05
czerwiec
5 czerwca 2015 08:00 — 16 czerwca 2015 17:00
Dom Polsko-Słowacki
Dom Polsko-Słowacki, Rynek 1, Gorlice, Małopolskie, 38-300, Polska
Wstęp wolny
Ładowanie Wydarzenia
  • To wydarzenie minęło.

RUMUNIA – W KRAINIE DRAKULI

Spotkanie z Marcinem Janikiem

Marcin Janik „Yeti” – geograf, podróżnik i miłośnik gór, urodzony w Gorlicach w 1977 r., obecnie mieszka w Nowym Sączu. W 2004 r. ukończył geografię na Uniwersytecie Jagiellońskim, ale poznawaniem świata fascynuje się od dzieciństwa.

Górskim „włóczęgom” poświęca prawie każdą wolną chwilę. Oprócz egzotycznych wyjazdów szczególnie ceni sobie wędrówki po ukochanych Karpatach, które przemierza o każdej porze roku pieszo, rowerem i na nartach.

W dniu 16 czerwca 2015 roku w Domu Polsko-Słowackim odbyliśmy z Marcinem podróż przez Maramuresz, Bukowinę i Transylwanię. Przekonaliśmy się, że Rumunia to barwna mozaika kultur, tradycji i narodowości, nie dość jeszcze odkryta i wciąż padająca ofiarą krzywdzących stereotypów. Różnorodność atrakcji turystycznych tego kraju wręcz przyprawiła nas o zawrót głowy.

Licznie zgromadzona publiczność z zaciekawieniem wysłuchała także opowieści o Drakuli oraz górskich wyprawach. Prelekcja była wzbogacona zdjęciami oraz praktycznymi radami Marcina jak podróżować po Rumunii.

Rumunia to kraj wciąż mało znany i niedoceniany. Tymczasem według mnie jest to jedno z najbardziej niezwykłych i fascynujących miejsc w Europie. Każda rumuńska kraina – Bukowina, Maramuresz, Transylwania, Wołoszczyzna czy Banat, ma swój niepowtarzalny klimat. Obok nowoczesności zachowało się tu bowiem mnóstwo starych wierzeń, zwyczajów i obrzędów, a nawet wiara w wampirysłynny Drakula, który był postacią historyczną.

            Rumuńskie Karpaty, które mnie urzekły, są niezwykłe, latem tętnią życiem pasterskim zorganizowanym według odwiecznych reguł.

Zapraszam Państwa na wspólną podróż po tym malowniczym i pełnym kontrastów kraju”.

Marcin Janik

Plakat

Szczegóły

Początek:
5 czerwca 2015 / 08:00
Koniec:
16 czerwca 2015 / 17:00
Cena:
Wstęp wolny
Wydarzenie Kategoria:
Organizator:

Nadchodzące wydarzenia