28 lutego 2017 18:00 — 27 marca 2017 16:00

ŚWIĄTKI W ORSZAKU

WYSTAWA MALARSTWA TOMASZA TAJAKA

Wernisaż: 28 lutego 2017 (wtorek), godz. 18.00

Święta, obrzędy i prace zgodne z porami roku wyznaczały rytm życia naszych przodków od dnia urodzin aż do śmierci. Ten sam porządek starał się zachować na swojej wystawie także Tomasz Tajak. W pierwszej sali galerii Domu Polsko-Słowackiego znajdziemy więc ludowe wesele z barwnymi wstążkami i suto zastawionym stołem, w kolejnych palenie Judosza, Niedzielę Palmową, Śmingus Dyngus i Wykopki. Z życiem nierozerwalnie łączy się śmierć, na końcu zobaczymy więc Pogrzeb i Panny Zawodzące a także oryginalną chłopską trumnę. Autor tradycyjne obrzędy i święta nazwał i przedstawił dokładnie tak, jak wyglądało to w czasach jego dzieciństwa. Wernisaż wystawy „Świątki w orszaku” odbył się 28 lutego 2017 roku. Młody gorlicki artysta przyciągnął mnóstwo gości, którzy by wpisać się w swojski klimat mieli na sobie stroje ludowe. Całości dopełnił poczęstunek skomponowany z tradycyjnych wiejskich smakołyków. Ekspozycję zwiedzać można do 27 marca. Zapraszamy!

Tomasz Tajak – urodzony w 1988 roku w Gorlicach. Absolwent Liceum Plastycznego im. Tadeusza Brzozowskiego w Krośnie, ukończył wydział aktorstwa w Krakowskich Szkołach Artystycznych oraz Edukację artystyczną w zakresie sztuk plastycznych na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Od niedawna współpracuje z krakowskim teatrem Plejada w charakterze scenografa. Na wystawie prezentuje cykl obrazów, których tematem są obrzędy i tradycje ludowe kultywowane w okolicach Gorlic w Małopolsce. Jest to próba malarskiego zilustrowania etnograficznego zapisu wydarzeń związanych z obrzędowością towarzyszącą mieszkańcom wsi od pokoleń.

28 lutego 2017 / 18:00
27 marca 2017 / 16:00