REKONSTRUKCJA OBOZU UŁAŃSKIEGO

NA POLANIE W PARKU MIEJSKIM W GORLICACH

Efektowne pokazy kawaleryjskie, pojedynki na szable, strzelanie z łuku, przejażdżki zabytkowymi bryczkami czy strawa z kuchni polowej. Te i wiele innych atrakcji czekać będzie na wszystkich, którzy w niedzielę 8 września przybędą do gorlickiego parku.

• 8 września (niedziela), godz. 14.00-19.00
  • Polana w Parku Miejskim im. Wojciecha Biechońskiego w Gorlicach

Rekonstrukcja obozu ułańskiego to wyjątkowy pokaz, który przybliży mieszkańcom czasy II Rzeczpospolitej i walki o niepodległość – pokaz broni, strojów i codziennego życia. Będzie to swego rodzaju żywa lekcja historii.

Publiczność będzie mogła zobaczyć między innymi ułanów z I Pułku Ułanów Krechowieckich oraz kozaków kubańskich, wozy konne, karabiny, broń białą, siodła wojskowe, siodła juczne, zabytkowe uprzęże konne, mundury kawaleryjskie oraz wystawę fotograficzną I Pułku Ułanów Krechowieckich im. Bolesława Mościckiego 1918 – 1919.

Zaprezentowane zostaną dwa pokazy kawaleryjskie (około godz. 14.00 i 17.30): musztry kawaleryjskiej pieszej i konnej, ćwiczenia z białą bronią, władanie szablą, władanie lancą, pieszy pojedynek na szable, łucznictwo konne, pojedynki na szable konno, amazonki, damy w siodle  – moda z epoki, woltyżerka. Kowal pokaże w jaki sposób podkuwa i czyści się konie.

„I Ty możesz zostać ułanem.”. Atrakcją będzie możliwość skorzystania z przejażdżki historyczną bryczką (LANDO – 1921 i WIKTORIA 1912) po parkowych alejkach. Widzowie będą mogli wziąć udział w pojedynku na szable i strzelaniu z łuku, wskoczyć na drewnianego konia służącego do ćwiczeń kawaleryjskich, zrobić zdjęcie z ułanem i panną czy spróbować strawy z kuchni polowej.

Wydarzenie realizowane jest w ramach projektu „Gorlice 19-19. Wiwat Niepodległa!”.

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Data:
8 września 2019