SOKOTRA. WYSPA SMOCZEJ KRWI
WYSTAWA FOTOGRAFII JACKA HERMAN-IŻYCKIEGO
Reakcja większości osób, które po raz pierwszy słyszą nazwę Sokotra jest taka sama – w ich oczach pojawia się nieme pytanie: cóż to takiego? Ten egzotyczny zakątek świata pozwolił nam poznać podróżnik Jacek Herman-Iżycki prezentując ponad 60 fotografii na wystawie zatytułowanej „Sokotra. Wyspa Smoczej Krwi”. Goście wernisażu w dniu 5 lutego 2013 roku z ogromnym zainteresowaniem wysłuchali wszystkich ciekawostek na temat odległej wyspy.
Na Sokotrze rośnie aż 307 endemicznych, a więc nie występujących nigdzie indziej gatunków roślin. Najważniejszymi są dwa z nich, które dla całego antycznego świata dostarczały wonną żywicę: kadzidło i mirrę. Zaskakującym elementem krajobrazu są przerdzewiałe sowieckie czołgi będące pamiątką po bazie wojskowej z okresu zimnej wojny. Z Sokotrą związane są także ciekawe legendy – wyspa była ojczyzną Feniksa, miał tam również mieszkać olbrzymi orzeł Ruchch z baśni o Sindbadzie Żeglarzu. Symbolem Sokotry jest natomiast drzewo smocze (Dracaena cinnabari), którego żywica ma czerwono-brunatny kolor, a nazwa związana jest z legendą indyjską o krwiożerczych smokach polujących na słonie.
Na wystawę zapraszamy do 13 marca br.
Jacek Herman-Iżycki – urodził się w roku 1952. Jest z zawodu poligrafem i wydawcą, a z zamiłowania podróżnikiem zafascynowanym przyrodą i kulturą odległych zakątków świata, które przemierza wytrwale od wielu lat. W 2007 i 2008 roku dwukrotnie był na wyspie Sokotra leżącej na Oceanie Indyjskim pomiędzy Afryką a Półwyspem Arabskim.