione tematy malarskie to: krajobraz rodzinnych okolic, martwa natura, akt oraz obrazy surrealistyczne. Uwielbia jeździć samochodem, który prowadzi nogami. Brał udział w rajdach samochodów terenowych 4×4. Do Światowego Związku Artystów Malujących Ustami i Nogami VDMFK (Księstwo Lichtenstein) należy od roku 1989. Prace artysty można oglądać na kartkach świątecznych i kalendarzach wydawanych na całym świecie przez wydawnictwa współpracujące z VDMFK. W Polsce jest to wydawnictwo A.M.U.N. z Raciborza. Swoje prace prezentuje zarówno na wystawach zbiorowych, jak i na licznych wystawach indywidualnych w kraju i za granicą. Często demonstruje sposób malowania przed publicznością. W konkursie malarskim z okazji 50-lecia istnienia VDMFK, wśród ponad 500 prac nadesłanych z 60 państw, praca artysty zajęła III miejsce.