05
luty
5 lutego 2013 08:00 — 13 marca 2013 17:00
Dom Polsko-Słowacki
Dom Polsko-Słowacki, Rynek 1, Gorlice, Małopolskie, 38-300, Polska
Wstęp wolny
Ładowanie Wydarzenia
Ładowanie Wydarzenia
  • To wydarzenie minęło.

SOKOTRA. WYSPA SMOCZEJ KRWI

WYSTAWA FOTOGRAFII JACKA HERMAN-IŻYCKIEGO

Reakcja większości osób, które po raz pierwszy słyszą nazwę Sokotra jest taka sama – w ich oczach pojawia się nieme pytanie: cóż to takiego? Ten egzotyczny zakątek świata pozwolił nam poznać podróżnik Jacek Herman-Iżycki prezentując ponad 60 fotografii na wystawie zatytułowanej „Sokotra. Wyspa Smoczej Krwi”. Goście wernisażu w dniu 5 lutego 2013 roku z ogromnym zainteresowaniem wysłuchali wszystkich ciekawostek na temat odległej wyspy.

Na Sokotrze rośnie aż 307 endemicznych, a więc nie występujących nigdzie indziej gatunków roślin. Najważniejszymi są dwa z nich, które dla całego antycznego świata dostarczały wonną żywicę: kadzidło i mirrę. Zaskakującym elementem krajobrazu są przerdzewiałe sowieckie czołgi będące pamiątką po bazie wojskowej z okresu zimnej wojny. Z Sokotrą związane są także ciekawe legendy – wyspa była ojczyzną Feniksa, miał tam również mieszkać olbrzymi orzeł Ruchch z baśni o Sindbadzie Żeglarzu. Symbolem Sokotry jest natomiast drzewo smocze (Dracaena cinnabari), którego żywica ma czerwono-brunatny kolor, a nazwa związana jest z legendą indyjską o krwiożerczych smokach polujących na słonie.

Na wystawę zapraszamy do 13 marca br.

Jacek Herman-Iżycki – urodził się w roku 1952. Jest z zawodu poligrafem i wydawcą, a z zamiłowania podróżnikiem zafascynowanym przyrodą i kulturą odległych zakątków świata, które przemierza wytrwale od wielu lat. W 2007 i 2008 roku dwukrotnie był na wyspie Sokotra leżącej na Oceanie Indyjskim pomiędzy Afryką a Półwyspem Arabskim.

 Plakat

Szczegóły

Początek:
5 lutego 2013 / 08:00
Koniec:
13 marca 2013 / 17:00
Cena:
Wstęp wolny
Wydarzenie Kategoria:
Organizator:

Nadchodzące wydarzenia