17
maj
19:00 — 20:30
Dom Polsko-Słowacki
Dom Polsko-Słowacki, Rynek 1, Gorlice, Małopolskie, 38-300, Polska
Wstęp wolny
Ładowanie Wydarzenia
  • To wydarzenie minęło.

SOMNAMBULIKA RAPTULARZ ONIRYCZNY

SPOTKANIE ZE ZNANYM GRAFIKIEM ZBIGNIEWEM HÜBSCHEM I PROMOCJA KSIĄŻKI

W piątkowy wieczór 17 maja 2013 w Domu Polsko-Słowackim w Gorlicach odbyło się spotkanie literackie. Gościem wieczoru był Zbigniew Hübsch, grafik, oraz poeta i literat, mieszkający w Lubece. Spotkanie prowadził przyjaciel autora Zdzisław Tohl.

Od wieków ludzie próbują wnieść światło do tego, nad czym zapanować nie jest sposób… Takoż i autora wieczoru, Zbigniewa Hübscha nękają sny od lat 60. Jednym ze sposobów uwolnienia się od nich jest spisywanie ich na papierze. Pomocne okazało się tutaj „przedpiekle”: Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu, które autor „Somnambuliki Raptularz Oniryczny” ukończył, uzyskując dyplom ze specjalnością techniki graficzne.
Tak w snach, jak i w książce, pojawiają się symbole… Villi, domów – które pożerają autora, Cytryny lub Węża, zagrażającego bawiącym się na podwórzu dzieciom. Natomiast Pustka skoszonej łąki i dwa zdechłe psy są wprowadzeniem do materii irrealnej, czyli „przedproża śmierci”.
We śnie na jawie jest wszystko możliwe!

„Somnambulika” jest zbiorem stu trzydziestu jeden snów, w tym siedmiu snów innych osób. Zostały one zapisane w najbardziej rzetelny i powściągliwy sposób na jaki było mnie stać a wiele z nich było dla mnie prawdziwym olśnieniem. Ten swoisty, oniryczny raptularz prowadziłem przez wiele lat właściwie dla samego siebie i nigdy nie myślałem o jego publikacji. Rozszerzony o czterdzieści zapisów dziennika staje się tym, czym jest naprawdę, stanem umysłu, kiedy rzeczywistość snu i oczywistość sama w sobie ulegają nieustannemu ruchowi i ciągłej wymianie. Ta książka jest w pewnym sensie lustrzanym odbiciem mojego życia, odbiciem niejednoznacznym i wydawałoby się, nie do końca rozpoznanym”.

 Plakat

Szczegóły

Data:
17 maja 2013
Czas:
19:00 - 20:30
Cena:
Wstęp wolny
Wydarzenie Kategoria:
Organizator:

Nadchodzące wydarzenia