06
Grudzień
6 grudnia 2011 08:00 — 12 stycznia 2012 17:00
Dom Polsko-Słowacki
Rynek 1

Gorlice, Małopolskie 38-300 Polska
Wstęp wolny
Ładowanie Wydarzenia
  • To wydarzenie minęło.

NIEBEZPIECZNE MIEJSCA

WYSTAWA MALARSTWA AGNIESZKI KWIATKOWSKIEJ I ADAMA SADURY

Agnieszka Kwiatkowska maluje kobiece akty i wplata je w nadrealistyczną przestrzeń. Jej pasją są także rysunek, rzeźba i film. Z kolei Adam Sadura, od wielu lat związany ze śląskimi twórcami, preferuje malarstwo olejne. Artysta prowokujący. Twórca wrażliwy, obdarzony niezwykłym talentem i wyobraźnią. Wymagający od odbiorcy sztuki indywidualizmu, a nade wszystko, myślenia.

Cały świat rodzi się w naszych myślach. Nie ma bezpiecznych miejsc. W każdej chwili gdzieś może pojawić się ktoś obdarzony wyobraźnią – najwspanialszym i najbardziej niebezpiecznym z darów jaki człowiek może mieć – i wtedy niemożliwe staje się realne. To, co tkwi najgłębiej – strach, samotność, ukryte pragnienia – może z pomocą wyobraźni przybrać rozmiary choroby – schizofrenii, paranoi. A przecież tego boimy się najbardziej. Człowiek sam w sobie jest najniebezpieczniejszym „miejscem” na świecie. Każda wycieczka w głąb siebie, w plątaninę własnych myśli, które czasem mkną z nieuchwytną prędkością, a obawa towarzyszy człowiekowi przez całe życie. Czasami przeradza się w strach. Boimy się o przyszłość, o życie, boimy się o siebie. Boimy się, że ktoś odbierze nam wolność – bez względu na to, co pod tym pojęciem rozumiemy. Uciekamy przed własną wyobraźnią, która kreuje nam nadrealne obrazy naszej podświadomości, której boimy się jeszcze bardziej. Nikt nie chce być szaleńcem. Szaleńca się krępuje. Wolimy nie myśleć, nie przyznawać się do tego co w nas siedzi. To ciemna strona naszej osobowości. A przecież cudownie jest dać się czasem ponieść wolności własnych myśli. Wędrować po krainie marzeń – wyobrażeń. Potem wrócić do świata, brudnego i nadmiernie realnego, przytłaczającego złem. Myśl jest wolnością, myśl stwarza wyobraźnię – więc wyobraźnia jest wolnością. Ale wolność potrafi zniewolić. Jest pułapką – „niebezpiecznym miejscem”. Miejscem, którego czasem nie można już opuścić. Całe życie polega więc na balansowaniu na linii. Cienkiej linii między własną wyobraźnią a tym co nas otacza.” – Adam Sadura

Agnieszka Kwiatkowska – absolwentka PLSP w Nowym Wiśniczu. Studiowała w Instytucie Sztuki UŚ w Cieszynie, gdzie uzyskała dyplom z rzeźby. Dwukrotna stypendystka Ministerstwa Edukacji Narodowej z zakresu animacji kulturalnej. Uzyskane dodatkowe kwalifikacje z zakresu tańca współczesnego i choreografii. Od wielu lat dzieli swoje pasje pomiędzy własną działalnością artystyczną uprawiając malarstwo olejne, akrylowe, pastel a animacją artystyczną z dziećmi i młodzieżą.

Adam Sadura – urodzony w Mysłowicach, otrzymał staranne wykształcenie artystyczne, zajmuje się malarstwem olejnym, temperą, pastelem, teatrem i filmem. Pięć lat pełnił funkcję dyrektora artystycznego Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Multimedialnej MEDIAWAVE, jest współzałożycielem klubu filmowego ANKCH, dziesięć lat był redaktorem naczelnym Informatora Kulturalnego TRÓJKĄT, jest założycielem grupy twórczej ARARAT oraz Dziecięcej Telewizji Internetowej TV OCZKO.

Plakat

 

Szczegóły

Początek:
6 grudnia 2011 / 08:00
Koniec:
12 stycznia 2012 / 17:00
Cena:
Wstęp wolny
Wydarzenie Kategoria:
Organizator:

Nadchodzące wydarzenia