02
lipiec
21:00 — 22:00
Park Miejski w Gorlicach
Park Miejski w Gorlicach, Małopolskie
Wstęp wolny!
Ładowanie Wydarzenia
Ładowanie Wydarzenia
  • To wydarzenie minęło.

SPEKTAKL TEATRALNY PT. „SOBÓTKA”

W dniu 2 lipca br. w Parku Miejskim w Gorlicach mieliśmy okazję obejrzeć spektakl teatralny pt. „Sobótka”, przygotowany przez absolwentów i studentów Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu. Widowisko było częścią organizowanej przez Urząd Miejski w Gorlicach imprezy z okazji rozpoczęcia wakacji.

Sobótka to plenerowy spektakl taneczny inspirowany obrzędami i wierzeniami związanymi ze słowiańskim świętem Nocy Kupały, które związane jest z letnim przesileniem Słońca. Aktorzy poprzez choreografie oraz sceny przedstawią historie oraz tradycje dawnych Słowian.  Kupalnocka to święto ognia, wody, słońca i księżyca, radości i miłości. W czasie tej magicznej nocy rozpalano ogniska, w których palono zioła, w trakcie radosnych zabaw odbywały się różnego rodzaju wróżby i tańce. Dziewczęta puszczały w nurt rzeki wianki z zapalonymi świecami. W niektórych regionach wierzono, że do święta Kupały nie można było kąpać się w rzekach, strumieniach czy jeziorach, natomiast kąpiel po zmroku lub przed wschodem słońca leczyła rozmaite dolegliwości.

Koncepcja:
Katarzyna Pawłowska oraz Jakub Kruczek

Choreografia i wykonanie:
Amanda Barnaś, Anna Kamińska, Katarzyna Pawłowska
Mateusz Flis, Jakub Kruczek, Tomasz Lis

Tego dnia przed zgromadzoną publicznością zaprezentował się również Teatr Eksperymentalny GCK „ERGO”, który dał widowiskowy pokaz tańca z ogniem. Zapraszamy do obejrzenia poniżej załączonej galerii zdjęć.

Spektakl „Sobótka” film zamieszczony na stronie Youtube.pl

Pokaz tańca z ogniem w wykonaniu ERGO – film zamieszczony na Youtube.pl

Źródło zdjęć – Gorlice.pl

 

 

Szczegóły

Data:
2 lipca 2016
Czas:
21:00 - 22:00
Cena:
Wstęp wolny!
Wydarzenie Kategoria:
Organizator:

Nadchodzące wydarzenia