styczeń

Gorlice, Małopolskie 38-300 Polska

ROWEREM PRZEZ SAHARĘ I JESZCZE DALEJ… RELACJA Z PODRÓŻY W 1980 ROKU

WYSTAWA FOTOGRAFII JACKA HERMAN-IŻYCKIEGO

Dokładnie 36 lat temu Jacek Herman-Iżycki rozpoczął samotną wyprawę rowerową po Afryce.

Po 3 latach przygotowań i wielomiesięcznych staraniach o wizę wyruszył samolotem do… Nowego Jorku, następnie autostopem przez Kanadę dotarł na Alaskę. Z powrotnego lotu do Warszawy wysiadł we Frankfurcie i przez trzy miesiące sprzedawał polskie plakaty w Danii i Holandii, by zarobić na wymarzoną podróż.

W styczniu 1980 roku ze zmontowanym w Holandii rowerem poleciał do Algierii. Trasa prowadziła z Algieru na południe przez Saharę do Nigru i Nigerii, a następnie do Kamerunu, Republiki Środkowoafrykańskiej, Sudanu i Ugandy. W ciągu 11 miesięcy przejechał rowerem ponad 10 000 km. Pod koniec 1980 roku przez Sudan i Egipt wrócił do Europy.

12 stycznia 2016 roku w Domu Polsko-Słowackim odbyło się otwarcie wystawy fotograficznej ukazującej tę niezwykłą wyprawę. Podczas kilkudziesięciu minut prezentacji autor bez reszty pochłonął uwagę gości wernisażu, dzieląc się fascynującymi szczegółami swojej podróży. Wystawę, składającą się z ponad 140 zdjęć wykonanych dwoma analogowymi aparatami: japońskim olympusem i radzieckim zenitem, obejrzeć można do 18 lutego 2016 roku. Serdecznie zapraszamy!

Jacek Herman-Iżycki – urodził się w roku 1952. Jest z zawodu poligrafem i wydawcą, a z zamiłowania podróżnikiem zafascynowanym przyrodą i kulturą odległych zakątków świata, które przemierza wytrwale od wielu lat. W roku 1980 odbył trwającą jedenaście miesięcy samotną podróż po Afryce, zdany jedynie na własne siły i życzliwość spotykanych na trasie osób. Pokonał rowerem ponad 10 000 km przemierzając piaski Sahary oraz sawanny i lasy równikowe. Zapisem jego podróży jest wydana w 2015 roku książka pt. „Rowerem przez Saharę i jeszcze dalej…”

Profesjonalnym wydrukiem prac zajął się ProfiLab

12 stycznia 2016 / 08:00
18 lutego 2016 / 17:00