28
sierpień
28 sierpnia 2009 08:00 — 30 września 2009 17:00
Dom Polsko-Słowacki
Dom Polsko-Słowacki, Rynek 1, Gorlice, Małopolskie, 38-300, Polska
Wstęp wolny
Ładowanie Wydarzenia
Ładowanie Wydarzenia
  • To wydarzenie minęło.

FINAŁ KONKURSU I WERNISAŻ WYSTAWY AUTORÓW PRAC PLASTYCZNYCH III KONKURSU RYSUNKU SATYRYCZNEGO ROPONIOSKA 2009

Wernisaż 28 sierpnia 2009, godz. 18.15

W piątkowy wieczór końca sierpnia, uroczystym wernisażem połączonym z rozdaniem nagród, nastąpił finał konkursu rysunkowego ROPONIOSKA 2009.

Trzecią edycję wsparł – już po raz drugi – Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, jako sponsor wystąpiło Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A, Narzędzia i Urządzenia Wiertnicze GLINIK Gorlice Sp. z o.o. Organizację imprezy wsparło Stowarzyszenie Pogranicza, Redakcja Wiadomości Naftowych i Gazowniczych, Urząd Miejski w Gorlicach oraz Dom Polsko-Słowacki w Gorlicach. Patronem medialnym był portal satyryczny Sadurski.com.

Na tegoroczną edycję, której temat brzmiał „Z naftą, z gazem, z jajem!” dotarło 112 prac 37 autorów z całej Polski. Jury w składzie Ewa Król – specjalistka branży gazowo-naftowej (PGNiG Sanok), Marek Kretowicz – artysta plastyk, rysownik i Zdzisław Tohl – artysta plastyk, dyrektor „Dworu Karawacjanów i Gładyszów”, wysiadywało 18 sierpnia i wyłoniło tegorocznych laureatów. Zdobywcą Wielkiego Jaja został Zbigniew Kołaczek z Żyrardowa, za pracę „Grupa LaOILkona”. Artysta osobiście odebrał zestaw nagród i pamiątkową statuetkę z podobizną Roponioski. Jacek Frąckiewicz z Widawy – również obecny na wernisażu, zdobył nagrodę Dużego Jaja, a Jan Surma z Niska otrzymał Niezłe Jajo. Ponadto jury przyznało Wyjajenia, które trafiły do Daniela Strzelczyka (Wolin), Krzysztofa Suskiego (Lubań Śląski), Sławomira Łuczyńskiego (Pabianice), Michała Graczyka (Nysa), Tomasza Tajaka (Gorlice) i Sławomira Lizonia (Częstochowa).

Wzruszającym i niezapomnianym momentom rozdania nagród – „jaj” i „wyjajeń”, towarzyszył swawolny występ muzyka akordeonisty w stylowej czapce z motywem nioski, rozmontowanie „rurociągu” na krótkie odcinki z kremem do konsumpcji, oraz wystąpienia zgromadzonych laureatów i gości wernisażu. Następnie publiczność przeniosła się do sal wystawowych z tegoroczną wystawą, gdzie przy sączącej się muzyce i lampce wina, delektowano się – przelanym na papier, dobrym humorem na temat nafty, gazu i jaj.  Na zakończenie towarzystwo przeniosło się do restauracji „Dark Pub”, gdzie przy daniach głównie drobiowych i napojach, ściśle fajnie dyskutowano i podsumowywano.

Wszystkim Autorom, laureatom ROPONIOSKI 2009, najajonym i wyjajonym, przyjaciołom, gościom i życzliwym, serdecznie dziękujemy za współudział w konkursie i wernisażu wystawy.

                                                                    Bartłomiej Belniak – pomysłodawca konkursu
Dom Polsko-Słowacki w Gorlicach
28.08.2009 roku

Plakat

Regulamin konkursu

Szczegóły

Początek:
28 sierpnia 2009 / 08:00
Koniec:
30 września 2009 / 17:00
Cena:
Wstęp wolny
Wydarzenie Kategoria:
Organizator:

Nadchodzące wydarzenia