Dom Polsko-Słowacki

Gorlice, Małopolskie 38-300 Polska

KONFERENCJA „NASZ WSPÓLNY DOM – POGRANICZE POLSKO-SŁOWACKIE”

MATERIAŁY POKONFERENCYJNE

21 grudnia 2007 roku odbyła się Konferencja pt. „Nasz Wspólny Dom – Pogranicze Polsko-Słowackie”. O godz. 11.00 Dyrektor GCK Adam Nowak uroczyście otworzył Konferencję a poświęcenia Domu Polsko-Słowackiego dokonał proboszcz parafii NMP ks. Stanisław Górski. W sali konferencyjnej zaproszeni goście wysłuchali referatu pt. „Nasz Wspólny Dom – Pogranicze Polsko-Słowackie” Krzysztofa Szadkowskiego – Specjalisty ds. Domu Polsko-Słowackiego.

W dalszej części programu Przewodniczący Rady Miasta Gorlice Bogdan Musiał odczytał Uchwałę Rady Miasta Gorlice o nadaniu imienia Domu Polsko-Słowackiemu.

„Cudze chwalicie – swego nie znacie, czyli atrakcje turystyczne i kulturowe pogranicza polsko-słowackiego”. Takim tytułem opatrzył swój referat Andrzej Piecuch – znany gorlicki przewodnik, autor książek o tematyce turystycznej. Przybliżył postać patrona Domu Polsko-Słowackiego Dušana Jurkoviča – architekta Beskidu Niskiego. Dużym zainteresowaniem cieszyła się prapremiera filmu pt. „Dušan Jurkovič” w reż. Macieja Trybusa – RTV Gorlice.

Następnie prezentacji Domu Polsko-Słowackiego w Bardejowie dokonał Marcel Tribus – kierownik Domu Polsko-Słowackiego w Bardejowie.

Burmistrz Krynicy-Zdroju Emil Bodziony zaprezentował referat pt. „Dom Polsko-Słowacki w Czyrnej jako jeden z czynników współpracy na obszarze pogranicza”. Konferencję podsumował w swoim wystąpieniu Burmistrz Miasta Gorlice Kazimierz Sterkowicz.

W części artystycznej swój repertuar zaprezentował Chór św. Piotra i Pawła z Bardejowa oraz nasz rodzimy Chór „BELFERSINGERS” z Gorlickiego Centrum Kultury. Po części artystycznej ogłoszone zostały wyniki konkursu fotograficznego pt. „Ulotny urok pogranicza polsko-słowackiego zamkniętego w trójkącie przyjaźni Badrejów- Krynica – Gorlice” oraz otwarcie wystawy pokonkursowej.

Na zakończenie konferencji jako ostatni punkt programu „Dla każdego coś dobrego” – prezentacja i degustacja potraw regionalnych pogranicza polsko-słowackiego.

Celem działalności Domu Polsko-Słowackiego w Gorlicach jest inicjowanie i pogłębianie współpracy polsko-słowackiej na różnych płaszczyznach. Działalność, w zróżnicowanych formach, kierowana jest do różnych grup mieszkańców, co przyczynia się do podniesienia poziomu wiedzy i świadomości społecznej. Transgraniczny charakter przedsięwzięcia i wspólna realizacja podejmowanych działań zbliży dwa narody bliskie sobie nie tylko geograficznie ale i historycznie, kulturowo i językowo. Ponadto inwestycja w znacznym stopniu przyczyni się do zwiększenia atrakcyjności turystycznej regionu.

Data:
21 grudnia 2007